Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé ve čtyřech volebních obvodech Moravskoslezského kraje budou volit nové členy Senátu

Ve čtyřech volebních obvodech v Moravskoslezském kraji budou lidé házet do uren dvě obálky. Jednu pro zástupce v komunálních volbách a druhou s kandidátem do Senátu. Ten prochází tradičně jednou za dva roky třetinovou obměnou, je nerozpustitelný a zvolený kandidát získá mandát na šest let.

Volební obvody 64 - Bruntál, 67 – Nový Jičín, 70 – Ostrava-město a 73 – Frýdek-Místek. Tady budou lidé letos vybírat nové senátory.

Anketa: 1.) "To jsem nevěděla. Že se konají volby do zastupitelstva ano, ale do Senátu." 2.) "Nejsou." – A proč? – "Tak to je zbytečné. Nejsme taková velká republika, abychom tam museli mít tolik lidí."

Volební obvody nejsou rozděleny podle okresů, ale podle počtu obyvatel. Celkem se o křeslo v horní komoře parlamentu uchází tady z Moravskoslezského kraje 26 lidí.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "V současné době děláme senátní volby pro lokalitu Třinecko, Jablunkovsko, Českotěšínsko a jednu obec v Havířově a ve Frýdku-Místku. Ve správním obvodu je 10 obcí, které budou volit do senátu."

Senát má 81 členů a podle ústavy je nerozpustitelný. Každé dva roky se třetina senátorů obměňuje.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Volby do Senátu probíhají tak, že se volí v prvním kole jednotliví kandidáti. V případě, že jeden z kandidátů získá více, jak 50 procent, druhé kolo se nekoná. V případě, že nezíská více, jak 50 procent, tak postupují do druhého kola dva nejlepší kandidáti, kteří získali nejvíce hlasů."

Volební účast bývá většinou velmi malá. V roce 2020 volilo senátory jen 16,74 procenta lidí. Letos by mohla být větší vzhledem ke komunálním volbám.

Martin Garba, vedoucí odboru vnitřních věcí Magistrátu města Frýdku-Místku: "Volby do zastupitelstev obcí se volí šedá obálka a volby do senátu žlutá obálka. V případě, že se koná druhé kolo v senátu, tak se volí pouze šedá obálka."

Druhé kolo senátních voleb proběhne v pátek 30. září a v sobotu 1. října.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy