Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Výstavy TechnoIntim a Átman znamená dech v GVUO

Pojďte teď s námi navštívit GVUO, která patří výstavám TechnoIntim Jaroslava Poléška a Átman znamená dech Urszuly Broll. První z nich propojuje techniku s člověkem a tato dvě témata se protínají v každé vystavené soše.

Jaroslav Koléšek, sochař: “Ač jsou náměty zdánlivě z techniky, přesto jsou za nimi lidské příběhy, Například ty ponorky, které se jmenují nebo to dílo se jmenuje Sedimenty, tak v podstatě je to stejně muž a žena v nějakém zkamenělém milostném gestu, kteří odpočívají po těžkých bojích. Takže mě zajímají mezilidské vztahy, vztahy lidí. Pojmy jako je láska, zrada, pomsta, odpuštění, smíření a to je ve všech věcech, které tady jsou zastoupeny. Mám rád různorodost materiálů, takže je tady zastoupeno sklo, beton, kámen a laminát.”

Výstava TechnoIntim je až na výjimky složená z prací, které vznikly za posledních 5 let a v Ostravě ještě nikdy vystaveny nebyly.

Jaroslav Koléšek, sochař: “To je rozeta Mercedes Benz. Ta rozeta je udělaná klasicky kamenickým způsobem a je určena do soukromé kaple Mercedes Benz ve Stuttgartské katedrále. A když se pozorně podíváte, tak neobdivuji kult silných aut, ale je to spíš naopak. Trošku se mu vysmívám a ten objekt v sobě nese hodně ironie.”

Výstava Átman znamená dech Urszuly Broll pak mapuje její tvorbu od doby. kdy tato polská malířka začínala až po dobu, kdy našla svou vlastní cestu jejíž znakem je mandala a akvarelová technika. Její nejvýznamnější díla se tak vyznačují zájmem o východní mystiku.

Janina Hobgarska, kurátorka výstavy: “Jsou to vlastně geometrické tvary, které jsou také nejcharakterističtější pro Urszulu Broll. Ona v těchto mandalách malovala jakoby pohledem dovnitř a nikoliv ven. Na výstavě máme také kresby a akvarely, které ukazují krkonošské krajinky, protože Urszula Broll se v roce 83 přestěhovala do Krkonoš a tyto krajinky jsou duchovní obrazy, které vykračují mimo místo a čas.”

Jedná se o první komplexní ukázku tvorby této vynikající umělkyně v České republice. Obě výstavy budou v GVUO k vidění do 12. března.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy