Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Horská služba Beskydy pátrala po turistovi a další dva transportovala do lékařské péče

Členové Horské služby Beskydy mají za sebou další rušnou noc. Z pondělí na úterý zasahovali beskydští záchranáři hned třikrát. Poprvé byli přivoláni k pátrání po turistovi v okolí hřebene Vsetínských Beskyd a pak následovaly ještě dva noční transporty místních obyvatel z horských samot do lékařské péče.

V noci na úterý 7. února ve 3:34 hodin přijala horská služba na Soláni volání na pevnou linku, kdy návštěvníci Velkých Karlovic oznámili, že jeden člen skupiny se před více než čtyřmi hodinami vydal autem na nákup do Rožnova pod Radhoštěm, dosud se nevrátil a nebere telefon. Dalšímu ze skupiny se v telefonu v aplikaci zobrazovala poloha auta, zaslali ji tedy záchranářům a ti se podle ní vydali pohřešovaného hledat.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Prohledával jsem oblast hřebene Vsetínských Beskyd, kde hřebenovku upravuje pouze rolba. V té době už na cestě ležela vrstva hlubokého prachového sněhu. Hledání bylo bezvýsledné, a tak jsem zavolal na pomoc Policii ČR, kteří se mi vydali pomoct."

Policisté našli pohřešovaného na opačné straně hřebene směrem na Vsacký Cáb. 

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Navigace v autě zavedla muže mimo cestu a se svým vozem Škoda Superb zapadl v hlubokém sněhu. Bohužel měl vybitý telefon, takže si nemohl sám zavolat pomoc, byl ale naštěstí v dobré zdravotní kondici."

V zápětí po nalezení turisty se záchranáři vydali s kompletní technikou terénním autem, s vozíkem se čtyřkolkou a saněmi k horské usedlosti v blízkosti Pulčínských skal, kde měli nahlášenou prosbu o transport 73leté ženy, která v minulých dnech upadla na levé koleno. Večer se její zdravotní stav zhoršil, nebyla schopna pohybu a bylo nutné ji dopravit k lékařskému ošetření.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Terén k horské samotě je velmi náročný, sanitka se nedostala až na místo, nám se podařilo dostat téměř až k domu. Po prvotním ošetření jsme ženu s jejím synem transportovali k mému autu na kanadských saních s vakuovou matrací."

Pak už ji záchranáři transportovali k lépe dostupné pozemní komunikaci, kde už čekala posádka sanitky a ženu převzala do další péče.

Do třetice zasahovala Horská služba nad ránem na horské samotě v obci Staré Hamry, kdy od ZZS přijala výzvu o součinnost s transportem místního obyvatele s náhle zhoršeným zdravotním stavem.

Pavel Masopust, zasahující záchranář: "Vzhledem k nedostupnosti terénu, kdy se sanitka nemohla dostat přímo na místo, jsme se na samotu vydali my terénním autem. Dostali jsme se zhruba kilometr od místa určení, tam jsme se sešli se zdravotníky a zbytek jsme společně a se speciálními nosítky došli pěšky."

Zdravotníci postiženého akutně ošetřili a společnými silami ho donesli zpět do auta horské služby a ta ho transportovala na místo odstavení sanitky ZZS.

Roman Kalabus, Horská služba Beskydy: "Byla to poměrně náročná noc, naštěstí všechno dobře dopadlo. Jménem Horské služby prosím touto cestou všechny návštěvníky hor, dbejte na to, abyste měli nabitý mobil a nevydávejte se ukvapeně neznámým horským terénem. Ideální je mít v mobilu instalovanou aplikaci Záchranka, mnohé se tím v případě potíží usnadní. Mnohdy jde o minuty."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy