Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Domkařům pod Javorovým vadí, že si k jejich plotům turisté odskakují ulevit, u parkoviště schází WC

Lidé, kteří bydlí poblíž parkoviště pod spodní stanicí lanovky na Javorový vrch, si stěžují, že jim turisti znečišťují okolí jejich domů. Důvodem jsou chybějící veřejné toalety.

Javorový je jedním z velmi frekventovaných cílů v Beskydech. Lidé, kteří přijedou na parkoviště pod lanovkou, si však nemají kam odskočit a obyvatelům blízkých domů se samozřejmě nelíbí, že jim turisté znečišťují okolí.

Ladislav Kaszper, muž bydlící v sousedství parkoviště: “Je to nepříjemné, protože tady jezdí turisti a nemají tady sociální zařízení. Všude tady okolo je potom svinčík. Bohužel, nikdo s tím nechce udělat pořádek, takže nevím, jak se to bude řešit. Bylo by ale dobré, kdyby se obecní úřad zamyslel a cosi s tím udělal.”

Po veřejných toaletách volá i provozovatel paraglidingového parku.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Tady jezdí mnoho turistů a návštěvníků Javorového a prostě máme tady problém s tím, že si nemají kam zajít na záchod. Pro naše klienty samozřejmě záchody máme, ale z toho místa se stal takový příměstský sportovní park a fakt tady chodí hodně lidí a když vystoupí z auta, tak potřebují si někde zajít na záchod a když tady není, tak tu potřebu vykonávají všude na soukromých pozemcích.”

Soukromý provozovatel nabídl městu, že veřejné toalety postaví na hranici městského a svého pozemku. Jednání se však protahují.

Dalibor Carbol, Flight Park Javorový: “Rozhodli jsme se to zafinancovat a udělat tady veřejné záchodky sami, ale už rok se domlouváme a pořád jsou nějaké problémy v jednání o těch věcech, kde to má stát a jestli to může stát tady pod stromy, nebo ne. Zaseklo se to. Mám takový pocit, že se to nehýbe. Byl bych strašně rád, kdybychom našli společnou řeč, aby lidé na městě viděli, že to je problém, který je třeba řešit.”
Ivo Kaleta (SNK Osobnosti pro Třinec), místostarosta Třince: “Probíhají jednání ve dvou rovinách. Tou první je využívání stávajícího WC na dolní stanici lanovky. Tam je otázkou, jak to dopadne, jestli to bude praktické, protože z toho parkoviště je to trošku dál. Tady samozřejmě nezáleží jen na tom přístupu města, ale i na přístupu státních orgánů, tzn. orgánů ochrany přírody a na druhé straně také záleží na tom, jak se k tomu bude stavět pan Carbol a jestli těm orgánům vyhoví. Takže ta hra je rozehraná.”

Pokud se jednání nakonec zdaří, mohli by se návštěvníci lokality pod Javorovým veřejných toalet přece jen dočkat. Inspirací mohou být například ty, jaké vybudovali u horské chaty Prašivá, kde ke splachování využívají dešťovou vodu.

Nahlásit chybu


K tématu
Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

Hakan Foods s.r.o.Karviná
Karviná
od 19 700 Kč/měsíc

Detail

Jiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail