Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Děti, nebojte se nemocnice. Projekt Nemocnice Karviná-Ráj pokračuje

Celý MS kraj |

Děti, nebojte se nemocnice. To je program, který pro malé předškoláky už podruhé připravila karvinská rájecká nemocnice. Jeho smyslem je, aby se děti nebály nemocničního prostředí, lékařů ani vyšetření, která je čekají.

Podle průzkumu zdravotníků má z nemocnice a z toho, co se bude dít, obavy většina malých dětí. V Karviné se proto snaží strach z neznámého odbourat a děti na lékařské prostředí připravit. Prostřednictvím edukačního programu Děti, nebojte se nemocnice se snaží ukázat, že v péči lékařů a sester se mohou cítit bezpečně.

Monika Nivnická, vrchní sestra dětského oddělení: "Když za námi přijdou s nemocí, ať je seznámíme s tím, co děláme, že měříme tlak, saturaci, pulsy, jaké máme vybavení, postýlky, trochu jim ukážeme na panně vnitřnosti, co je může bolet, třeba plíce když kašlou."

Děti do nemocnice nepřišly s prázdnou. Každý si přinesl svou oblíbenou hračku, na které se názorně seznamoval s tím, jak se ošetřuje zranění, léčí nemoci a podobně.

anketa: děti z MŠ Na Kopci: "Mojeho plyšáčka bolel krček." "My jsme mu to zavázali." "Mému pandovi bolela ruka." "My jsme ji tu ruku zavázali." "Já jsem poslouchala srdíčko a to bouchalo." "Já jsme taky poslouchala srdíčko a my jsme si povídali o panence, co má v bříšku a máme tam ledviny a ještě tam máme žaludek.” 

Pro zpestření si také děti vyzkoušely různá balanční cvičení s fyzioterapeutkou a také si prohlédly vybavení sanitky.

Nahlásit chybu


K tématu

V rámci akce Děti, nebojte se nemocnice! navštěvují mateřské školy nemocniční prostředí

27. května 2025 16:03 | Karviná | Gabriela Stašová

Děti, nebojte se nemocnice! je motto i název osvětové akce pro děti z mateřských škol, které se v nemocnici v Karviné-Ráji učí ztrácet respekt z tohoto prostředí. Ve spolupráci s dětským a rehabilitačním oddělením si děti mohou zkusit na oblíbeném plyšákovi obvázat zlomeninu a mají také možnost dozvědět se, jaký mají srdeční tep, tlak nebo zrak.

Akce Děti, nebojte se nemocnice! ukazuje dětem zdravotnické prostředí zábavnou formou

26. května 2025 18:10 | Karviná | Gabriela Stašová

Děti, nebojte se nemocnice! je motto i název osvětové akce pro děti z mateřských škol, které se v nemocnici v Karviné-Ráji učí ztrácet strach z tohoto prostředí. Ve spolupráci s dětským a rehabilitačním oddělením si děti mohou zkusit na oblíbeném plyšákovi obvázat zlomeninu a mají také možnost dozvědět se, jaký mají srdeční tep, tlak nebo zrak.

Karvinské děti opět lyžují v Bukovci, za týden se naučí základní techniky, tipy a triky

17. ledna 2026 13:07 | Karviná | Gabriela Stašová

V beskydském ski areálu v Bukovci opět probíhají lyžařské kurzy pro děti z Karviné. Opět se účastní nespočet mateřských i základních škol, které dbají na základní sportovní průpravu.


Hasiči likvidují požár skládky v Novém Bohumíně, na místě je i těžká technika

Dnes 9:55 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Bohumíně – Novém Bohumíně aktuálně zasahují hasiči u požáru skládky. Na místě jsou profesionální jednotky HZS MSK ze stanic Orlová a Bohumín i dobrovolní hasiči ze Starého Bohumína. K zásahu byla vyslána také těžká technika ze záchranného útvaru v Hlučíně, událost je podle hasičů bez zranění a bez škody.

Nešťastný pád v Opavě: muž šel pro domácího mazlíčka na římsu a zřítil se na chodník

Včera 12:56 | Opava | Lukáš Zavadil

Záchranáři v Opavě v pátek 17. dubna večer spěchali k nešťastné události. Čtyřiačtyřicetiletý muž se vydal na římsu domu pro svého domácího mazlíčka, z prvního patra ale spadl na chodník. Zraněného muže si převzali zdravotníci, policisté na místě nezjistili žádné podezřelé okolnosti.

V Palkovicích si lidé opět pochutnali na obecní zabijačce

Včera 13:36 | Palkovice | Libor Běčák

V centru Palkovic mohli lidé po roce opět „zhřešit“ při návštěvě obecní zabijačky. V několika stáncích si mohli dopřát výborné masné výrobky, nechyběly však ani koláče nebo zmrzlina.

Po letech sporů začíná oprava zvlněného úseku D1 před Ostravou, řidiče čekají omezení

17. dubna 2026 15:58 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Ředitelství silnic a dálnic v těchto dnech zahajuje stavební opravu dlouhodobě kritizovaného úseku dálnice D1 před Ostravou, kde se řidiči potýkali s nerovnostmi. Podle ŘSD jde o nápravu následků nekvalitně postavené původní D47 a práce mají začít už o tomto víkendu rozmisťováním dopravních omezení. Opravy se dotknou zhruba šesti kilometrů a potrvají pravděpodobně do pozdního jara příštího roku.

Řidič Transitu nedal přednost 72letému cyklistovi, záchranáři ho museli resuscitovat

17. dubna 2026 11:02 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dodávka srazila seniora na kole ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Cyklistu začali oživovat svědci, v resuscitaci pak pokračovali záchranáři. Pacienta v kritickém stavu transportoval vrtulník do nemocnice. Policisté nyní hledají svědky nehody.

AZ Havířov je krok od 1. ligy, rozhodne finálová série

17. dubna 2026 11:52 | Havířov | Bára Kelnerová

Hokejisté AZ Havířov si už třetí sezonu po sobě zahrají finále. Motivace vybojovat si místo v Maxa lize je tak ještě větší, navíc radnice oznámila, že našla způsob financování pro případný postup.

Rizikové místo nahradí bezpečnější řešení. V Krásném Poli se staví nová okružní křižovatka

17. dubna 2026 14:14 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V Krásném Poli na křížení ulic Opavská a Družební začala stavba nové okružní křižovatky. Ta nahradí nepřehledné rizikové místo. Řidiče čekají zhruba dva a půl měsíce komplikace v podobě úplné uzavírky. Kruhový objezd se staví hlavně kvůli bezpečnosti. Za posledních pět let se tady stalo 24 dopravních nehod, z toho jedna smrtelná.

K požáru skladu a pekárny v Horní Suché se zraněnými spěchali hasiči i záchranky

16. dubna 2026 22:47 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Rozsáhlý požár zachvátil ve čtvrtek večer jeden skladovací prostor a také částečně i střechu pekárny v Horní Suché. Do akce bylo nasazeno několik jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Muž utrpěl popáleniny druhého stupně na čtyřiceti procentech povrchu těla, musel být letecky transportován do nemocnice. Během zásahu se zranil i jeden z hasičů. Ještě stále probíhá likvidace úplná likvidace požáru.

Většina prohřešků je ve Studénce v dopravě

17. dubna 2026 13:38 | Studénka | Petra Dorazilová

Bezpečnostní situace ve Studénce je stabilní. Konstatovaly to ve svých zprávách městská i státní policie. Mírné zhoršení lze v meziročním srovnání vidět v počtu nárůstu řešených přestupků, a to o dvacet procent. Týkaly se většinou dopravy.

Další úsek chodníku na Fryštátské zvýší bezpečnost

17. dubna 2026 12:03 | Havířov | Bára Kelnerová

Na ulici Fryštátské začne další etapa výstavby chodníku. Nový úsek má propojit stávající části a především zvýšit bezpečnost chodců, kteří se zde dosud často pohybovali přímo po vozovce.

Hosté ve studiu: Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje

17. dubna 2026 14:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Dráha letiště L. Janáčka má být hotová do sezóny 2028, celá rekonstrukce bude stát 4 miliardy Kč

Pět jednotek slezskoostravských dobráků se sjelo na společné cvičení do Jánských Koupelí

17. dubna 2026 10:30 | Celý MS kraj | Michal Slonina

Překonávání potoka pomocí žebříků, orientace v zakouřeném prostředí, nebo výcvik na vodě – slezskoostravské jednotky Sborů dobrovolných hasičů čekalo v rámci každoročního cvičení celkem sedm stanovišť. Tentokrát navíc vyjeli mimo Ostravu.

Hosté ve studiu: Petra Bártová, lékařka, Neurologická klinika Fakultní nemocnice Ostrava

17. dubna 2026 10:11 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Je důležité pečovat o mozek? A jak poznáme první příznaky demence?

Policie hledá dítě v ohrožení. 14letá dívka odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně

16. dubna 2026 18:57 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policie vyhlásila status Dítě v ohrožení. Hledá 14letou dívku, která odešla z diagnostického ústavu v Bohumíně. Má zdravotní problém a musí pravidelně užívat léky, které nemá u sebe.

Hosté ve studiu: Pavel Staněk (SPD), radní kraje

16. dubna 2026 15:13 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Sarkofág na Heřmanické haldě nebude

Letošní Pochod pro mozek v Ostravě evidoval rekordní počet účastníků

16. dubna 2026 14:01 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Podle odborníků z FN Ostrava se kognitivní funkce musí podporovat celý aktivní život. Vytváří se tak kognitivní rezervy, ze kterých se pak čerpá v seniorském věku, ale i při nemoci, která může překvapit ze dne na den.

Děti, nebojte se nemocnice. Projekt Nemocnice Karviná-Ráj pokračuje
Vydáno 9. května 2023 15:28, Celý MS kraj, Monika Danková
Děti, nebojte se nemocnice. To je program, který pro malé předškoláky už podruhé připravila karvinská rájecká nemocnice. Jeho smyslem je, aby se děti nebály nemocničního prostředí, lékařů ani vyšetření, která je čekají.

Podle průzkumu zdravotníků má z nemocnice a z toho, co se bude dít, obavy většina malých dětí. V Karviné se proto snaží strach z neznámého odbourat a děti na lékařské prostředí připravit. Prostřednictvím edukačního programu Děti, nebojte se nemocnice se snaží ukázat, že v péči lékařů a sester se mohou cítit bezpečně.

Monika Nivnická, vrchní sestra dětského oddělení: "Když za námi přijdou s nemocí, ať je seznámíme s tím, co děláme, že měříme tlak, saturaci, pulsy, jaké máme vybavení, postýlky, trochu jim ukážeme na panně vnitřnosti, co je může bolet, třeba plíce když kašlou."

Děti do nemocnice nepřišly s prázdnou. Každý si přinesl svou oblíbenou hračku, na které se názorně seznamoval s tím, jak se ošetřuje zranění, léčí nemoci a podobně.

anketa: děti z MŠ Na Kopci: "Mojeho plyšáčka bolel krček." "My jsme mu to zavázali." "Mému pandovi bolela ruka." "My jsme ji tu ruku zavázali." "Já jsem poslouchala srdíčko a to bouchalo." "Já jsme taky poslouchala srdíčko a my jsme si povídali o panence, co má v bříšku a máme tam ledviny a ještě tam máme žaludek.” 

Pro zpestření si také děti vyzkoušely různá balanční cvičení s fyzioterapeutkou a také si prohlédly vybavení sanitky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037105/deti-nebojte-se-nemocnice--projekt-nemocnice-karvinaraj-pokracuje