Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Obce Krásná, Morávka a Hukvaldy nejlépe třídí odpady

Celý MS kraj |

Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění O keramickou popelnici. Za třídění vysloužilých elektrozařízení je pak udělována cena O keramické sluchátko a za největší výtěžnost je udělován Elektrooskar. Tyto soutěže jsou součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru a třídění odpadu.

Výsledky se ve všech soutěžích posuzovaly v kategoriích podle počtu obyvatel v obci.

Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje: "V těchto soutěžích nám vlastně ani nejde o vítěze či poražené. Třídění odpadů je pro naše životní prostřední velmi důležité, a to nám tato ocenění mají připomínat. Moravskoslezský kraj ve spolupráci s partnery dlouhodobě komunikuje s veřejností napříč generacemi, protože v této oblasti je samozřejmě stále co zlepšovat. Zásadní je i spolupráce s obcemi, protože ty jsou klíčovým článkem pro fungování celého systému odpadového hospodářství."

V Moravskoslezském kraji připadlo v roce 2022 na jednoho obyvatele v průměru 78,1 kilogramu plastu, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. Ty byly vytříděny v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů, do menších nádob přímo u domů, ve sběrných dvorech či výkupnách druhotných surovin. Ve srovnání s ostatními regiony v republice se v Moravskoslezském kraji nadprůměrně třídí plasty a kovy. Občané mají možnost třídit do téměř 60 tisíc barevných nádob na separovaný odpad.

O KERAMICKOU POPELNICI

Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, bylo zapojeno všech 300 obcí a měst Moravskoslezského kraje. V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM.

Lucie Müllerová, mluvčí společnosti EKO KOM: "Hodnocení vycházelo z pořadí obcí ve sběru jednotlivých komodit dle výtěžností v kilogramech na jednoho obyvatele. Hodnocena byla také dostupnost sběrné sítě. A na obce, které na zlepšení svého odpadového hospodářství nejvíce zapracovaly, byla zaměřena kategorie Skokan roku. Absolutním vítězem jsou letos Horní Životice."

Letošní novinkou je speciální kategorie Síň vítězů. Jako první v historii do ní byly letos uvedeny obce Krásná, Morávka a Hukvaldy, které zvítězily v posledních dvou letech. Tito laureáti mohou po dobu následujících dvou roků užívat čestné označení Nejlépe třídící obec Moravskoslezského kraje, zároveň nebudou po tuto dobu zařazeny do hodnocení soutěže. 

Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje: "Šanci a příležitost získat tento prestižní titul tak dostanou další obce, chceme je tímto způsobem podpořit a motivovat."

Vítězové soutěže O KERAMICKOU POPELNICI

Obce do 799 obyvatel

 1. obec Krásná
 2. obec Řeka
 3. obec Pazderna

Obce 800 – 1 999 obyvatel

 1. obec Morávka
 2. obec Tichá
 3. obec Milíkov

Obce 2 000 – 9 999 obyvatel

 1. obec Hukvaldy
 2. město Příbor
 3. obec Dobrá

Obce nad 10 000 obyvatel

 1. město Frenštát pod Radhoštěm
 2. statutární město Opava
 3. město Bohumín

O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO

Soutěž pořádá kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Hodnocena je výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Mezi odevzdané drobné elektrospotřebiče se řadí například počítače, televize, rádia, fotoaparáty, videokamery nebo telefony.

Obce do 2 000 obyvatel - Osoblaha - 8,7 kg / 1 obyv.
Obce 2001 – 9 999 obyvatel - Ostravice - 6,7 kg / 1 obyv.
Obce nad 10 000 obyvatel - Hlučín - 2,4 kg / 1 obyv.

ELEKTROOSKAR

V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí největší procentní nárůst vytříděných objemné elektrospotřebičů nebo elektrických nástrojů v meziročním srovnání. Kolektivní systém ELEKTROWIN a.s., který soutěž vyhlašuje, v roce 2022 vysbíral v Moravskoslezském kraji 4 310 tun elektra na 1 274 sběrných místech, se kterými v kraji spolupracuje.

Obce do 4 000 obyvatel - Hukvaldy - nárůst sběru o 111 %
Obce 4 001 – 9 999 obyvatel - Vratimov - nárůst sběru o 43 %
Obce nad 10 000 obyvatel - Orlová - nárůst sběru o 34 %

  Nahlásit chybu


  K tématu

  Prvňáčci se budou v Ostravě učit číst, psát, počítat, ale i třídit odpady

  3. září 2023 9:56 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Noví školáci v krajském městě dostanou zábavné sady o třídění odpadů. Praktickou pomůcku „Třídíme se zvířátky“ najde první školní den na lavicích bezmála 2 700 žáků prvních tříd z 60 škol v Ostravě. Je to společný projekt Moravskoslezského kraje, neziskové společnosti EKO-KOM a kolektivních systémů ASEKOL a Elektrowin.

  Zbytky jídel z domácností v Třinci slouží k výrobě energie

  3. září 2023 11:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Celkem 35 tun kuchyňského odpadu z třineckých domácností bylo za půl roku uchráněno před skládkováním a předáno bioplynové stanici v Horní Suché. Záměr třídit a dál zpracovávat zbytky jídel z domácnosti vyplynul z provedené analýzy směsného komunálního odpadu. Do projektu společnosti SMOLO se pak zapojil třinecký magistrát.

  Děti z Moravskoslezského kraje napsaly ekopohádky, je z nich nová kniha

  20. září 2023 13:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

  Kniha zelených pohádek je sbírka výtvorů dětí z Moravskoslezského kraje. Pohádky s přírodní tematikou jsou také dětmi ilustrované. Knížka udělá radost dětem ve školách, nemocnicích a sociálních zařízeních, kam ji zdarma rozdistribuuje Moravskoslezský kraj, který celý projekt financoval.


  Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha vyneslo 400 tisíc korun pro tři postižené děti

  14. června 2024 11:43 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

  Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkaly osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání proběhlo v rámci oslav 800 let města. Výtěžek z něj byl v plné výši věnován třem zdravotně postiženým dětem.

  90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

  Včera 9:49 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

  V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

  Pohádkovou stezkou v lesoparku Dubina se prošly desítky karvinských dětí

  Lesopark Dubina se stal poprvé v historii místem, na kterém mohly děti potkat své oblíbené pohádkové hrdiny, a to v rámci Pohádkové stezky.

  Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

  14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

  Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

  Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

  14. června 2024 12:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

  Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

  Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

  14. června 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

  Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

  Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

  13. června 2024 19:41 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

  Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

  Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

  Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

  Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

  13. června 2024 16:41 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

  Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

  Mezinárodní gymnastický trojboj v Bruntále otestoval novou podlahu zdejšího sálu

  14. června 2024 7:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

  Novou kapitolu svých dějin nakousla bruntálská sportovní gymnastika TJ Praděd. V loňském roce se městu podařilo prosadit Zafinancovat novou pružnou podlahu, která splňuje podmínky pro mezinárodní závody. A právě ty si bruntálské gymnastky poprvé vyzkoušely.

  Hosté ve studiu: Ondřej Haničák, kurátor a historik, Slezské zemské muzeum

  Ondřej Haničák: Opava měla za Habsburků exkluzivní postavení

  Matice slezská pořádala v Dolní Lomné 55. ročník Slezských dnů

  14. června 2024 13:24 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

  V dřevěném městečku v Dolní Lomné se konal 55. ročník Slezských dnů. Své tance předvedlo 11 souborů.

  Na D48 jel o 13 tun přetížený kamion, řidič dostal maximální možnou pokutu

  13. června 2024 14:21 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

  Policisté z dálničního oddělení Frýdek-Místek zastavili a zkontrolovali nákladní tahač s návěsem, který převážel pracovní stroj. Vozidlo mířilo po D48 směrem na Český Těšín a bylo zastaveno v katastru obce Dobrá. Výsledkům se nestačili divit.

  Krnovská nemocnice uvádí do praxe felinoterapii, podpůrnou léčebnou metodu pro nejtěžší pacienty

  13. června 2024 12:13 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Regionální zprávy POLAR

  Animoterapie jsou v posledních letech stále oblíbenější podpůrné léčebné metody, spočívající v kontaktu nemocného se zvířetem. Patří sem například canisterapie, hippoterapie, či felinoterapie. Pomáhají v léčebnách nebo domovech seniorů a v poslední době pronikají do klasických nemocnic.

  Mošnov se konečně dočkal silničního obchvatu, odvede tranzitní dopravu

  12. června 2024 19:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Regionální zprávy POLAR

  Nákladem zhruba 400 milionů korun byl vybudován silniční obchvat Mošnova. Místní obyvatelé od toho očekávají především snížení počtu kamionů v centru obce.

  Obce Krásná, Morávka a Hukvaldy nejlépe třídí odpady
  Vydáno 18. června 2023 16:04, Celý MS kraj, Jiří Cileček
  Obce, jejichž občané nejlépe třídí komunální odpad, získávají každoročně prestižní ocenění O keramickou popelnici. Za třídění vysloužilých elektrozařízení je pak udělována cena O keramické sluchátko a za největší výtěžnost je udělován Elektrooskar. Tyto soutěže jsou součástí krajské informační kampaně zaměřené na podporu sběru a třídění odpadu.

  zdroj foto: Moravskoslezský kraj

  Výsledky se ve všech soutěžích posuzovaly v kategoriích podle počtu obyvatel v obci.

  Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje: "V těchto soutěžích nám vlastně ani nejde o vítěze či poražené. Třídění odpadů je pro naše životní prostřední velmi důležité, a to nám tato ocenění mají připomínat. Moravskoslezský kraj ve spolupráci s partnery dlouhodobě komunikuje s veřejností napříč generacemi, protože v této oblasti je samozřejmě stále co zlepšovat. Zásadní je i spolupráce s obcemi, protože ty jsou klíčovým článkem pro fungování celého systému odpadového hospodářství."

  V Moravskoslezském kraji připadlo v roce 2022 na jednoho obyvatele v průměru 78,1 kilogramu plastu, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. Ty byly vytříděny v rámci obecních systémů do barevných kontejnerů, do menších nádob přímo u domů, ve sběrných dvorech či výkupnách druhotných surovin. Ve srovnání s ostatními regiony v republice se v Moravskoslezském kraji nadprůměrně třídí plasty a kovy. Občané mají možnost třídit do téměř 60 tisíc barevných nádob na separovaný odpad.

  O KERAMICKOU POPELNICI

  Do soutěže, kterou každoročně pořádá Moravskoslezský kraj s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, bylo zapojeno všech 300 obcí a měst Moravskoslezského kraje. V samotné soutěži se hodnotila vykazovaná data v systému EKO-KOM.

  Lucie Müllerová, mluvčí společnosti EKO KOM: "Hodnocení vycházelo z pořadí obcí ve sběru jednotlivých komodit dle výtěžností v kilogramech na jednoho obyvatele. Hodnocena byla také dostupnost sběrné sítě. A na obce, které na zlepšení svého odpadového hospodářství nejvíce zapracovaly, byla zaměřena kategorie Skokan roku. Absolutním vítězem jsou letos Horní Životice."

  Letošní novinkou je speciální kategorie Síň vítězů. Jako první v historii do ní byly letos uvedeny obce Krásná, Morávka a Hukvaldy, které zvítězily v posledních dvou letech. Tito laureáti mohou po dobu následujících dvou roků užívat čestné označení Nejlépe třídící obec Moravskoslezského kraje, zároveň nebudou po tuto dobu zařazeny do hodnocení soutěže. 

  Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje: "Šanci a příležitost získat tento prestižní titul tak dostanou další obce, chceme je tímto způsobem podpořit a motivovat."

  Vítězové soutěže O KERAMICKOU POPELNICI

  Obce do 799 obyvatel

  1. obec Krásná
  2. obec Řeka
  3. obec Pazderna

  Obce 800 – 1 999 obyvatel

  1. obec Morávka
  2. obec Tichá
  3. obec Milíkov

  Obce 2 000 – 9 999 obyvatel

  1. obec Hukvaldy
  2. město Příbor
  3. obec Dobrá

  Obce nad 10 000 obyvatel

  1. město Frenštát pod Radhoštěm
  2. statutární město Opava
  3. město Bohumín

  O KERAMICKÉ SLUCHÁTKO

  Soutěž pořádá kolektivní systém ASEKOL ve spolupráci s Moravskoslezským krajem. Hodnocena je výtěžnost odevzdaných vysloužilých elektrospotřebičů v přepočtu na jednoho obyvatele. Mezi odevzdané drobné elektrospotřebiče se řadí například počítače, televize, rádia, fotoaparáty, videokamery nebo telefony.

  Obce do 2 000 obyvatel - Osoblaha - 8,7 kg / 1 obyv.
  Obce 2001 – 9 999 obyvatel - Ostravice - 6,7 kg / 1 obyv.
  Obce nad 10 000 obyvatel - Hlučín - 2,4 kg / 1 obyv.

  ELEKTROOSKAR

  V soutěži o sošku Elektrooskara se hodnotí největší procentní nárůst vytříděných objemné elektrospotřebičů nebo elektrických nástrojů v meziročním srovnání. Kolektivní systém ELEKTROWIN a.s., který soutěž vyhlašuje, v roce 2022 vysbíral v Moravskoslezském kraji 4 310 tun elektra na 1 274 sběrných místech, se kterými v kraji spolupracuje.

  Obce do 4 000 obyvatel - Hukvaldy - nárůst sběru o 111 %
  Obce 4 001 – 9 999 obyvatel - Vratimov - nárůst sběru o 43 %
  Obce nad 10 000 obyvatel - Orlová - nárůst sběru o 34 %

   Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000037785/obce-krasna-moravka-a-hukvaldy-nejlepe-tridi-odpady