Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

GVUO zve na výstavu Přirození

Teď se s námi pojďte podívat do GVUO na výstavu Přirození. Ta představuje vývoj umělecké výtvarné skupiny Přirození, která působila v letech 89 až 92.

Renata Skřebská, kurátorka výstavy: “Název v sobě nese dva významy. Jedním je snaha po upřímnosti, přirozenosti, druhý provokativní název je sexuálního významu. Je to skupina, která byla spíše zaměřená na underground, protože tehdejší galerie neměly zájem vystavovat mladé autory navíc opravdu velmi svobodně tvořící. Takže jednak byly výstavy na haldách, bytové výstavy a takovou velkou výstavou byla Ahoj lidé, která se konala 12.5. v podchodu k autobusovému nádraží v roce 1989. Byl to takový velký protest už proti systému jak byl prezentován.”

Právě tato svobodná akce nebývalého rozsahu vedla k založení této umělecké skupiny.

Jiří Surůvka, výtvarník: “To byla taková potřeba mladých lidí se sdružovat. To mají, myslím, i dneska všichni. Tak jsme se sdružovali a abysme jen tak nepařili, tak jsme začali malovat. V životě by mě tehdy nenapadlo, že se etabluju a budu se tím třeba živit. Myslím, že se nám to podařilo všem a dosáhli jsme, čeho jsme chtěli. Prožili jsme ten život docela jaksi svobodně i když půlku života jsme strávili v totalitní společnosti.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: “Tito tvůrci ukazovali společnosti trochu jiné vidění světa. Byli provokující, byli inovativní a i když uplynulo od toho největšího boomu skupiny Přirození nějakých 30 let, tak si myslím, že je pořád co od nich obdivovat, vracet se k nim a trošku si připomínat divoká léta.”

Výstava Přirození bude v GVUO k vidění do konce letošního roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy