Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Generál Petr Pavel byl zvolen novým prezidentem České republiky

Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále prezidentské volby porazil bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše. Pavel získal 58,32 % hlasů, zatímco Babiš 41,67 %. Andrej Babiš uznal porážku a popřál Pavlovi, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy.

Letošní účast ve volbě prezidenta je historicky nejvyšší. Rekordní byla už v prvním kole před dvěma týdny, kdy přesáhla 68,2 procenta, nyní ve druhém kole přesahuje 70 procent. Historicky je to od vzniku samostatné ČR třetí nejvyšší účast po volbách do Sněmovny v letech 1996 a 1998, kdy přišlo hlasovat 76,4 a 74 procent voličů. Před pěti lety ve druhém kole prezidentských voleb hlasovalo 66,6 procenta voličů, v roce 2013 to bylo 59 procent.

Petr Pavel, nově zvolený prezident ČR: "Já bych moc rád poděkoval nejenom všem, kteří mě volili. Ale zároveň bych chtěl poděkovat i těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám. Protože tím dali jasně najevo, že ctí demokracii a že jim záleží na tom, jak tahle země bude vypadat. Rozumím i tomu, že se mnozí teď cítí zklamaní, že jejich favorit nevyhrál. Ale zároveň také vnímám to, že v této zemi nevidím vítězné nebo poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a pokora. A já jsem přesvědčený, že tyto hodnoty sdílí naprostá většina z nás. A že rozhodně stojí za to, abychom se snažili, že budou součástí našich životů."

Pavel zdůraznil, že i když mají lidé opačný názor na spoustu věcí, neznamená to, že mají být nepřátelé. Své zvolení považuje za první krok ke změně, je ale potřeba příspěvek všech občanů, aby se ji podařilo dotáhnout do konce. Přinese to výrazně lepší kvalitu života v této zemi, míní.

Petr Pavel, nově zvolený prezident ČR: "Měli bychom si přát Českou republiku, která se nebude vyznačovat blbou náladou. Zasloužíme si Českou republiku, která bude republikou pohody. Já myslím, že na to máme a že to dokážeme."

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Řekl, že dosáhl v prezidentské volbě famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách, přes 2,4 miliony. Zároveň vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO: "Gratuluji panu Petru Pavlovi k vítězství. Uznávám porážku a blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky. Chtěl bych mu popřát, aby byl prezidentem všech občanů České republiky. Aby vnímal jejich problémy a aby bojoval za zájmy České republiky. Já bych chtěl poprosit všechny naše podporovatele a naše fanoušky, aby akceptovali, že jsem prohrál. A akceptovali, že máme nového prezidenta. A já jsem přesvědčen, že jsme to nebyli vy, kteří dělali ty různé ataky. Já vás prosím a prosím i našeho pana budoucího prezidenta, aby vyzval své podporovatele, aby neničili majetek mého týmu. Aby nenapadali jejich děti ve školách. Aby lidé, kteří podporují hnutí ANO nepřicházeli o práci. Aby přestalo to násilí. Já zásadně odmítám, že bychom dělali nějakou negativní kampaň."

K vítězství Petra Pavla ve volbách začali chodit postupně gratulace od významných politických osobností. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dokonce překvapila osobním vystoupením přímo ve volebním štábu Petra Pavla.

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenska: "Myslím si, že na světě nejsou dva národy tak blízké jako Češi a Slováci. Právě tato lidská blízkost je důvodem, proč se spolu těšíme při každé velké chvíli. A volba prezidenta a hlavy státu nesporně takovou velkou chvílí je. Já osobně mám mimořádnou radost, že v našem regionu a v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení z klidu."

Gratulace přišla v češtině také od ukrajinského prezidenta.

Podobnou gratulaci zvolil i francouzský prezident.

Petr Pavel získal přes 3 358 926 hlasů a vyhrál ve dvanácti krajích. Andrej Babiš si připsal vítězství v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. V Moravskoslezském kraji získal Andrej Babiš 334 790 hlasů a Petr Pavel 296 03. V rámci okresů bral Petr Pavel vítězství na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Babiš bral Ostravu, Karvinou, Opavu a Bruntál. V Moravskoslezském kraji přišly k volbám více než dvě třetiny voličů. Nově zvolený prezident bude skládat prezidentský slib 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Složí ho do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila, a vystřídá tak na Hradě Miloše Zemana, kterému končí funkční období 8. března.

 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy