Ilona Pavelková, Muzeum Těšínska, autorka výstavy: “Jedná se tedy o představení sortimentu výrobků z vlastně ohýbaného dřeva, takzvané Thonetky. Co se týče historie, tak ta sahá vlastně do 50. let a 19. století, kdy Michael Thonet vyvinul způsob, jak bukové tyče ohýbat a utvářet je tedy do tvaru nejprve židlí a můžeme říci, že vlastně většina toho sortimentu zahrnuje tedy ten sedací nábytek. Co se týče těch produktů, které tady můžeme vidět, tak to jsou záležitosti konci 19. století a první poloviny 20. století. Výstava představuje tedy nejen sortiment ale i historii firem, které se v minulosti zabývaly výrobou tohoto nábytku, protože nejenom Michal Thonet tento nábytek vyráběl. Jeho privilegium na výrobu tohoto nábytku končí roku 1869 a po tomto roce začíná vznikat několik konkurenčních firem. Já bych zmínila firmu Jacoba a Josefa Kohnů. Firma v roce 1867 otevřela ve Vsetíně výrobnu ohýbaného nábytku a roku 1871 právě v Těšíně otevřeli svou největší pobočku. Takže s městem Těšín a dnešním Českým Těšínem je historie výroby ohýbaného nábytku spojená.”
Anketa: “Velice se mi ta výstava líbí. Zvláště tato dvě křesla, které jsou na výstavě asi nejstarší.”
Anketa: “Jsem Těšíňák a vím, že tady ta továrna byla, proto jsem se přišel podívat a jsem z toho nadšený. Připomíná mi to starou dobu.”
Ilona Pavelková, Muzeum Těšínska, autorka výstavy: “Kromě těch židlí, které se tedy původně používaly ve veřejných prostorech v sálech, restauracích, kavárnách a až koncem 19. století se dostaly do interiérových prostor, do bytů, do domácností, tak tady máme vystavena kancelářská křesla, dětský nábytek, který byl taky hodně oblíbený. Z toho dětského nábytku tady můžeme vidět kolébku a potom takový nábytek pro děti do tří let věku nebo sedačky, na kterých maminky krmily děti. Potom tam máme takovou hrací lavici a školní lavici. No a samozřejmě k tomu sentimentu patřily i věšáky, které tady máme také vystaveny, i houpací křesla."
Výstava Elegance ohýbaného dřeva bude v Muzeu Těšínska až do 8. října.