Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezští policisté kontrolovali viditelnost chodců a cyklistů

511 policistů z dopravní i z pořádkové policie se minulý týden zaměřili na kontrolu chodců a cyklistů. Šlo o bezpečnostní akci cílenou na viditelnost. Během kontrol zastavovali i auta a celkem si připsali 2 241 zkontrolovaných účastníků silničního provozu v celém Moravskoslezském kraji.

Dopravně bezpečnostní akce probíhala od 7. do 11. listopadu převážně za snížené viditelnosti. 

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Při dohledu nad bezpečností a plynulostí silničního provozu bylo zastaveno a zkontrolováno 2 241 účastníků silničního provozu (řidiči dvoustopých či jednostopých motorových i nemotorových vozidel a chodci), přičemž bylo zjištěno 434 dopravních přestupků. V příkazním řízení (blokovou pokutou) na místě bylo vyřešeno 410 případů porušení zákona a 24 skutků bylo oznámeno příslušnému správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření."

245 chodců bylo zkontrolováno mimo obec a za snížené viditelnosti. 233 z nich bylo povinně vybaveno reflexními prvky a 12 nebylo téměř vidět.

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Jak bylo při dohledu nad bezpečností a plynulostí silniční provozu zjištěno a prokázáno, tak 45 chodců se dopustilo různých dopravních přestupků, což bylo ve 43 případech vyřízeno na místě a 2 skutky byly oznámeny správnímu orgánu k dalšímu projednání a opatření. Cyklisté v 34 případech porušili dopravní předpisy a rovněž i oni byli sankcionováni v příkazním řízení blokovou pokutou na místě."

Ve většině případů se jednalo o špatné osvětlení či nevhodné oblečení bez reflexních prvků za snížené viditelnosti, na neosvětlených místech, v úsecích mimo bytovou zástavbu a mimo obce a města, u chodců to také bylo přecházení mimo přechody pro chodce či chůze po nesprávné straně vozovky v místech, kde není chodník apod. Během dalších kontrol odhalili policisté 6 řidičů pod vlivem alkoholu a jeden měl pozitivní test na drogy.

René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Mezi hlavní přestupky při porušení silničního zákona patřilo držení telefonu nebo jiného hovorového či záznamového zařízení při řízení (50x), nevyhovující technický stav vozidla (64x), překročení stanovené rychlosti jízdy (33x), nepoužití bezpečnostních pásů či zádržných systémů řidičů či spolujezdců (22x), nepředložení dokladu o pojištění odpovědnosti u motorového vozidla (zákonné pojištění - 5x) a jízda v předmětném úseku bez příslušné dálniční známky (4x)."

Obdobné dopravně bezpečnostní akce preventivního i represivního charakteru budou následovat i v dalších dnech, týdnech a měsících letošního i následujícího roku, a to v rámci celorepublikových a celokrajských vyhlášených opatření. Bezpečnost a plynulost silničního provozu budou policisté sledovat i dalšími připravovanými akcemi na teritoriích jednotlivých územních odborů v Bruntále, Frýdku-Místku, Karviné, Novém Jičíně, Opavě a Ostravě.

Nahlásit chybu

K tématu


Chystá se prodej Slezského FC

Opavští zastupitelé odsouhlasili memorandum o budoucím prodeji fotbalového klubu Slezský FC. Jedním z vlastníků by se mohla stát slovenská ...

Nejčtenější zprávy