Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Větrná smršť v MSK: Přes 270 zásahů hasičů, horská služba varuje před túrami, část domácností je bez elektřiny

Celý MS kraj |

Více než 270 zásahů mají na svém kontě moravskoslezští hasiči v posledních hodinách. V terénu byli nejčastěji kvůli silnému větru, především na Bruntálsku, Novojičínsku a Opavsku. Zasahovali ale také v Beskydech. Část zásahů komplikovaly i nízké teploty a sníh.

Kamila Langerová, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: “Hasiči nejčastěji vyjížděli mezi 3. a 12. hodinou, kdy zaznamenali 272 událostí. Po poledni, kdy začal vítr slábnout, počet zásahů klesl. Hasiči nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve, v několika případech sundávali nebo upevňovali plechy na střechách domů. V katastru obce Konečná u Bílé v Beskydech spadl strom na dráty nízkého napětí a na projíždějící automobil, došlo zároveň k poškození svodidel. Šokovaný řidič vyvázl bez zranění. Hasiči nejprve odstranili strom z vozidla, to poté odtlačili ke krajnici a strom dořezali. Po ukončení činnosti hasičů bylo místo zásahu předáno Policii ČR k došetření. Vzhledem ke snížení rychlosti větru a jeho pohybu směrem dál na východ, se nepředpokládá, že by události spojené s ním měly přibývat.”

Na silný vítr upozorňuje Horská služba Beskydy, která nedoporučuje hřebenové túry. Na horách se vytvářejí závěje a sněhové jazyky a pohyb v tomto terénu je velmi obtížný. Silný nárazový vítr, novou sněhovou pokrývku a sněhové jazyky hlásí rovněž Horská služba Jeseníky. V této oblasti je navíc vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí, označovaný jako kritická/velmi zrádná situace.

Kvůli počasí vznikly také komplikace s dodávkami elektrické energie. Podle společnosti ČEZ byli bez elektřiny například obyvatelé v okolí Břidličné, Ludvíkova nebo Leskovce nad Moravicí na Bruntálsku, v části Rychvaldu na Karvinsku, v Dolní i Horní Lomné na Frýdecko-Místecku, v části Štramberka na Novojičínsku nebo v městské části Opavy - v Kateřinkách

Na situaci reagovala i Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, ta zůstala podle své mluvčí Šárky Novákové uzavřena celou sobotu 4. února. V areálu totiž hrozil pád větví.

Nahlásit chybu


K tématu

Sníh zaměstnal i hasiče v Moravskoslezském kraji

21. dubna 2024 8:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

21. duben 2024 a na některých místech Moravskoslezského kraje se do rána objevil nový sníh. Ten je mokrý a těžký a proto se pod ním lámou stromy. Hasiči tak vyjížděli k jejich odstraňování, především ze silnic.

Větrná smršť řádila v Oticích na Opavsku, vítr zničil 10 střech, dalších 20 poškodil

21. června 2023 17:57 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Profesionální i dobrovolní hasiči museli vyrazit do Otic na Opavsku, kde silný vítr poškodil zhruba 10 domů. Poškozeny jsou i střechy. Dopravu komplikují spadané stromy. Podle dostupných informací nikdo nebyl zraněn.

Kraj pomůže nejvíce postiženým rodinám z Otic, kterým bouře poškodila dům

29. června 2023 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj uvolní ze Zajišťovacího fondu, který je určený na řešení mimořádných událostí, půl milionu korun. Peníze rovným dílem rozdělí mezi majitele 5 rodinných domů v Oticích, které nejvíc poničily silné bouřky.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Včera 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Včera 10:11 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

20. května 2024 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

20. května 2024 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

20. května 2024 17:05 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

20. května 2024 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

20. května 2024 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest. Jeho součástí byl i Den s Technotrasou

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Crossfitové závody v DOV prověřili celkovou zdatnost sportovců

20. května 2024 9:07 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě patřila klasickým crossfitovým závodům. Ve venkovní tělocvičnu se proměnil prostor u Bolt toweru, kde si změřilo síly i kondičku na 140 soutěžících.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

20. května 2024 9:02 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Větrná smršť v MSK: Přes 270 zásahů hasičů, horská služba varuje před túrami, část domácností je bez elektřiny
Vydáno 4. února 2023 11:00, Celý MS kraj, Lukáš Zavadil
Více než 270 zásahů mají na svém kontě moravskoslezští hasiči v posledních hodinách. V terénu byli nejčastěji kvůli silnému větru, především na Bruntálsku, Novojičínsku a Opavsku. Zasahovali ale také v Beskydech. Část zásahů komplikovaly i nízké teploty a sníh.

foto: HZS MSK

Kamila Langerová, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: “Hasiči nejčastěji vyjížděli mezi 3. a 12. hodinou, kdy zaznamenali 272 událostí. Po poledni, kdy začal vítr slábnout, počet zásahů klesl. Hasiči nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve, v několika případech sundávali nebo upevňovali plechy na střechách domů. V katastru obce Konečná u Bílé v Beskydech spadl strom na dráty nízkého napětí a na projíždějící automobil, došlo zároveň k poškození svodidel. Šokovaný řidič vyvázl bez zranění. Hasiči nejprve odstranili strom z vozidla, to poté odtlačili ke krajnici a strom dořezali. Po ukončení činnosti hasičů bylo místo zásahu předáno Policii ČR k došetření. Vzhledem ke snížení rychlosti větru a jeho pohybu směrem dál na východ, se nepředpokládá, že by události spojené s ním měly přibývat.”

Na silný vítr upozorňuje Horská služba Beskydy, která nedoporučuje hřebenové túry. Na horách se vytvářejí závěje a sněhové jazyky a pohyb v tomto terénu je velmi obtížný. Silný nárazový vítr, novou sněhovou pokrývku a sněhové jazyky hlásí rovněž Horská služba Jeseníky. V této oblasti je navíc vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí, označovaný jako kritická/velmi zrádná situace.

Kvůli počasí vznikly také komplikace s dodávkami elektrické energie. Podle společnosti ČEZ byli bez elektřiny například obyvatelé v okolí Břidličné, Ludvíkova nebo Leskovce nad Moravicí na Bruntálsku, v části Rychvaldu na Karvinsku, v Dolní i Horní Lomné na Frýdecko-Místecku, v části Štramberka na Novojičínsku nebo v městské části Opavy - v Kateřinkách

Na situaci reagovala i Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, ta zůstala podle své mluvčí Šárky Novákové uzavřena celou sobotu 4. února. V areálu totiž hrozil pád větví.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000035565/vetrna-smrst-v-msk-pres-270-zasahu-hasicu-horska-sluzba-varuje-pred-turami-cast-domacnosti-je-bez-elektriny