Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

113 řidičů za jízdy manipulovalo s telefonem. Policisté v MSK kontrolovali, zda se věnují řízení

Celý MS kraj |

Policisté v Moravskoslezském kraji mají za sebou další dopravně bezpečností akci. Zaměřili se při ní na kontrolu, zda se řidiči věnují řízení. Z výsledků vyšel největší počet řidičů, kteří manipulovali za jízdy s mobilním telefonem. Bylo jich celkem 113. Celkově vybrali na pokutách za dva dny přes 280 tisíc korun.

Akce byla dvoudenní a zapojili se do ní nejen dopravní policisté, ale také jejich kolegové z pořádkové policie.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Kontrolovali, zda řidiči dodržují zákaz držet během jízdy telefonní přístroj či jiné hovorové nebo záznamové zařízení, zda plně sledují situaci v silničním provozu. Mimo to policisté kontrolovali také respektování dalších povinností, které řidičům stanoví zákon o provozu na pozemních komunikacích."

V obou dnech policisté zkontrolovali více než 3000 vozidel a zjistili 571 přestupků.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Největší počet (113) právě v souvislosti s telefonováním či manipulací záznamového zařízení během jízdy. Dalším častým porušením zákona byl nevyhovující technický stav vozidel (59), následovalo překročení maximální povolené rychlosti (51), jízda bez dálniční známky na zpoplatněných komunikacích (44). 

Policisté řešili také 36 osob, které nepoužily bezpečnostní pásy. Zákon přitom tuto povinnost nařizuje nejen řidičům, ale i spolucestujícím, kteří mohou dostat také pokutu.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Je alarmující, kolik osob hazarduje se svým zdravím nebo dokonce i životem. Aby airbagy mohly plnit svou funkci, což je zpomalení nárazu těla, musí být současně použity bezpečnostní pásy. Jinak se mohou stát doslova „smrtící zbraní“. Potom už jen stačí malá kolize, která uvede airbagy v činnost a pro nepřipoutaného člověka to může mít fatální následky. Obdobný hazard byl zjištěn také u převážených dětí, 8 nebylo převáženo v zádržném systému (autosedačkách)."

Během akce policisté dále zjistili, že 6 řidičů sedlo za volant po požití alkoholických nápojů.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Jelikož u 4 z nich se zjištěná hodnota vyšplhala nad 1 promile, policisté s nimi zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalšího závažného porušení se dopustilo 8 řidičů, u kterých policisté zjistili požití jiných návykových látek."

Z 571 přestupků vyřídili policisté 542 na místě v příkazním řízení uložením pokuty a 29 oznámili příslušným správním úřadům k dalšímu řízení. Celková výše uložených pokut se vyšplhala na částku více než 280 000 korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Návěsu v Chotěbuzi praskla náprava ve chvíli, kdy měl najet na váhy

18. června 2023 13:01 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zastavili v Chotěbuzi tahač s návěsem, u kterého měli jasné podezření, že je přetížený. Řidiče vyzvali, ať vjede na váhu a v ten moment praskla na přívěsu náprava. U řidiče navíc policisté zjistili i další pochybení.

Policisté v Moravskoslezském kraji pokračují v rozsáhlých silničních kontrolách

18. května 2023 20:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V průběhu minulého a tohoto týdne se uskutečnilo napříč Moravskoslezským krajem několik dopravně bezpečnostních akcí. Každá byla zaměřená primárně na jiné účastníky silničního provozu. Samozřejmě policisté při akcích kontrolovali dodržování všech pravidel silničního provozu, a to u všech aktérů.

Moravskoslezští policisté opět hlídkovali kolem železničních přejezdů

16. června 2023 11:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté v Moravskoslezském kraji se opět zaměřili na dodržování pravidel silničního provozu kolem železničních přejezdů. Za 3 dny zkontrolovali přes 220 vozidel a zjistili 65 porušení zákona. 42 bylo právě v souvislosti se železničními přejezdy.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

113 řidičů za jízdy manipulovalo s telefonem. Policisté v MSK kontrolovali, zda se věnují řízení
Vydáno 25. září 2022 14:06, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Policisté v Moravskoslezském kraji mají za sebou další dopravně bezpečností akci. Zaměřili se při ní na kontrolu, zda se řidiči věnují řízení. Z výsledků vyšel největší počet řidičů, kteří manipulovali za jízdy s mobilním telefonem. Bylo jich celkem 113. Celkově vybrali na pokutách za dva dny přes 280 tisíc korun.

zdroj foto: Policie ČR

Akce byla dvoudenní a zapojili se do ní nejen dopravní policisté, ale také jejich kolegové z pořádkové policie.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Kontrolovali, zda řidiči dodržují zákaz držet během jízdy telefonní přístroj či jiné hovorové nebo záznamové zařízení, zda plně sledují situaci v silničním provozu. Mimo to policisté kontrolovali také respektování dalších povinností, které řidičům stanoví zákon o provozu na pozemních komunikacích."

V obou dnech policisté zkontrolovali více než 3000 vozidel a zjistili 571 přestupků.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Největší počet (113) právě v souvislosti s telefonováním či manipulací záznamového zařízení během jízdy. Dalším častým porušením zákona byl nevyhovující technický stav vozidel (59), následovalo překročení maximální povolené rychlosti (51), jízda bez dálniční známky na zpoplatněných komunikacích (44). 

Policisté řešili také 36 osob, které nepoužily bezpečnostní pásy. Zákon přitom tuto povinnost nařizuje nejen řidičům, ale i spolucestujícím, kteří mohou dostat také pokutu.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Je alarmující, kolik osob hazarduje se svým zdravím nebo dokonce i životem. Aby airbagy mohly plnit svou funkci, což je zpomalení nárazu těla, musí být současně použity bezpečnostní pásy. Jinak se mohou stát doslova „smrtící zbraní“. Potom už jen stačí malá kolize, která uvede airbagy v činnost a pro nepřipoutaného člověka to může mít fatální následky. Obdobný hazard byl zjištěn také u převážených dětí, 8 nebylo převáženo v zádržném systému (autosedačkách)."

Během akce policisté dále zjistili, že 6 řidičů sedlo za volant po požití alkoholických nápojů.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Jelikož u 4 z nich se zjištěná hodnota vyšplhala nad 1 promile, policisté s nimi zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Dalšího závažného porušení se dopustilo 8 řidičů, u kterých policisté zjistili požití jiných návykových látek."

Z 571 přestupků vyřídili policisté 542 na místě v příkazním řízení uložením pokuty a 29 oznámili příslušným správním úřadům k dalšímu řízení. Celková výše uložených pokut se vyšplhala na částku více než 280 000 korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000033528/113-ridicu-za-jizdy-manipulovalo-s-telefonem-policiste-v-msk-kontrolovali-zda-se-venuji-rizeni