Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Boj o Senát skončil. Novými senátory v MSK se stanou Václavec, Váňová, Nytra a Matušek

Senátní volby v Moravskoslezském kraji jsou rozhodnuty. V regionu se na přelomu září a října 2022 konalo jejich druhé kolo, a to na třech místech. Lidé mohli volit mezi dvěma kandidáty, kteří postoupili z předchozího víkendu, v okrscích Frýdek-Místek, Nový Jičín a Ostrava-město. Funkci senátora při volbách už v prvním kole na Bruntálsku obhájil Ladislav Václavec (ANO), který od voličů obdržel 19 804 hlasů a postoupil se ziskem 58,85 procenta. Druhé kolo senátních voleb v našem regionu bylo velmi těsné. Žádný z kandidátů nevyhrál s výrazným výsledkem.

Do druhého kola v obvodu Frýdek-Místek postoupili lékař Zdeněk Matušek a náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (SPOLU). Vyšší počet hlasů rozdali voliči kandidátovi koalice ANO a ČSSD, tedy třineckému Zdeňkovi Matuškovi, který zamíří do Senátu za obvod 73. Získal 50,98 procenta, přesně 7.519 hlasů. Mezi těmito kandidáty byl rozdíl hlasů pouhých 291.

Zdeněk Matušek (ANO, ČSSD), budoucí senátor: “Obrovské díky všem, kteří mi dali hlas. Moc si toho vážím. Dlouhý maraton je za námi. Děkuji své rodině, přátelům, podporovatelům a pracovnímu týmu. Bez vás by to nešlo. Budu dobrý senátor!”

zdroj: volby.cz

Ve volebním obvodu číslo 70, tedy Ostrava-město, obhájil svůj mandát Zdeněk Nytra, který šel do voleb jako kandidát koalice SPOLU. Jeho protivníkem byl sedmašedesátiletý Miroslav Antl, vysokoškolský pedagog za hnutí ANO. Zdeněk Nytra obdržel 7.215 hlasů, což činí 51,53%. Miroslav Antl získal 48,46%, 6.786 hlasů.

Zdeněk Nytra, senátor, vítěz 2. kola voleb: “Moc děkuju obecně všem lidem, kteří přišli v těch dvou dnech volit a dvojnásob těm, kteří odevzdali můj lístek. Bylo napínavé, těsné. Předpokládal, že to nebude jednoduché, protože ANO je v Ostravě hodně silné a populární. Zároveň jsem nečekal, že to bude tak těsné, ale vlastně o to sladší je ten výsledek.”

Senátora Nytru tedy po prvním šestiletém funkčním období čeká další.

Zdeněk Nytra, senátor, vítěz 2. kola voleb: “Určitě mám šest let zkušeností, takže některé věci budu asi dělat jinak. Na druhou stranu to zaměření odborné měnit nebudu, tedy energetiku, bezpečnost a také Evropskou unii, protože si myslím, že tam máme možnosti, které dnes nevyužíváme.”

zdroj: volby.cz

Druhé kolo senátních voleb v okrese Nový Jičín patřilo Jaromíru Radkovskému (ANO) a Ivaně Váňové (SPOLU). Výsledek byl celou dobu sčítání i v konečném součtu také těsný a nakonec rozhodl o senátním angažmá třiapadesátileté starostky Mořkova Ivany Váňové, která ve volebním obvodu 67 kandidovala za koalici SPOLU. Váňová získala 10.039 hlasů, což činilo 50,79%.

Ivana Váňová (SPOLU), budoucí senátorka: “Jsem velmi spokojena, jsem velmi ráda, že mě voliči přišli podpořit a že mi dali hlasy, které mě dovedly k vítězství. Já jim za to opravdu děkuju. Vážím si toho a slibuji, že pro ně budu pracovat na Novojičínsku jak jen to půjde a především tak, aby místní lidé z této práce měl prospěch. Chtěla bych také poděkovat svému týmu, který mě v kampani podporoval a který mi pomáhal.”

Budoucí senátorka zatím není rozhodnuta, jestli zůstane ve funkci starostky Mořkova. Ukážou to až následující měsíce

Ivana Váňová (SPOLU), budoucí senátorka: “Záleží, jak budu tyto dvě funkce zvládat. Pokud to budu schopna zvládat a ani jednu z těchto funkcí nebudu šidit, tak zůstanu dále starostkou. Pokud by to bylo bylo naopak, hledala bych si na pozici starostky náhradu.”

zdroj: volby.cz


Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy