Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nízkopříjmové domácnosti budou moci požádat o dotaci na nový ekologický kotel

Celý MS kraj |

Zájemci o výměnu starého nevyhovujícího kotle mohou získat finance na nový ekologický nebo tepelné čerpadlo. Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo pátou výzvu kotlíkových dotací a zveřejnilo podmínky čerpání dotace, která je určena nízkopříjmovým domácnostem. Moravskoslezskému kraji bude přiděleno téměř 219 milionů korun na zhruba 1500 výměn.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Výměna starých kotlů je v našem regionu klíčová pro zlepšení kvality ovzduší. Podle průzkumů jsou právě lokální topeniště pro čistotu vzduchu tím největším zlem. Výměnou kotle si lidé zároveň zajistí úspornější vytápění a vyhnou se také pokutě, která by jim od podzimu příštího roku hrozila, kdyby topili těmi starými. Pro nejzranitelnější domácnosti – zejména seniory a ty, co pobírají příspěvek na bydlení, je to dobrá zpráva, protože si budou moci nový zdroj tepla pořídit velmi levně. Podpora může dosáhnout až 95 procent."

Moravskoslezský kraj do konce června vyzve občany, aby se o kotlíkovou dotaci přihlásili.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Podpora je určena pro domácnosti tvořené výlučně starobními nebo invalidními důchodci 3.stupně a ty, které pobírají příspěvek na bydlení. Dotaci je možné využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu, tedy na peletky nebo kusové dřevo. Žádosti začneme postupně elektronicky přijímat od letních prázdnin. Jejich příjem bude ukončen 31. srpna 2024, tedy k datu, kdy začne platit zákaz používaní kotlů 1. a 2. třídy. Každému úspěšnému žadateli o kotlíkovou dotaci kraj přispěje 7,5 tisíce korun. O dalším příspěvku aktuálně vyjednáváme s obcemi."

Domácnosti, které nesplňují podmínky této páté výzvy Ministerstva životního prostředí, mohou příspěvek na ekologický kotel získat prostřednictvím programu Nová zelená úsporám

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK pro životní prostředí: "Lidé mají zhruba rok a půl na výměnu neekologických kotlů. Od začátku září 2024 bude totiž ze zákona zakázáno používat kotle první a druhé emisní třídy. Pokud je někdo neodstaví, hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun, což je dost hlavně pro nízkopříjmové domácnosti. Podle odhadů je v Moravskoslezském kraji ještě asi 25 tisíc kotlů, které by měly být nahrazeny ekologickými zdroji. Proto se už několik let snažíme lidem s výměnou kotle pomoci. Lokální topeniště jsou jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší, data ukazují, že jedna naše průměrná vesnice, v níž obyvatelé topí tuhými palivy, může vyprodukovat srovnatelné množství dioxinů jako jedna velká spalovna odpadů. V některých případech, například při spalování kontaminované biomasy - nábytku, okenních rámů, impregnovaného dřeva či uhlí s vyšším obsahem chlóru může být tato produkce dramaticky vyšší. Takže prosím všechny, kdo mají vlastní kotel, aby byli vůči životnímu prostředí i svým sousedům ohleduplní, využili nabídky kotlíkových dotací a začali topit ekologicky."
  • V rámci 1. až 3. výzvy (OP ŽP 2014–2020) bylo vyměněno 20 426 kotlů za 2,47 mld. Kč.
  • 3. výzva se ukončí v září 2023 a chybí ještě proplatit výměnu 1869 kotlů.
  • Ve 4. výzvě (OP ŽP 2021–2027), která byla spuštěna v květnu 2022 pro nízkopříjmové domácnosti, bylo předloženo 3085 žádostí, aktuálně je vyměněno a proplaceno 1063 nových zdrojů tepla.
Nahlásit chybu


K tématu

Moravskoslezský kraj spustil 5. kotlíkovou výzvu. Mezi zájemce rozdělí 220 milionů

30. června 2023 19:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj vyhlašuje už 5. výzvu kotlíkových dotací. O peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla si budou moci požádat nízkopříjmové domácnosti. Ministerstvo životního prostředí kraji přidělilo zhruba 220 milionů korun, které by měly postačit na asi 1300 výměn kotlů.

Dotace i letos podpoří nákup hybridních aut ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek opět podpoří nákup hybridních aut, která si mohou pořídit obyvatelé. Na program je vyčleněno 5 milionů korun a každý žadatel může na nový vůz získat dotaci až 75 tisíc korun. Žádosti mohou zájemci podávat do konce března.

27 projektů z MSK je v celostátní soutěži o nejlepší adaptace na změny klimatu

20. dubna 2023 18:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zvyšování teploty, vlny veder, přehřívání měst, častější období sucha, ale i náhlé přívalové srážky jsou problémy související s klimatickou změnou, na něž si budeme muset zvyknout a zároveň se na ně lépe připravit. Celostátní soutěž Adapterra Awards oceňuje adaptační projekty na měnící se klimatické podmínky. Letos se do soutěže přihlásilo 115 realizací ze všech krajů republiky, z toho 27 se nachází na území Moravskoslezského kraje. O těch, kdo postoupí do finále, rozhodne odborná porota.


Krojovaní horníci si pietním aktem připomněli důlní neštěstí na Dole Gabriela

Před 100 lety zahynulo při důlním neštěstí na Dole Gabriela 15 horníků. Tuto tragickou událost si připomněli krojovaní horníci v Karviné-Dolech pietním aktem a také bohoslužbou v šikmém kostele sv. Petra z Alkantary.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Senioři se mohou hlásit o místo v novém Domově pod Bílou horou v Kopřivnici

Dnes 15:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Domov pod Bílou horou v Kopřivnici ode dneška přijímá žádosti o službu v domově pro seniory a v domově se zvláštním režimem. Celkem nabízí 84 míst. Nový domov buduje Moravskoslezský kraj od konce roku 2021, aktuálně se stavba dokončuje a připravuje se spuštění provozu domova jako nové krajské příspěvkové organizace. Slavnostní otevření je naplánováno na 18. červen.

Novojičínští rodáci uctili čestného občana Karla Kryla

Klub rodáků a přátel města vyhlásil v Novém Jičíně jaro Karla Kryla. Uctil tak kulaté výročí narození i úmrtí tohoto novojičínského čestného občana.

V průběhu jara vysadí ve Frýdku-Místku na 100 stromů a 400 keřů

Frýdek-Místek bude bohatší o další stovky kusů dřevin. Právě v těchto dnech totiž probíhá pravidelná jarní výsadba stromů a keřů. Letos do ní město investuje 880 tisíc korun.

Kniha očima pamětníků „K poslední šichtě – Zdař Bůh!“ mapuje důlní neštěstí před 100 lety

V pátek 12. dubna 2024, v den stého výročí ničivé exploze v Dole Gabriela byla v Karviné slavnostně pokřtěna kniha, která očima pamětníků mapuje nejen tuto ale i další, největší důlní katastrofu na Karvinsku, při které zahynulo 235 horníků.

Protidrogový vlak se po tříleté pauze vrátil varovat a odradit

Do Nového Jičína se po tříleté pauze vrátil protidrogový vlak. Revolution train tu zastavil na jeden den, otevřen byl pro školní skupiny i veřejnost zdarma.

Aktivní senioři uspořádali ve Frýdku-Místku turnaj v badmintonu

Sportem předcházejí krizi středního věku. Takové je pořekadlo seniorů ve spolku Aktivní senioři Frýdek-Místek. Aktuálně mají za sebou třetí ročník turnaje v badmintonu, který měl tradičně velký úspěch. Desítky seniorů mezi sebou s velkým nasazením soupeřili o medaile a nejlepší umístění.

Za srážení lidí čeká bezdomovce vězení. 69letá seniorka spadla dokonce na koleje

Otřesný případ agresivity řeší v těchto dnech ostravští policisté. Opilý bezdomovec se zcela bezdůvodně vrhal na kolemjdoucí na Svinovských mostech a srážel je na zem. Téměř 70letá žena dokonce skončila v kolejišti.

ŘSD do léta opraví dálniční mosty na hranicích Moravskoslezského a Olomouckého kraje

Dnes 7:19 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v opravě mostů na dálnici D1. Po zimě se práce obnoví na hranicích Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Práce vyjdou na 118 milionů korun a hotovo by mělo být v červenci.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Podvodníci připravili několik lidí na Opavsku o téměř milion korun

Dnes 14:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podvodů na internetu a po telefonu stále přibývá. Kriminalisté na Opavsku aktuálně prověřují případy několik případů, kdy se lidé nechali zlákat na výhodné investice, falešný přeplatek na daních nebo také na osobní setkání, inzerci, či přesvědčení o napadení osobního účtu v bance. Podvodníci tak připravili důvěřivé lidi dohromady o téměř milion korun. Vypátrat takové podvodníky je téměř nemožné. Policie proto stále varuje veřejnost, aby byla obezřetná.

V archeoparku se lidé seznámili s bohy a démony Slovanů

Návštěvníci Archeoparku v Chotěbuzi se mohli seznámit s Bohy a démony, kteří kdysi provázeli životem Slovany. Přednášku zpestřila ukázka replik nálezů z celé Evropy.

Motorkář se na Novojičínsku srazil s nákladním autem, zasahoval vrtulník z Olomouce

Včera 19:40 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

U Palačova na Novojičínsku se během sobotního podvečera vážně zranil sedmačtyřicetletý motocyklista. Jeho stroj se srazil s nákladním automobilem. Příčina nehody je v šetření dopravních policistů, stala se asi patnáct minut po sedmnácté hodině.

V Lomnici na Bruntálsku působí jediná státní Montessori škola v celém okrese

Včera 18:38 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Když se řekne Montessori škola, vybaví se každému jakýsi alternativní systém vzdělávání. Málokdo však přesně ví, na čem je založen. V Lomnici nedaleko Bruntálu existuje v okrese jediná škola Montessori pro děti 1. stupně, která je státní. Zajeli jsme se tam podívat.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Nízkopříjmové domácnosti budou moci požádat o dotaci na nový ekologický kotel
Vydáno 6. dubna 2023 18:57, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Zájemci o výměnu starého nevyhovujícího kotle mohou získat finance na nový ekologický nebo tepelné čerpadlo. Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo pátou výzvu kotlíkových dotací a zveřejnilo podmínky čerpání dotace, která je určena nízkopříjmovým domácnostem. Moravskoslezskému kraji bude přiděleno téměř 219 milionů korun na zhruba 1500 výměn.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Výměna starých kotlů je v našem regionu klíčová pro zlepšení kvality ovzduší. Podle průzkumů jsou právě lokální topeniště pro čistotu vzduchu tím největším zlem. Výměnou kotle si lidé zároveň zajistí úspornější vytápění a vyhnou se také pokutě, která by jim od podzimu příštího roku hrozila, kdyby topili těmi starými. Pro nejzranitelnější domácnosti – zejména seniory a ty, co pobírají příspěvek na bydlení, je to dobrá zpráva, protože si budou moci nový zdroj tepla pořídit velmi levně. Podpora může dosáhnout až 95 procent."

Moravskoslezský kraj do konce června vyzve občany, aby se o kotlíkovou dotaci přihlásili.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Podpora je určena pro domácnosti tvořené výlučně starobními nebo invalidními důchodci 3.stupně a ty, které pobírají příspěvek na bydlení. Dotaci je možné využít na nákup tepelného čerpadla nebo kotle na biomasu, tedy na peletky nebo kusové dřevo. Žádosti začneme postupně elektronicky přijímat od letních prázdnin. Jejich příjem bude ukončen 31. srpna 2024, tedy k datu, kdy začne platit zákaz používaní kotlů 1. a 2. třídy. Každému úspěšnému žadateli o kotlíkovou dotaci kraj přispěje 7,5 tisíce korun. O dalším příspěvku aktuálně vyjednáváme s obcemi."

Domácnosti, které nesplňují podmínky této páté výzvy Ministerstva životního prostředí, mohou příspěvek na ekologický kotel získat prostřednictvím programu Nová zelená úsporám

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK pro životní prostředí: "Lidé mají zhruba rok a půl na výměnu neekologických kotlů. Od začátku září 2024 bude totiž ze zákona zakázáno používat kotle první a druhé emisní třídy. Pokud je někdo neodstaví, hrozí mu pokuta až padesát tisíc korun, což je dost hlavně pro nízkopříjmové domácnosti. Podle odhadů je v Moravskoslezském kraji ještě asi 25 tisíc kotlů, které by měly být nahrazeny ekologickými zdroji. Proto se už několik let snažíme lidem s výměnou kotle pomoci. Lokální topeniště jsou jedním z hlavních zdrojů znečištění ovzduší, data ukazují, že jedna naše průměrná vesnice, v níž obyvatelé topí tuhými palivy, může vyprodukovat srovnatelné množství dioxinů jako jedna velká spalovna odpadů. V některých případech, například při spalování kontaminované biomasy - nábytku, okenních rámů, impregnovaného dřeva či uhlí s vyšším obsahem chlóru může být tato produkce dramaticky vyšší. Takže prosím všechny, kdo mají vlastní kotel, aby byli vůči životnímu prostředí i svým sousedům ohleduplní, využili nabídky kotlíkových dotací a začali topit ekologicky."
  • V rámci 1. až 3. výzvy (OP ŽP 2014–2020) bylo vyměněno 20 426 kotlů za 2,47 mld. Kč.
  • 3. výzva se ukončí v září 2023 a chybí ještě proplatit výměnu 1869 kotlů.
  • Ve 4. výzvě (OP ŽP 2021–2027), která byla spuštěna v květnu 2022 pro nízkopříjmové domácnosti, bylo předloženo 3085 žádostí, aktuálně je vyměněno a proplaceno 1063 nových zdrojů tepla.
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000036597/nizkoprijmove-domacnosti-budou-moci-pozadat-o-dotaci-na-novy-ekologicky-kotel