Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj je průkopníkem v rozvoji telemedicíny

Celý MS kraj |

Do konce roku by v regionu mohlo začít fungovat pět telemedpointů, které zajistí vzdálený monitoring tělesných funkcí pacientů v odlehlých oblastech regionu. Moravskoslezský kraj systematicky a dlouhodobě podporuje rozvoj telemedicíny, aby lidé, kteří tu žijí, nemuseli daleko dojíždět za kvalitní zdravotní péčí.

Do rozvoje telemedicíny a digitalizace zdravotnictví Moravskoslezský kraj od roku 2017 vložil přes 200 milionů korun.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Chceme posílit roli telemedicíny v našem kraji ze dvou zásadních důvodů. Za prvé zvýšit kvalitu poskytované zdravotní péče, tedy umožnit dohled nad chronickými pacienty, aby jejich lékaři byli včas varováni, že se něco děje. Tím druhým důvodem je nedostatek lékařů v celé České republice. Právě telemedicína je do jisté míry odpovědí na tento problém, a to v tom smyslu, že jsme schopní pomoci lidem, kteří jsou v danou dobu mimo dosah lékařské péče, v daný okamžik a v daném místě."

Upozornil na úspěšné telemedicínské projekty, které se v kraji už realizovaly.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Například projekt Šance pro srdce, který pomocí nástrojů telemedicíny a vzdáleného monitoringu usnadnil léčbu hypertenze, vzdálený monitoring pacientů havířovské nemocnice před a po bariatrické operaci, sledování pacientů s neurodenerativním onemocněním ostravské fakultní nemocnice a Nemocnice Havířov nebo unikátní projekt Odborného léčebného ústavu Metylovice. Ten od roku 2018 realizuje Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Centrem telemedicínských služeb Fakultní nemocnice Ostrava a pomohl už více než tisícovce dětí s onemocněním respiračního a pohybového ústrojí, neurologickými potížemi i těm, které bojují s obezitou. Vyzkoušeli jsme si, že telemedicína má velký význam v prevenci onemocnění, prokazatelně pomáhá nemocným lidem i zdravotníkům, šetří čas a peníze. Proto podporujeme zavádění telemedicíny do standardních léčebných postupů."

Prioritou Moravskoslezského kraje je dál pokračovat v digitalizaci a zavádění SMART řešení do zdravotní péče, zřízení Hospital cloud, rozvoj Portálu pacienta, který umožňuje občanům snadný a bezpečný přístup ke svým zdravotním záznamům, rezervaci schůzek a online komunikaci se zdravotnickými pracovníky, zajištění aktivní kybernetické bezpečnosti krajských nemocnic.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Ve spolupráci Ústavem vývoje a klinických aplikací, z.ú. pracujeme na dalším významném telemedicínském projektu, díky kterému se telemedicína dostane i do takových koutů kraje, kde je minimální možnost nechat se vyšetřit lékařem. Ve vybraných obcích Moravskoslezského kraje budou zřízeny telemedpointy, které zajistí vzdálený monitoring životních funkcí. Aby si kupříkladu babička z malé vesnice pod Beskydami mohla nechat naměřit EKG, tlak, a aby to někdo vzdáleně zhodnotil a řekl, jestli je to v pořádku, nebo je třeba pro dotyčného poslat sanitku."

Jde o pilotní projekt, který potrvá dva roky, Moravskoslezský kraj ho financuje částkou přesahující 7 milionů korun.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Poté se vyhodnotí a řekneme si, jak pokračovat dál. V současnosti jednáme se samosprávami vytipovaných obcí o tom, kde by mohly být telemedpointy umístěny, zjišťujeme zájem pacientů o tyto služby a další podrobnosti. Dodavatel vzešlý z veřejné soutěže Ústav vývoje a klinických aplikací, který telemedpointy vybaví a bude je provozovat, pak další detaily. Věříme, že se postupně připojí i zdravotní pojišťovny, které mají ze zákona povinnost zajistit dostupnost zdravotní péče pro své klienty."
Nahlásit chybu


K tématu

Lékaři v Opavě použili při operaci poprvé v Česku magnetické zrno

29. března 2024 15:28 | Opava | Jiří Cileček

Dvě onkologické pacientky s karcinomem prsu a první dvě operace v České republice s použitím magnetického zrna Sirius Pintuition, které pochází z Nizozemí, provedli operatéři ve Slezské nemocnici v Opavě.

Beskydský endoskopický workshop vzdělával ve Frýdku-Místku lékaře z celé země

2. října 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Umělá inteligence v endoskopii a další novinky z oblasti moderních technologií při léčbě a diagnostice. To byla hlavní témata dalšího ročníku Beskydského endoskopického workshopu, který už léta vzdělává lékaře a sestry z celé České republiky. Letos opět nechyběl ani důraz na prevenci.

V MS kraji už využívá 200 lidí telemedicínské služby. Pocházejí z odlehlých částí regionu

8. února 2024 12:29 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V Moravskoslezském kraji od únoru funguje v Nových Lublicích už pátý TeleMedPoint, tedy místo, kde kde si mohou zájemci nechat udělat základní vyšetření. Naměřené hodnoty pak na dálku vyhodnotí lékař. Službu už využívá 200 lidí z odlehlých částí regionu.


Obyvatelé Dolní Lutyně a Věřňovic v referendu rozhodnou, zda má být obec pro nebo proti gigafactory

Veřejná setkání, ale také pochůzky dům od domu. Zatímco odpůrci stavby průmyslového parku, sjednocení ve spolku Zachovejme Poolší, se snaží lidem vysvětlovat, proč proti stavbě bojovat, zástupci státu už s lidmi domlouvají kompenzace.

Opavou prošel slavnostní průvod k 800 let města. Zapojili se do něj školky, školy, sportovci i spolky

Včera 19:33 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava slaví FEST. To byly dva dny plné zábavy úplně pro všechny, kterými vyvrcholily oslavy 800 let od první písemné zmínky o městě. Zahájeny byly slavnostním průvodem Setkání věků v čele s králem Přemyslem Otakarem I.

Ostravské včely budou mít pořádný výhled. Úly mají pod věží radnice

Věž nové radnice v Ostravě bude mít nový netradiční účel. Na ochoze totiž městské lesy chystají úly pro včely, které pomohou s opylováním květinových záhonů i stromů v Komenského sadech a okolí centra. Podle odborníků může být vysoko položený úl výhodou.

Letecká havárie na Opavsku byla námětem cvičení složek IZS

Včera 18:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letadlo mělo po startu z letiště technické potíže, vzápětí se zřítilo a narazilo do stroje, který se zrovna chystal na start. V obou strojích bylo 20 lidí, kteří utrpěli různá zranění. Na místě byli i mrtví. Takový byl námět taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému na Opavsku.

Krok za Šimonka vykonali v Novém Jičíně i policisté, hasiči a zdravotníci

V Novém Jičíně se uskutečnil 3. ročník benefiční akce Krok za Šimonka. Běžeckého závodu se zúčastnili i hasiči, policisté a zdravotničtí záchranáři - konal se na podporu chlapce, který trpí vzácnou metabolickou nemocí.

Dny města Orlové proběhly rovnou na čtyřech stagích

Dny města Orlové 2024 nabídly bohatý program plný hudby, tance a aktivit pro děti i dospělé.

Polská scéna TD předvedla ve Stonavě Šikmý kostel

Včera 13:46 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Stonavu nedávno poctila svou návštěvou polská scéna Těšínského divadla, která přinesla do místního kulturního domu PZKO jedinečný divadelní zážitek. Na programu byla hra „Šikmý kostel“, jejíž předlohou je stejnojmenná kniha Karin Lednické.

Program pro krajské volby představila SOCDEM. Kandidátku vede Svatopluk Němeček

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V Ostravě představila svůj program pro krajské volby strana SOCDEM. Lídr kandidátky lékař Svatopluk Němeček se chce zaměřit na problémy ve zdravotnictví a dalšími prioritami strany je dostupné bydlení nebo levná energie.

Diamo rozšířilo imisní monitoring u heřmanické haldy

Včera 12:10 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Státní podnik Diamo rozšířil monitorování imisí kolem haldy Heřmanice v Ostravě. Nově se měří nepřetržitě na dvou místech. Mobilní stanice jsou umístěny v nejbližších obydlených místech od odvalu. Diamo chce 20. června představit, jak by mohla sanace haldy pokračovat.

Muži SK Stonava jedou na vítězné vlně

Včera 13:30 | Stonava | Jiří Brzóska | Stonavský expres

Uplynulý víkend byl ve znamení bouřlivých sportovních vítězství. Čeští hokejisté dokázali na Mistrovství světa vybojovat zlato a z mistrovského titulu se radovali i fanoušci karvinských házenkářů. Radost z dalšího vítězství panovala ale také ve Stonavě. Muži SK Stonava vybojovali na domácím trávníku další body.

Ve Městě Albrechticích vystoupali na Mount Everest v den 71. výročí jeho dobytí

Dnes 15:37 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V těchto dnech před 71 lety dobyl Edmund Hillary s šerpou Tenzingem nejvyšší horu světa. Toto výročí si žáci základní školy ve Městě Albrechticích spolu s veřejností i vedením obce připomněli velkou sportovně zábavní akcí.

Na konferenci IDea se řešila podpora rozvojových projektů v MSK

Dnes 9:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V ostravské hale Gong se konala konference IDea forum, která byla letos zaměřena na podporu průmyslu v Moravskoslezském kraji. Společně se zástupci státu a kraje diskutovali o rozvoji regionu investoři a podnikatelé.

50. ročník Rolo ligy v koloběhu otevřel závod mistrovství ČR v Rýmařově

Včera 18:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Trhni si nohou! To nebyla nadávka, ale tradiční startovní povel všech závodních koloběžkářů. Na trati u Rýmařova zazněl nejméně desetkrát a odstartoval všechny kategorie letošního prvního mistrovství Rolo ligy. Koloběh v současnosti zažívá velký boom a Česká republika patří do světové špičky.

Hosté ve studiu: Jan Válek, promotér

Top Festival 2024: Vanilla Ice, Gipsy Kings, Safri Duo, O-zone

Moravskoslezský kraj je průkopníkem v rozvoji telemedicíny
Vydáno 19. května 2023 17:21, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Do konce roku by v regionu mohlo začít fungovat pět telemedpointů, které zajistí vzdálený monitoring tělesných funkcí pacientů v odlehlých oblastech regionu. Moravskoslezský kraj systematicky a dlouhodobě podporuje rozvoj telemedicíny, aby lidé, kteří tu žijí, nemuseli daleko dojíždět za kvalitní zdravotní péčí.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Do rozvoje telemedicíny a digitalizace zdravotnictví Moravskoslezský kraj od roku 2017 vložil přes 200 milionů korun.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Chceme posílit roli telemedicíny v našem kraji ze dvou zásadních důvodů. Za prvé zvýšit kvalitu poskytované zdravotní péče, tedy umožnit dohled nad chronickými pacienty, aby jejich lékaři byli včas varováni, že se něco děje. Tím druhým důvodem je nedostatek lékařů v celé České republice. Právě telemedicína je do jisté míry odpovědí na tento problém, a to v tom smyslu, že jsme schopní pomoci lidem, kteří jsou v danou dobu mimo dosah lékařské péče, v daný okamžik a v daném místě."

Upozornil na úspěšné telemedicínské projekty, které se v kraji už realizovaly.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Například projekt Šance pro srdce, který pomocí nástrojů telemedicíny a vzdáleného monitoringu usnadnil léčbu hypertenze, vzdálený monitoring pacientů havířovské nemocnice před a po bariatrické operaci, sledování pacientů s neurodenerativním onemocněním ostravské fakultní nemocnice a Nemocnice Havířov nebo unikátní projekt Odborného léčebného ústavu Metylovice. Ten od roku 2018 realizuje Moravskoslezský kraj ve spolupráci s Centrem telemedicínských služeb Fakultní nemocnice Ostrava a pomohl už více než tisícovce dětí s onemocněním respiračního a pohybového ústrojí, neurologickými potížemi i těm, které bojují s obezitou. Vyzkoušeli jsme si, že telemedicína má velký význam v prevenci onemocnění, prokazatelně pomáhá nemocným lidem i zdravotníkům, šetří čas a peníze. Proto podporujeme zavádění telemedicíny do standardních léčebných postupů."

Prioritou Moravskoslezského kraje je dál pokračovat v digitalizaci a zavádění SMART řešení do zdravotní péče, zřízení Hospital cloud, rozvoj Portálu pacienta, který umožňuje občanům snadný a bezpečný přístup ke svým zdravotním záznamům, rezervaci schůzek a online komunikaci se zdravotnickými pracovníky, zajištění aktivní kybernetické bezpečnosti krajských nemocnic.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Ve spolupráci Ústavem vývoje a klinických aplikací, z.ú. pracujeme na dalším významném telemedicínském projektu, díky kterému se telemedicína dostane i do takových koutů kraje, kde je minimální možnost nechat se vyšetřit lékařem. Ve vybraných obcích Moravskoslezského kraje budou zřízeny telemedpointy, které zajistí vzdálený monitoring životních funkcí. Aby si kupříkladu babička z malé vesnice pod Beskydami mohla nechat naměřit EKG, tlak, a aby to někdo vzdáleně zhodnotil a řekl, jestli je to v pořádku, nebo je třeba pro dotyčného poslat sanitku."

Jde o pilotní projekt, který potrvá dva roky, Moravskoslezský kraj ho financuje částkou přesahující 7 milionů korun.

Martin Gebauer, náměstek hejtmana MSK pro zdravotnictví: "Poté se vyhodnotí a řekneme si, jak pokračovat dál. V současnosti jednáme se samosprávami vytipovaných obcí o tom, kde by mohly být telemedpointy umístěny, zjišťujeme zájem pacientů o tyto služby a další podrobnosti. Dodavatel vzešlý z veřejné soutěže Ústav vývoje a klinických aplikací, který telemedpointy vybaví a bude je provozovat, pak další detaily. Věříme, že se postupně připojí i zdravotní pojišťovny, které mají ze zákona povinnost zajistit dostupnost zdravotní péče pro své klienty."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037308/moravskoslezsky-kraj-je-prukopnikem-v-rozvoji-telemediciny