Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Větrná smršť v MSK: Přes 270 zásahů hasičů, horská služba varuje před túrami, část domácností je bez elektřiny

Více než 270 zásahů mají na svém kontě moravskoslezští hasiči v posledních hodinách. V terénu byli nejčastěji kvůli silnému větru, především na Bruntálsku, Novojičínsku a Opavsku. Zasahovali ale také v Beskydech. Část zásahů komplikovaly i nízké teploty a sníh.

Kamila Langerová, mluvčí HZS Moravskoslezského kraje: “Hasiči nejčastěji vyjížděli mezi 3. a 12. hodinou, kdy zaznamenali 272 událostí. Po poledni, kdy začal vítr slábnout, počet zásahů klesl. Hasiči nejčastěji odstraňovali popadané stromy a větve, v několika případech sundávali nebo upevňovali plechy na střechách domů. V katastru obce Konečná u Bílé v Beskydech spadl strom na dráty nízkého napětí a na projíždějící automobil, došlo zároveň k poškození svodidel. Šokovaný řidič vyvázl bez zranění. Hasiči nejprve odstranili strom z vozidla, to poté odtlačili ke krajnici a strom dořezali. Po ukončení činnosti hasičů bylo místo zásahu předáno Policii ČR k došetření. Vzhledem ke snížení rychlosti větru a jeho pohybu směrem dál na východ, se nepředpokládá, že by události spojené s ním měly přibývat.”

Na silný vítr upozorňuje Horská služba Beskydy, která nedoporučuje hřebenové túry. Na horách se vytvářejí závěje a sněhové jazyky a pohyb v tomto terénu je velmi obtížný. Silný nárazový vítr, novou sněhovou pokrývku a sněhové jazyky hlásí rovněž Horská služba Jeseníky. V této oblasti je navíc vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí, označovaný jako kritická/velmi zrádná situace.

Kvůli počasí vznikly také komplikace s dodávkami elektrické energie. Podle společnosti ČEZ byli bez elektřiny například obyvatelé v okolí Břidličné, Ludvíkova nebo Leskovce nad Moravicí na Bruntálsku, v části Rychvaldu na Karvinsku, v Dolní i Horní Lomné na Frýdecko-Místecku, v části Štramberka na Novojičínsku nebo v městské části Opavy - v Kateřinkách

Na situaci reagovala i Zoologická zahrada a botanický park Ostrava, ta zůstala podle své mluvčí Šárky Novákové uzavřena celou sobotu 4. února. V areálu totiž hrozil pád větví.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy