Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Generál Petr Pavel byl zvolen novým prezidentem České republiky

Celý MS kraj |

Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále prezidentské volby porazil bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše. Pavel získal 58,32 % hlasů, zatímco Babiš 41,67 %. Andrej Babiš uznal porážku a popřál Pavlovi, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy.

Letošní účast ve volbě prezidenta je historicky nejvyšší. Rekordní byla už v prvním kole před dvěma týdny, kdy přesáhla 68,2 procenta, nyní ve druhém kole přesahuje 70 procent. Historicky je to od vzniku samostatné ČR třetí nejvyšší účast po volbách do Sněmovny v letech 1996 a 1998, kdy přišlo hlasovat 76,4 a 74 procent voličů. Před pěti lety ve druhém kole prezidentských voleb hlasovalo 66,6 procenta voličů, v roce 2013 to bylo 59 procent.

Petr Pavel, nově zvolený prezident ČR: "Já bych moc rád poděkoval nejenom všem, kteří mě volili. Ale zároveň bych chtěl poděkovat i těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám. Protože tím dali jasně najevo, že ctí demokracii a že jim záleží na tom, jak tahle země bude vypadat. Rozumím i tomu, že se mnozí teď cítí zklamaní, že jejich favorit nevyhrál. Ale zároveň také vnímám to, že v této zemi nevidím vítězné nebo poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a pokora. A já jsem přesvědčený, že tyto hodnoty sdílí naprostá většina z nás. A že rozhodně stojí za to, abychom se snažili, že budou součástí našich životů."

Pavel zdůraznil, že i když mají lidé opačný názor na spoustu věcí, neznamená to, že mají být nepřátelé. Své zvolení považuje za první krok ke změně, je ale potřeba příspěvek všech občanů, aby se ji podařilo dotáhnout do konce. Přinese to výrazně lepší kvalitu života v této zemi, míní.

Petr Pavel, nově zvolený prezident ČR: "Měli bychom si přát Českou republiku, která se nebude vyznačovat blbou náladou. Zasloužíme si Českou republiku, která bude republikou pohody. Já myslím, že na to máme a že to dokážeme."

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Řekl, že dosáhl v prezidentské volbě famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách, přes 2,4 miliony. Zároveň vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO: "Gratuluji panu Petru Pavlovi k vítězství. Uznávám porážku a blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky. Chtěl bych mu popřát, aby byl prezidentem všech občanů České republiky. Aby vnímal jejich problémy a aby bojoval za zájmy České republiky. Já bych chtěl poprosit všechny naše podporovatele a naše fanoušky, aby akceptovali, že jsem prohrál. A akceptovali, že máme nového prezidenta. A já jsem přesvědčen, že jsme to nebyli vy, kteří dělali ty různé ataky. Já vás prosím a prosím i našeho pana budoucího prezidenta, aby vyzval své podporovatele, aby neničili majetek mého týmu. Aby nenapadali jejich děti ve školách. Aby lidé, kteří podporují hnutí ANO nepřicházeli o práci. Aby přestalo to násilí. Já zásadně odmítám, že bychom dělali nějakou negativní kampaň."

K vítězství Petra Pavla ve volbách začali chodit postupně gratulace od významných politických osobností. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dokonce překvapila osobním vystoupením přímo ve volebním štábu Petra Pavla.

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenska: "Myslím si, že na světě nejsou dva národy tak blízké jako Češi a Slováci. Právě tato lidská blízkost je důvodem, proč se spolu těšíme při každé velké chvíli. A volba prezidenta a hlavy státu nesporně takovou velkou chvílí je. Já osobně mám mimořádnou radost, že v našem regionu a v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení z klidu."

Gratulace přišla v češtině také od ukrajinského prezidenta.

Podobnou gratulaci zvolil i francouzský prezident.

Petr Pavel získal přes 3 358 926 hlasů a vyhrál ve dvanácti krajích. Andrej Babiš si připsal vítězství v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. V Moravskoslezském kraji získal Andrej Babiš 334 790 hlasů a Petr Pavel 296 03. V rámci okresů bral Petr Pavel vítězství na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Babiš bral Ostravu, Karvinou, Opavu a Bruntál. V Moravskoslezském kraji přišly k volbám více než dvě třetiny voličů. Nově zvolený prezident bude skládat prezidentský slib 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Složí ho do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila, a vystřídá tak na Hradě Miloše Zemana, kterému končí funkční období 8. března.

 

Nahlásit chybu


K tématu

Začaly volby do Evropského parlamentu. Volíme 21 nových poslanců

Začaly volby do Evropského parlamentu. Voliči mohou v pátek a sobotu vybrat, která politická strana či hnutí je jim nejbližší a samozřejmě mohou zakroužkovat a tím podpořit i konkrétního kandidáta. Nejčastějšími tématy eurovoleb jsou Green Deal, zákaz spalovacích motorů nebo přijetí Eura.


VIDEO: Bobr zůstal uvězněn v čistírně odpadních vod, vysílené zvíře vysvobodili hasiči

Dnes 10:41 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Hasiči mají na kontě další zachráněné zvíře, tentokrát bobra, kterého uvěznila usazovací nádrž čistírny odpadních vod v Ostravě-Kunčicích.

Bezmála 100 metrů vysoká věž Dolu Lazy je připravena k odstřelu

Dnes 11:26 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V sobotu v 10 hodin by se podle všech předpokladů měla poroučet k zemi betonová skipová věž bývalého Dolu Lazy v Orlové. V okolí už jsou připravené plochy, ze kterých bude moci odstřel sledovat i veřejnost.

Teplárna Frýdek-Místek vyrábí teplo už jen z biomasy a plynu

Frýdecko-Místecká teplárna definitivně odešla od spalování uhlí. Nově vyrábí teplo pro domácnosti a další odběratele už jen z biomasy a zemního plynu. Tímto krokem se završil proces ekologizace teplárny, zahájený v roce 2021.

V Opavě přes léto opravují komunikace a poškozené dlažby a revitalizují zeleň

Včera 19:28 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava prochází různými úpravami. Ve městě se zkrášlují záhony, opravují chodníky, komunikace a poškozené dlažby. Další zastávky městské hromadné dopravy pak chrání ptáky před nárazy do skel nové polepy.

Letní kino si Novojičíňáci užívají dva týdny v zahradě Slunce

Přestože areál letního kina v Novém Jičíně už před několika lety zalila voda okrasného vodního prvku, o zážitek z filmových večerů pod širým nebem lidé ochuzeni nejsou. Také letos se dva týdny venkovního biografu odehrávají v zahradě Nového Slunce.

Na opevnění Velká Šance připomněli historii ochrany hranic Slezska a pokřtili knihu

Velká sláva se konala na hraničním opevnění Velká šance v Mostech u Jablunkova. Se svými vojsky se tam setkali těšínský kníže Adam Václav a uherský velmož Juraj Thurzo.

V Mošnově chce stavět BMW. Zastupitelstvo schválilo prodej pozemků v průmyslové zóně

O mošnovskou průmyslovou zónu má zájem další silný investor. Jde o známého výrobce automobilů společnost BMW, která chce v Mošnově provozovat logistické centrum. Investice prý přinese stovky pracovních míst.

Stavba nového sběrného dvora běží podle harmonogramu. Hotová bude do listopadu

Včera 19:41 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě-Kylešovicích pokračuje stavba nového sběrného dvora. Vzniká na ploše o velikosti 6 a půl tisíce metrů čtverečních, bude největší ve městě a umožní tak i zpracování velkoobjemového odpadu a suti z domácností.

Studénka zřídí dětskou skupinu, žádá o státem nabízenou dotaci

Nedostatek míst v mateřské škole chtějí ve Studénce vyřešit provozem dětské skupiny. Její zřízení by měla z velké části pokrýt dotace. Podání žádosti o státní podporu schválili zastupitelé.

Původní zděné autobusové zastávky v Ostravě-Porubě procházejí rekonstrukcí

Původní zděné autobusové zastávky v Porubě jsou po letech v neutěšeném stavu. Postupně proto projdou revitalizací. První z nich, která se změnila v umělecké dílo, je zastávka Jana Šoupala.

Muže v Beskydech pobodal sršeň, s těžkou alergickou reakcí byl letecky přepraven do nemocnice

Včera 10:12 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V úterý 23. července dopoledne zasahovaly týmy zdravotnické záchranné služby v Beskydech u vážně ohroženého pacienta. Před devátou hodinou přijali operátoři informaci o muži pobodaném sršněm pod vrcholem Ondřejníku nedaleko obce Pstruží na Frýdecko-Místecku.

Návštěvníky hradu Sovinec děsily strašidelné bestie vylézající ze sklepení

22. července 2024 12:36 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Kulturní okénko

Doslova děsivý víkend čekal na návštěvníky hradu Sovinec. Ze sklepení a dalších zákoutí totiž vylézaly všelijaké strašidelné bestie.

V MS kraji přibývají případy tonutí. Důležitá je včasná první pomoc

22. července 2024 12:18 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Slunečné počasí láká k vodě spoustu lidí a bohužel to sebou přináší i další případy tonutí. V pátek spěchala záchranná služba k dítěti na Karvinsko a v sobotu se utopila žena v Hlučínském jezeře. V případech tonutí je klíčová včasná první pomoc.

Policisté vyrazili na vodní plochy kontrolovat plavce, plavidla i rybáře

22. července 2024 10:38 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Na vodních plochách v Moravskoslezském kraji, které slouží rekreaci a vodním sportům, se v průběhu letních prázdnin konají preventivní kontroly. Zaměřené jsou na bezpečnost plavců i posádek plavidel.

Colours of Ostrava zaznamenal rekordní pocovidovou návštěvnost. Areál Dolních Vítkovic praskal ve švech

22. července 2024 9:27 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Letošní 21. ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava byl skvělý. Po celé 4 dny bylo nádherné počasí a návštěvnost se vrátila na čísla před covidem. Spokojeni tak byli jak organizátoři, tak návštěvníci.

Generál Petr Pavel byl zvolen novým prezidentem České republiky
Vydáno 28. ledna 2023 16:30, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále prezidentské volby porazil bývalého premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše. Pavel získal 58,32 % hlasů, zatímco Babiš 41,67 %. Andrej Babiš uznal porážku a popřál Pavlovi, aby byl prezidentem všech občanů, vnímal jejich problémy a bojoval za české zájmy.

zdroj foto: generalpavel.cz

Letošní účast ve volbě prezidenta je historicky nejvyšší. Rekordní byla už v prvním kole před dvěma týdny, kdy přesáhla 68,2 procenta, nyní ve druhém kole přesahuje 70 procent. Historicky je to od vzniku samostatné ČR třetí nejvyšší účast po volbách do Sněmovny v letech 1996 a 1998, kdy přišlo hlasovat 76,4 a 74 procent voličů. Před pěti lety ve druhém kole prezidentských voleb hlasovalo 66,6 procenta voličů, v roce 2013 to bylo 59 procent.

Petr Pavel, nově zvolený prezident ČR: "Já bych moc rád poděkoval nejenom všem, kteří mě volili. Ale zároveň bych chtěl poděkovat i těm, kteří mě nevolili, ale přišli k volbám. Protože tím dali jasně najevo, že ctí demokracii a že jim záleží na tom, jak tahle země bude vypadat. Rozumím i tomu, že se mnozí teď cítí zklamaní, že jejich favorit nevyhrál. Ale zároveň také vnímám to, že v této zemi nevidím vítězné nebo poražené voliče. Vidím, že v této volbě vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a pokora. A já jsem přesvědčený, že tyto hodnoty sdílí naprostá většina z nás. A že rozhodně stojí za to, abychom se snažili, že budou součástí našich životů."

Pavel zdůraznil, že i když mají lidé opačný názor na spoustu věcí, neznamená to, že mají být nepřátelé. Své zvolení považuje za první krok ke změně, je ale potřeba příspěvek všech občanů, aby se ji podařilo dotáhnout do konce. Přinese to výrazně lepší kvalitu života v této zemi, míní.

Petr Pavel, nově zvolený prezident ČR: "Měli bychom si přát Českou republiku, která se nebude vyznačovat blbou náladou. Zasloužíme si Českou republiku, která bude republikou pohody. Já myslím, že na to máme a že to dokážeme."

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) uznal porážku v prezidentských volbách, poblahopřál vítězi Petru Pavlovi. Řekl, že dosáhl v prezidentské volbě famózního výsledku. Uvedl, že získal víc hlasů než strany pětikoalice v posledních sněmovních volbách, přes 2,4 miliony. Zároveň vyzval své podporovatele, aby přijali jeho prohru.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO: "Gratuluji panu Petru Pavlovi k vítězství. Uznávám porážku a blahopřeji mu, že se stane příštím prezidentem České republiky. Chtěl bych mu popřát, aby byl prezidentem všech občanů České republiky. Aby vnímal jejich problémy a aby bojoval za zájmy České republiky. Já bych chtěl poprosit všechny naše podporovatele a naše fanoušky, aby akceptovali, že jsem prohrál. A akceptovali, že máme nového prezidenta. A já jsem přesvědčen, že jsme to nebyli vy, kteří dělali ty různé ataky. Já vás prosím a prosím i našeho pana budoucího prezidenta, aby vyzval své podporovatele, aby neničili majetek mého týmu. Aby nenapadali jejich děti ve školách. Aby lidé, kteří podporují hnutí ANO nepřicházeli o práci. Aby přestalo to násilí. Já zásadně odmítám, že bychom dělali nějakou negativní kampaň."

K vítězství Petra Pavla ve volbách začali chodit postupně gratulace od významných politických osobností. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dokonce překvapila osobním vystoupením přímo ve volebním štábu Petra Pavla.

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenska: "Myslím si, že na světě nejsou dva národy tak blízké jako Češi a Slováci. Právě tato lidská blízkost je důvodem, proč se spolu těšíme při každé velké chvíli. A volba prezidenta a hlavy státu nesporně takovou velkou chvílí je. Já osobně mám mimořádnou radost, že v našem regionu a v Evropě přibude hlava státu, která ctí demokratické hodnoty a jejíž síla pramení z klidu."

Gratulace přišla v češtině také od ukrajinského prezidenta.

Podobnou gratulaci zvolil i francouzský prezident.

Petr Pavel získal přes 3 358 926 hlasů a vyhrál ve dvanácti krajích. Andrej Babiš si připsal vítězství v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. V Moravskoslezském kraji získal Andrej Babiš 334 790 hlasů a Petr Pavel 296 03. V rámci okresů bral Petr Pavel vítězství na Frýdecko-Místecku a Novojičínsku. Babiš bral Ostravu, Karvinou, Opavu a Bruntál. V Moravskoslezském kraji přišly k volbám více než dvě třetiny voličů. Nově zvolený prezident bude skládat prezidentský slib 9. března ve Vladislavském sále Pražského hradu. Složí ho do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila, a vystřídá tak na Hradě Miloše Zemana, kterému končí funkční období 8. března.

 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000035456/general-petr-pavel-byl-zvolen-novym-prezidentem-ceske-republiky