Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidem chybí veřejné toalety u parkoviště pod Javorovým, ulevují si v okolí

Celý MS kraj |

Lidé, kteří bydlí poblíž parkoviště pod spodní stanicí lanovky na Javorový vrch, si stěžují, že jim turisti znečišťují okolí jejich domů. Důvodem jsou chybějící veřejné toalety.

Javorový je jedním z velmi frekventovaných cílů v Beskydech. Lidé, kteří přijedou na parkoviště pod lanovkou, si však nemají kam odskočit a obyvatelům blízkých domů se samozřejmě nelíbí, že jim turisté znečišťují okolí.

Ladislav Kaszper, muž bydlící v sousedství parkoviště: “Je to nepříjemné, protože tady jezdí turisti a nemají tady sociální zařízení. Všude tady okolo je potom svinčík. Bohužel, nikdo s tím nechce udělat pořádek, takže nevím, jak se to bude řešit. Bylo by ale dobré, kdyby se obecní úřad zamyslel a cosi s tím udělal.”

Po veřejných toaletách volá i provozovatel paraglidingového parku.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Tady jezdí mnoho turistů a návštěvníků Javorového a prostě máme tady problém s tím, že si nemají kam zajít na záchod. Pro naše klienty samozřejmě záchody máme, ale z toho místa se stal takový příměstský sportovní park a fakt tady chodí hodně lidí a když vystoupí z auta, tak potřebují si někde zajít na záchod a když tady není, tak tu potřebu vykonávají všude na soukromých pozemcích.”

Soukromý provozovatel nabídl městu, že veřejné toalety postaví na hranici městského a svého pozemku. Jednání se však protahují.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Rozhodli jsme se to zafinancovat a udělat tady veřejné záchodky sami, ale už rok se domlouváme a pořád jsou nějaké problémy v jednání o těch věcech, kde to má stát a jestli to může stát tady pod stromy, nebo ne. Zaseklo se to. Mám takový pocit, že se to nehýbe. Byl bych strašně rád, kdybychom našli společnou řeč, aby lidé na městě viděli, že to je problém, který je třeba řešit.”
Ivo Kaleta (SNK Osobnosti pro Třinec), místostarosta Třince: “Probíhají jednání ve dvou rovinách. Tou první je využívání stávajícího WC na dolní stanici lanovky. Tam je otázkou, jak to dopadne, jestli to bude praktické, protože z toho parkoviště je to trošku dál. Tady samozřejmě nezáleží jen na tom přístupu města, ale i na přístupu státních orgánů, tzn. orgánů ochrany přírody a na druhé straně také záleží na tom, jak se k tomu bude stavět pan Carbol a jestli těm orgánům vyhoví. Takže ta hra je rozehraná.”

Pokud se jednání nakonec zdaří, mohli by se návštěvníci lokality pod Javorovým veřejných toalet přece jen dočkat. Inspirací mohou být například ty, jaké vybudovali u horské chaty Prašivá, kde ke splachování využívají dešťovou vodu.

Nahlásit chybu


K tématu

V Karviné se rozjíždí další opravy místních komunikací, pozor na dopravní změny

1. srpna 2023 15:13 | Karviná | Monika Danková

V Karviné pokračují opravy místních komunikací a chystají se další parkovací místa. Dopravní provoz je na několika místech komplikovaný a to zejména kvůli opravám několika hlavních tahů, které provádí Ředitelství silnic a dálnic a také Správa silnic MSK.

V Karviné začnou v srpnu další opravy místních komunikací, pozor na dopravní změny

27. července 2023 17:13 | Celý MS kraj | Monika Danková

V Karviné pokračují opravy místních komunikací a chystají se další parkovací místa. Dopravní provoz je na několika místech komplikovaný a to zejména kvůli opravám několika hlavních tahů, které provádí Ředitelství silnic a dálnic a také Správa silnic MSK.

Ideální je, získat na každou etapu revitalizace sídliště Nerudova dotaci

1. srpna 2023 8:41 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Sídliště Nerudova promění svou tvář během šesti etap revitalizace, nyní začala ta první. Další dvě jsou ve fázi projektování. Město se na každou z nich bude snažit získat státní dotaci.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Svářeči

Ostrava Nástup: od 1. května 2024 od 35 000 do 40 000 Kč/měsíc

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

19. dubna 2024 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

19. dubna 2024 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

19. dubna 2024 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

19. dubna 2024 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Lidem chybí veřejné toalety u parkoviště pod Javorovým, ulevují si v okolí
Vydáno 6. prosince 2022 16:32, Celý MS kraj, Libor Běčák
Lidé, kteří bydlí poblíž parkoviště pod spodní stanicí lanovky na Javorový vrch, si stěžují, že jim turisti znečišťují okolí jejich domů. Důvodem jsou chybějící veřejné toalety.

Javorový je jedním z velmi frekventovaných cílů v Beskydech. Lidé, kteří přijedou na parkoviště pod lanovkou, si však nemají kam odskočit a obyvatelům blízkých domů se samozřejmě nelíbí, že jim turisté znečišťují okolí.

Ladislav Kaszper, muž bydlící v sousedství parkoviště: “Je to nepříjemné, protože tady jezdí turisti a nemají tady sociální zařízení. Všude tady okolo je potom svinčík. Bohužel, nikdo s tím nechce udělat pořádek, takže nevím, jak se to bude řešit. Bylo by ale dobré, kdyby se obecní úřad zamyslel a cosi s tím udělal.”

Po veřejných toaletách volá i provozovatel paraglidingového parku.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Tady jezdí mnoho turistů a návštěvníků Javorového a prostě máme tady problém s tím, že si nemají kam zajít na záchod. Pro naše klienty samozřejmě záchody máme, ale z toho místa se stal takový příměstský sportovní park a fakt tady chodí hodně lidí a když vystoupí z auta, tak potřebují si někde zajít na záchod a když tady není, tak tu potřebu vykonávají všude na soukromých pozemcích.”

Soukromý provozovatel nabídl městu, že veřejné toalety postaví na hranici městského a svého pozemku. Jednání se však protahují.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Rozhodli jsme se to zafinancovat a udělat tady veřejné záchodky sami, ale už rok se domlouváme a pořád jsou nějaké problémy v jednání o těch věcech, kde to má stát a jestli to může stát tady pod stromy, nebo ne. Zaseklo se to. Mám takový pocit, že se to nehýbe. Byl bych strašně rád, kdybychom našli společnou řeč, aby lidé na městě viděli, že to je problém, který je třeba řešit.”
Ivo Kaleta (SNK Osobnosti pro Třinec), místostarosta Třince: “Probíhají jednání ve dvou rovinách. Tou první je využívání stávajícího WC na dolní stanici lanovky. Tam je otázkou, jak to dopadne, jestli to bude praktické, protože z toho parkoviště je to trošku dál. Tady samozřejmě nezáleží jen na tom přístupu města, ale i na přístupu státních orgánů, tzn. orgánů ochrany přírody a na druhé straně také záleží na tom, jak se k tomu bude stavět pan Carbol a jestli těm orgánům vyhoví. Takže ta hra je rozehraná.”

Pokud se jednání nakonec zdaří, mohli by se návštěvníci lokality pod Javorovým veřejných toalet přece jen dočkat. Inspirací mohou být například ty, jaké vybudovali u horské chaty Prašivá, kde ke splachování využívají dešťovou vodu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000034700/lidem-chybi-verejne-toalety-u-parkoviste-pod-javorovym-ulevuji-si-v-okoli