Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Porubě skončila největší investiční akce. Bytový dům Oblouk je opět chloubou obvodu

Bytový dům Oblouk je opět reprezentativní vstupní branou do Poruby. Za jeden a půl roku prošel kompletní rekonstrukcí, díky které získal svůj původní vzhled a lesk.

Na konci roku 2019 porubská radnice odkoupila od společnosti Residomo dnes Heimstaden její podíl v Oblouku a okamžitě začala plánovat rekonstrukci poněkud zchátralého symbolu Poruby. Ta začala loni na jaře a dnes je opět chloubou obvodu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Musím říct, že to rozhodnutí bylo v ideální době jediné správné, které jsme udělali. Protože dnes s úrokovou sazbou z ceny bytů a z ceny stavebních prací si troufám říct, že do něčeho takového bychom už nikdy nešli.”

Během rekonstrukce se měnily střechy i krovy, opravovaly se komíny, zateplovaly půdy, čistila fasáda a opravovaly sklepy. Původní lesk dostala i sgrafita a další výzdoba.

Markéta Müllerová, restaurátorka: “Těch sgrafit je tady přes 100 a my jsme si udělali systém, že jsme si je postupně očíslovali a každému tomu motivu jsme dali písmeno. Nakonec jsme se dostali k 26, je tady vlastně od A až do Z a střídají se tak prapodivně.”
obyvatelka Ostravy-Poruby: “Trošku jsme trpěli z kraválu, hluku z vrtání, ale teď už je to pořádku. Je to nádhera.” 

Součástí slavnostního otevření Oblouku byla také prohlídka sklepních prostor a krytu, který zůstal zachován. V budoucnu se počítá s tím, že z něj vznikne muzeum.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Zůstala tady původní vzduchotechnika, je tady i původní takový zajímavý průlez, kterým se dalo vylézt přímo před Oblouk i když samozřejmě už je nefunkční.”

Před Obloukem se ještě plánuje nová výsadba a příští rok bude oprava i cesta za ním.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy