Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Muzeu Těšínska můžete vidět eleganci ohýbaného dřeva

Celý MS kraj |

V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně je k vidění výstava nábytku z ohýbaného dřeva. Jeho výroba s městem přímo souvisí.

Ilona Pavelková, Muzeum Těšínska, autorka výstavy: “Jedná se tedy o představení sortimentu výrobků z vlastně ohýbaného dřeva, takzvané Thonetky. Co se týče historie, tak ta sahá vlastně do 50. let a 19. století, kdy Michael Thonet vyvinul způsob, jak bukové tyče ohýbat a utvářet je tedy do tvaru nejprve židlí a můžeme říci, že vlastně většina toho sortimentu zahrnuje tedy ten sedací nábytek. Co se týče těch produktů, které tady můžeme vidět, tak to jsou záležitosti konci 19. století a první poloviny 20. století. Výstava představuje tedy nejen sortiment ale i historii firem, které se v minulosti zabývaly výrobou tohoto nábytku, protože nejenom Michal Thonet tento nábytek vyráběl. Jeho privilegium na výrobu tohoto nábytku končí roku 1869 a po tomto roce začíná vznikat několik konkurenčních firem. Já bych zmínila firmu Jacoba a Josefa Kohnů. Firma v roce 1867 otevřela ve Vsetíně výrobnu ohýbaného nábytku a roku 1871 právě v Těšíně otevřeli svou největší pobočku. Takže s městem Těšín a dnešním Českým Těšínem je historie výroby ohýbaného nábytku spojená.”
Anketa: “Velice se mi ta výstava líbí. Zvláště tato dvě křesla, které jsou na výstavě asi nejstarší.”
Anketa: “Jsem Těšíňák a vím, že tady ta továrna byla, proto jsem se přišel podívat a jsem z toho nadšený. Připomíná mi to starou dobu.”
Ilona Pavelková, Muzeum Těšínska, autorka výstavy: “Kromě těch židlí, které se tedy původně používaly ve veřejných prostorech v sálech, restauracích, kavárnách a až koncem 19. století se dostaly do interiérových prostor, do bytů, do domácností, tak tady máme vystavena kancelářská křesla, dětský nábytek, který byl taky hodně oblíbený. Z toho dětského nábytku tady můžeme vidět kolébku a potom takový nábytek pro děti do tří let věku nebo sedačky, na kterých maminky krmily děti. Potom tam máme takovou hrací lavici a školní lavici. No a samozřejmě k tomu sentimentu patřily i věšáky, které tady máme také vystaveny, i houpací křesla."

Výstava Elegance ohýbaného dřeva bude v Muzeu Těšínska až do 8. října.

Nahlásit chybu


K tématu

Legionářská škola ožila ve studeneckém zámku, připomíná ji tu stálá výstava

23. listopadu 2023 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Ve Stduénce byla otevřena malá expozice věnovaná legionářům. Připomíná, že tu před sto lety v místním zámku fungovala legionářská škola. Tuto historickou informaci oživil nápis, který byl odhalen během restaurátorských prací.

Slovenská malířka Alena Kolesárová vystavuje své obrazy v galerii Salla terena na bruntálském zámku

4. prosince 2023 17:13 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Bruntálská kavárna Salla terena pokračuje v sérii uměleckých vernisáží ve své galerii v zámecké zahradě. Tentokrát představila své krásné olejomalby výborná slovenská malířka Alena Kolesárová. Její obrazy vynikají svou barevností a originálním zpracováním duchovních a přírodních motivů.

Studénka po sto letech připomíná, že ve zdejším zámku fungovala legionářská škola

21. listopadu 2023 11:30 | Studénka | Petra Dorazilová

V zámku ve Studénce byla slavnostně otevřena malá expozice věnovaná legionářům. Připomíná, že tu před sto lety fungovala legionářská škola. Tuto historickou informaci oživil nápis, který byl odhalen během restaurátorských prací.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu, informovala o dotačních programech

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Slezská nemocnice slavnostně otevřela nové nadzemní koridory. Zvýšily komfort pacientům i zaměstnancům

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

Včera 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Policisté hledají zloděje, který v prodejně ukradl hodinky

Dnes 8:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nápadně tlustý muž procházející Ostravou s cestovním kufrem se před časem zastavil v prodejně s hodinkami, kde se mu jeden vystavený kousek zalíbil natolik, že si ho odnesl, aniž by za něj zaplatil. Proti krádeži byl lankem chráněn pouze náramek, ze kterého zloděj hodinky nepozorovaně sejmul.

Policisté a příbuzní pohřešovali ženu z Jablunkova, našli ji v pořádku

Dnes 10:12, vydáno včera 12:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Naposledy v neděli 17. listopadu byli rodinní příslušníci v kontaktu se ženou z Jablunkova. Od pondělka se už jim neozývala a nikdo nevěděl, kde se nachází. Ve čtvrtek byla nalezena.

Znáte muže na policejním videu k vloupání do bytu, ze kterého zmizel televizor?

Včera 10:59 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Policisté z Ostravy a také majitel apartmánu v Mariánských Horách se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc při objasnění totožnosti muže, kterého v době vloupání do domu zachytila bezpečnostní kamera.

V Temelíně se připravuje stavba modulárního reaktoru

Energetická společnost ČEZ dnes podala žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA) pro stavbu malého modulárního reaktoru v Temelíně. Plánovaný blok s jedním či dvěma reaktory má mít výkon do 500 MW. Předpokládaná životnost je 60 až 80 let.

Dvě ocenění v anketě Stavba roku bral energetický polygon

Stavbou MS kraje za rok 2023 se stal Dům služeb v Palkovicích na Frýdecko-Místecku. V prestižní soutěži porazil například Organicu v centru Ostravy i všechny průmyslové stavby v kraji.

Sportovci ve Frenštátě pod Radhoštěm využívají novou moderní halu

Dobrou zprávou pro sportovce z Frenštátu pod Radhoštěm je otevření nové moderní sportovní haly. Ta stojí v areálu místního Gymnázia a SPŠ elektroniky a informatiky.

V Muzeu Těšínska můžete vidět eleganci ohýbaného dřeva
Vydáno 12. května 2023 10:35, Celý MS kraj, Libor Běčák
V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně je k vidění výstava nábytku z ohýbaného dřeva. Jeho výroba s městem přímo souvisí.

Ilona Pavelková, Muzeum Těšínska, autorka výstavy: “Jedná se tedy o představení sortimentu výrobků z vlastně ohýbaného dřeva, takzvané Thonetky. Co se týče historie, tak ta sahá vlastně do 50. let a 19. století, kdy Michael Thonet vyvinul způsob, jak bukové tyče ohýbat a utvářet je tedy do tvaru nejprve židlí a můžeme říci, že vlastně většina toho sortimentu zahrnuje tedy ten sedací nábytek. Co se týče těch produktů, které tady můžeme vidět, tak to jsou záležitosti konci 19. století a první poloviny 20. století. Výstava představuje tedy nejen sortiment ale i historii firem, které se v minulosti zabývaly výrobou tohoto nábytku, protože nejenom Michal Thonet tento nábytek vyráběl. Jeho privilegium na výrobu tohoto nábytku končí roku 1869 a po tomto roce začíná vznikat několik konkurenčních firem. Já bych zmínila firmu Jacoba a Josefa Kohnů. Firma v roce 1867 otevřela ve Vsetíně výrobnu ohýbaného nábytku a roku 1871 právě v Těšíně otevřeli svou největší pobočku. Takže s městem Těšín a dnešním Českým Těšínem je historie výroby ohýbaného nábytku spojená.”
Anketa: “Velice se mi ta výstava líbí. Zvláště tato dvě křesla, které jsou na výstavě asi nejstarší.”
Anketa: “Jsem Těšíňák a vím, že tady ta továrna byla, proto jsem se přišel podívat a jsem z toho nadšený. Připomíná mi to starou dobu.”
Ilona Pavelková, Muzeum Těšínska, autorka výstavy: “Kromě těch židlí, které se tedy původně používaly ve veřejných prostorech v sálech, restauracích, kavárnách a až koncem 19. století se dostaly do interiérových prostor, do bytů, do domácností, tak tady máme vystavena kancelářská křesla, dětský nábytek, který byl taky hodně oblíbený. Z toho dětského nábytku tady můžeme vidět kolébku a potom takový nábytek pro děti do tří let věku nebo sedačky, na kterých maminky krmily děti. Potom tam máme takovou hrací lavici a školní lavici. No a samozřejmě k tomu sentimentu patřily i věšáky, které tady máme také vystaveny, i houpací křesla."

Výstava Elegance ohýbaného dřeva bude v Muzeu Těšínska až do 8. října.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037175/v-muzeu-tesinska-muzete-videt-eleganci-ohybaneho-dreva