Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

113 řidičů za jízdy manipulovalo s telefonem. Policisté v MSK kontrolovali, zda se věnují řízení

Policisté v Moravskoslezském kraji mají za sebou další dopravně bezpečností akci. Zaměřili se při ní na kontrolu, zda se řidiči věnují řízení. Z výsledků vyšel největší počet řidičů, kteří manipulovali za jízdy s mobilním telefonem. Bylo jich celkem 113. Celkově vybrali na pokutách za dva dny přes 280 tisíc korun.

Akce byla dvoudenní a zapojili se do ní nejen dopravní policisté, ale také jejich kolegové z pořádkové policie.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Kontrolovali, zda řidiči dodržují zákaz držet během jízdy telefonní přístroj či jiné hovorové nebo záznamové zařízení, zda plně sledují situaci v silničním provozu. Mimo to policisté kontrolovali také respektování dalších povinností, které řidičům stanoví zákon o provozu na pozemních komunikacích."

V obou dnech policisté zkontrolovali více než 3000 vozidel a zjistili 571 přestupků.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Největší počet (113) právě v souvislosti s telefonováním či manipulací záznamového zařízení během jízdy. Dalším častým porušením zákona byl nevyhovující technický stav vozidel (59), následovalo překročení maximální povolené rychlosti (51), jízda bez dálniční známky na zpoplatněných komunikacích (44). 

Policisté řešili také 36 osob, které nepoužily bezpečnostní pásy. Zákon přitom tuto povinnost nařizuje nejen řidičům, ale i spolucestujícím, kteří mohou dostat také pokutu.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Je alarmující, kolik osob hazarduje se svým zdravím nebo dokonce i životem. Aby airbagy mohly plnit svou funkci, což je zpomalení nárazu těla, musí být současně použity bezpečnostní pásy. Jinak se mohou stát doslova „smrtící zbraní“. Potom už jen stačí malá kolize, která uvede airbagy v činnost a pro nepřipoutaného člověka to může mít fatální následky. Obdobný hazard byl zjištěn také u převážených dětí, 8 nebylo převáženo v zádržném systému (autosedačkách)."

Během akce policisté dále zjistili, že 6 řidičů sedlo za volant po požití alkoholických nápojů.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Jelikož u 4 z nich se zjištěná hodnota vyšplhala nad 1 promile, policisté s nimi zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalšího závažného porušení se dopustilo 8 řidičů, u kterých policisté zjistili požití jiných návykových látek."

Z 571 přestupků vyřídili policisté 542 na místě v příkazním řízení uložením pokuty a 29 oznámili příslušným správním úřadům k dalšímu řízení. Celková výše uložených pokut se vyšplhala na částku více než 280 000 korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy