Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

GVUO patří výstavě HIDDEN Zvířata v antropocénu

Teď vás zavedeme do GVUO na výstavu HIDDEN, která ukazuje, jakým způsobem lidé zacházejí se zvířaty. A za vším stojí peníze.

Jiří Jůza, ředitel GVUO: “Je to anglický název Skryté, Skryto a podtitul má Zvířata v antropocénu. Ten projekt je celosvětový a takové nejnosnější a největší téma, které je zde zastoupeno, je živočišná výroba. Jinými slovy průmysl a všechny ty aspekty, které jsou s tím spojené. Samozřejmě ta produkce masa, nadprodukce tak jak člověk je teď zvyklý konzumovat permanentně maso vede k tomu, že se odlesňují pralesy, aby se mohl chovat dobytek, aby se mohla pěstovat sója pro další obory živočišné výroby a samozřejmě jsou s tím spojené otázky transportu, takže další téma je transport živých zvířat ve velmi příšerných podmínkách, ale i taky zábava. Problematika zoo a vůbec zábavy, problematika módy, problematika výzkumu a tak dál."

Název HIDDEN je příhodný, protože to skryté nevidíme. Za tím, co kupujeme, nevidíme všechny příběhy zvířat a události, které se kolem toho dějí.

Jo-Anne McArthur, kurátorka výstavy: “Myslím, že lidé jsou šokovaní, když tu výstavu vidí, protože na výstavě vidíme zvířata, která jsou obvykle neviditelná pro nás. My, tyto součástí našeho života využíváme. Jíme je, nosíme je, experimentujeme na nich, nebo je máme pro zábavu, ale vlastně je nevidíme a nevnímáme. Takže jsem ráda, že na této výstavě si toho lidé konečně všimnou. Jsou sice šokováni, ale doufám, že pochopí o co jde a že budou svědky utrpení zvířat.”

Už v roce 2020 vyšla kniha HIDDEN významného britského nakladatele Keitha Wilsona, která dostala několik celosvětových cen za nezávislou dokumentární knihu. Výstava HIDDEN bude v Domě umění k vidění do 20. listopadu.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy