Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce vodního díla Baška začala vypouštěním vody a odlovem vodních živočichů

Oblíbená přehrada Baška na Frýdecko-Místecku slouží již od roku 1963 k rekreačním účelům. Nyní ale bude kvůli rekonstrukci až do konce roku 2024 uzavřena.

Po šedesáti letech se vodní dílo Baška poprvé vypouští. Začíná tak rekonstrukce, po které okolí přehrady neohrozí stoletá voda a ani tisíciletá povodňová vlna. 

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: "Ta nádrž se v současnosti prázdní tak, aby mohl být nově vybudován bezpečnostní přeliv spodní výpustě a skluz a spadiště. My jsme proces vypouštění nádrže zahájili v minulém týdnu, kdy jsme zaklesávali na zimní hladinu a začátkem tohoto týdne každým dnem snižujeme hladinu tak, abychom se dostali až úplně na dno. Stavební práce začnou na jaře v roce 2023, budou trvat do roku 2024 a budou stát zhruba 120 milionů korun. Z větší části budou hrazeny z dotace ministerstva zemědělství."

V tuto chvíli probíhá také záchrana živočichů ve spolupráci s Rybářským svazem a Ostravskou univerzitou. 

dobrovolník: "Provádíme transfer tady těch mlžů. V souvislosti se zaklesáváním hladiny se uvolňuje velký kus dna a my je sbíráme, zachraňujeme, přenášíme."

Původně byla nádrž vybudována pro posílení vody v průmyslu. Nyní už slouží hlavně k rekreačním účelům. Voda by se měla do Bašky vrátit v roce 2025.

Po dokončení stavby se do nádrže vrátí vodní živočichové a bude ji možné opět využívat i k rekreaci. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy