Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezský kraj spustil 5. kotlíkovou výzvu. Mezi zájemce rozdělí 220 milionů

Celý MS kraj |

Moravskoslezský kraj vyhlašuje už 5. výzvu kotlíkových dotací. O peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla si budou moci požádat nízkopříjmové domácnosti. Ministerstvo životního prostředí kraji přidělilo zhruba 220 milionů korun, které by měly postačit na asi 1300 výměn kotlů.

Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje: "Výměny starých kotlů považuji za velmi důležitý krok v naší snaze zlepšit v kraji životní prostředí. Velké podniky už dávno nejsou největšími znečišťovateli, nejvíce škodlivin jde do vzduchu z komínů domků a chat, které ještě používají staré uhelné kotle. Ekologičtější zdroj tepla je navíc také úspornější, což by mohlo být pro domkaře další motivací pro výměnu. A dovolím si připomenout důležitý fakt, od září příštího roku bude používání starých kotlů 1. a 2 třídy zakázáno a pokutováno, když v nich budou lidé nadále topit, může je to stát i padesát tisíc korun. Proto výměny rozhodně doporučuji, ministerstvo má na ně v Operačním programu Životní prostředí z evropských zdrojů dostatek financí, chce to jen ověřit si pár informací a vyplnit žádost."

V prvních třech kolech kotlíkových dotací bylo v regionu vyměněno 21 tisíc kotlů za 2,7 miliardy korun. Před rokem byla spuštěna 4. výzva, kdy ze zhruba tří tisícovek žádostí už je polovina realizovaná. Páté kolo kotlíkových dotací je určeno pro nízkopříjmové domácnosti.

Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj: "O dotaci si budou moci požádat domácnosti seniorů, invalidní důchodci 3. stupně nebo rodiny, které pobírají příspěvek na bydlení. Kotel 1. nebo 2. emisní třídy mohou vyměnit v rodinných nebo i bytových domech, ale také v trvale obývaných rekreačních chatách. Nový zdroj budou moci získat velmi výhodně, taky je možné zažádat si o zálohu, na nový kotel nebo čerpadlo mohou úspěšní žadatelé předem dostat až 60 procent z přidělené dotace."

Aplikace pro vyplnění žádosti o dotaci je již zpřístupněná.

Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj: "Lidé teď mají více než měsíc na to seznámit se s podmínkami programu, ověřit si, zda mají na dotaci nárok a zjistit, co vše budou k podání žádosti potřebovat. Pokud si něčím nebudou jistí, mohou se poradit mailem nebo telefonicky na krajské Kotlíkové lince. Elektronické žádosti pak bude možné odesílat od 31. července od 10 hodin."

Kotlíková linka funguje na telefonu 595 622 355, lze využít také e-mailu kotliky@msk.cz, anebo se informovat osobně v kanceláři A106 v budově krajského úřadu.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK pro životní prostředí: "Potřebu neustále pracovat na zlepšování kvality ovzduší vnímá Moravskoslezský kraj jako jednu z hlavních priorit, proto bude i v této výzvě úspěšným žadatelům na ekologický zdroj tepla přispívat. Každý příjemce dotace obdrží z krajské kasy navíc dalších 7 a půl tisíce korun a jsem ráda, že se k nám přidaly i obce. V našem kraji na výměny kotlů přispěje celkem 98 měst a obcí, svým občanům přidají od 2 do 20 tisíc korun. Věřím, že se lidé budou do 5. kola kotlíkových dotací hlásit, mají příležitost získat nové topidlo skoro zadarmo."

Domácnosti, které nesplňují podmínky této páté výzvy, mohou příspěvek na ekologický kotel získat prostřednictvím programu Nová zelená úsporám. Aktuální výzva skončí na konci letošního června s tím, že nová bude spuštěna hned v září a bude rozšířena o výměnu starých plynových kotlů.

Lidé budou moci staré nevyhovující kotle 1. a 2. emisní třídy vyměnit za tepelné čerpadlo, na které mohou získat až 180 tisíc korun, nebo za kotel na biomasu s podporou 130 tisíc korun. Podmínky dotačního programu a elektronická žádost jsou zveřejněny na webové stránce Lokální topeniště a na elektronické úřední desce krajského úřadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Dotace i letos podpoří nákup hybridních aut ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek opět podpoří nákup hybridních aut, která si mohou pořídit obyvatelé. Na program je vyčleněno 5 milionů korun a každý žadatel může na nový vůz získat dotaci až 75 tisíc korun. Žádosti mohou zájemci podávat do konce března.

Obědy zdarma mohou využít nově i střední školy v Moravskoslezském kraji

10. října 2023 12:50 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se už sedmým rokem zapojil do projektu Obědy do škol. Nabízí školám, aby si zažádaly o příspěvky na obědy pro děti ze sociálně slabších rodin. Letos mohou mít zdarma obědy kromě dětí z mateřinek a základních škol také středoškoláci. Moravskoslezský kraj na tento projekt získal z evropských zdrojů 63 milionů korun, dalších 7 má alokováno ve svém rozpočtu. Tyto peníze jsou určené na tento a příští školní rok.

Moravskoslezský kraj pomůže obcím nastartovat rozvojové projekty

22. února 2024 15:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj dá obcím peníze na přípravu projektových dokumentací. Výrazně tak zvýší jejich šanci získat prostředky z národních nebo evropských dotačních programů. Na přípravu obecních projektů půjde z krajské pokladny 18,75 milionu korun.


VIDEO: Hasiči zachránili psa, který hlavou uvízl v kovové bráně

Hasiči zveřejnili fotografie a video ze čtvrteční záchrany psa, který uvízl v kovové bráně v Ostravě-Vítkovicích. Událost se stala 18. července.

V MS kraji přibývají případy tonutí. Důležitá je včasná první pomoc

Slunečné počasí láká k vodě spoustu lidí a bohužel to sebou přináší i další případy tonutí. V pátek spěchala záchranná služba k dítěti na Karvinsko a v sobotu se utopila žena v Hlučínském jezeře. V případech tonutí je klíčová včasná první pomoc.

Sdílené koloběžky ve Frýdku-Místku mají nová omezení i zákaz vjezdu na obě náměstí

Lidé ve Frýdku-Místku požadovali další omezení a úpravy provozu sdílených elektrokoloběžek. Magistrát pak z výsledků veřejné ankety dohodl s provozovatelem nová pravidla. Přibyla místa s omezením rychlosti, a dokonce i s úplným zákazem vjezdu.

Vedení města Ostravy projednalo petici za likvidaci haldy. Tlak i od občanů pomůže k urychlení sanace

Ostravští zastupitelé projednali petici lidí, kteří žádají o urychlení likvidace nebezpečné heřmanické haldy. Zvýšeny tlak na různé instituce prý pomohl k tomu, že státní podnik Diamo představil nový plán likvidace. Bohužel ale nyní vyšlo najevo, že ho Bánský úřad neschválil.

Policisté vyrazili na vodní plochy kontrolovat plavce, plavidla i rybáře

Na vodních plochách v Moravskoslezském kraji, které slouží rekreaci a vodním sportům, se v průběhu letních prázdnin konají preventivní kontroly. Zaměřené jsou na bezpečnost plavců i posádek plavidel.

Návštěvníky hradu Sovinec děsily strašidelné bestie vylézající ze sklepení

Doslova děsivý víkend čekal na návštěvníky hradu Sovinec. Ze sklepení a dalších zákoutí totiž vylézaly všelijaké strašidelné bestie.

Autorským divadlem se soukromá škola Amos rozloučila se školním rokem i s vycházejícími školáky

Soukromá Základní škola Amos je v Bruntále jedinou, která píše a hraje autorské divadelní hry. Svým posledním divadlem s názvem Návštěva u Aničky se děti rozloučily se školním rokem i svým 30. výročím, které si letos škola připomínala.

Nově stavěné elektrické stožáry využili hasiči k lezeckému výcviku

Včera 20:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Záchrana osob z vysokého stožáru byla námětem výcviku hasičů z Frýdku-Místku. Využili přitom nově budovaných stožárů vysoké ho napětí ve Sviadnově.

Příměstský tábor, na kterém se děti učí přespávat

Zájem o letní tábory novojičínského Střediska volného času Fokus byl i letos obrovský. Připravilo více než dvacet pobytových a příměstských turnusů. Jeden z nich umožňuje táborníkům naučit se “přespávat”.

Festival Colours of Ostrava skončil nejen pro pořadatele, ale i policisty, kteří hlídkovali v okolí

Včera 14:52 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli po odchodu drtivé většiny návštěvníků letošního ročníku festivalu Colours of Ostrava, bylo ukončeno i policejní opatření, které s ním přímo souviselo.

Colours of Ostrava zaznamenal rekordní pocovidovou návštěvnost. Areál Dolních Vítkovic praskal ve švech

Letošní 21. ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava byl skvělý. Po celé 4 dny bylo nádherné počasí a návštěvnost se vrátila na čísla před covidem. Spokojeni tak byli jak organizátoři, tak návštěvníci.

V hlučínské štěrkovně se utopila plavkyně

Včera 14:28 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik metrů od břehu se v sobotu vpodvečer začala topit žena, která si šla zaplavat do šterkovny v Hlučíně. Přes pomoc lidí a později i profesionálních záchranářů se ji nepodařilo udržet při životě.

V noci na neděli vygradoval letošní ročník Colours of Ostrava

Včera 7:13 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Colours of Ostrava 2024 je minulostí. V noci na neděli festival vyvrcholil ke spokojenosti tisíců návštěvníků.

Pětiletý chlapec se topil v Žermanické přehradě, jeho stav byl i přes pomoc kritický

20. července 2024 8:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V pátek odpoledne museli zdravotníci záchranné služby spěchat do Soběšovic na pláž Žermanické přehrady. Topil se tam pětiletý chlapec. Lidé ho vytáhli na břeh a poskytli první pomoc, ve které záchranáři pokračovali.

Páteční program Colours of Ostrava vyvrcholil koncertem Lennyho Kravitze

19. července 2024 23:15 | Celý MS kraj | Libor Běčák

S velkým zájmem se setkal na Colours of Ostrava také páteční program, zvláště pak, když večer vystoupil Lenny Kravitz.

Hosté ve studiu: Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy

19. července 2024 12:55 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková | Host dne

Opavská Breda už má návrh budoucí podoby

Moravskoslezský kraj spustil 5. kotlíkovou výzvu. Mezi zájemce rozdělí 220 milionů
Vydáno 30. června 2023 19:46, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Moravskoslezský kraj vyhlašuje už 5. výzvu kotlíkových dotací. O peníze na výměnu starého kotle za ekologický zdroj tepla si budou moci požádat nízkopříjmové domácnosti. Ministerstvo životního prostředí kraji přidělilo zhruba 220 milionů korun, které by měly postačit na asi 1300 výměn kotlů.

ilustrační snímek; zdroj foto: freepik.com

Jan Krkoška, hejtman Moravskoslezského kraje: "Výměny starých kotlů považuji za velmi důležitý krok v naší snaze zlepšit v kraji životní prostředí. Velké podniky už dávno nejsou největšími znečišťovateli, nejvíce škodlivin jde do vzduchu z komínů domků a chat, které ještě používají staré uhelné kotle. Ekologičtější zdroj tepla je navíc také úspornější, což by mohlo být pro domkaře další motivací pro výměnu. A dovolím si připomenout důležitý fakt, od září příštího roku bude používání starých kotlů 1. a 2 třídy zakázáno a pokutováno, když v nich budou lidé nadále topit, může je to stát i padesát tisíc korun. Proto výměny rozhodně doporučuji, ministerstvo má na ně v Operačním programu Životní prostředí z evropských zdrojů dostatek financí, chce to jen ověřit si pár informací a vyplnit žádost."

V prvních třech kolech kotlíkových dotací bylo v regionu vyměněno 21 tisíc kotlů za 2,7 miliardy korun. Před rokem byla spuštěna 4. výzva, kdy ze zhruba tří tisícovek žádostí už je polovina realizovaná. Páté kolo kotlíkových dotací je určeno pro nízkopříjmové domácnosti.

Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj: "O dotaci si budou moci požádat domácnosti seniorů, invalidní důchodci 3. stupně nebo rodiny, které pobírají příspěvek na bydlení. Kotel 1. nebo 2. emisní třídy mohou vyměnit v rodinných nebo i bytových domech, ale také v trvale obývaných rekreačních chatách. Nový zdroj budou moci získat velmi výhodně, taky je možné zažádat si o zálohu, na nový kotel nebo čerpadlo mohou úspěšní žadatelé předem dostat až 60 procent z přidělené dotace."

Aplikace pro vyplnění žádosti o dotaci je již zpřístupněná.

Šárka Šimoňáková, náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj: "Lidé teď mají více než měsíc na to seznámit se s podmínkami programu, ověřit si, zda mají na dotaci nárok a zjistit, co vše budou k podání žádosti potřebovat. Pokud si něčím nebudou jistí, mohou se poradit mailem nebo telefonicky na krajské Kotlíkové lince. Elektronické žádosti pak bude možné odesílat od 31. července od 10 hodin."

Kotlíková linka funguje na telefonu 595 622 355, lze využít také e-mailu kotliky@msk.cz, anebo se informovat osobně v kanceláři A106 v budově krajského úřadu.

Zdenka Němečková Crkvenjaš, radní MSK pro životní prostředí: "Potřebu neustále pracovat na zlepšování kvality ovzduší vnímá Moravskoslezský kraj jako jednu z hlavních priorit, proto bude i v této výzvě úspěšným žadatelům na ekologický zdroj tepla přispívat. Každý příjemce dotace obdrží z krajské kasy navíc dalších 7 a půl tisíce korun a jsem ráda, že se k nám přidaly i obce. V našem kraji na výměny kotlů přispěje celkem 98 měst a obcí, svým občanům přidají od 2 do 20 tisíc korun. Věřím, že se lidé budou do 5. kola kotlíkových dotací hlásit, mají příležitost získat nové topidlo skoro zadarmo."

Domácnosti, které nesplňují podmínky této páté výzvy, mohou příspěvek na ekologický kotel získat prostřednictvím programu Nová zelená úsporám. Aktuální výzva skončí na konci letošního června s tím, že nová bude spuštěna hned v září a bude rozšířena o výměnu starých plynových kotlů.

Lidé budou moci staré nevyhovující kotle 1. a 2. emisní třídy vyměnit za tepelné čerpadlo, na které mohou získat až 180 tisíc korun, nebo za kotel na biomasu s podporou 130 tisíc korun. Podmínky dotačního programu a elektronická žádost jsou zveřejněny na webové stránce Lokální topeniště a na elektronické úřední desce krajského úřadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000038015/moravskoslezsky-kraj-spustil-5-kotlikovou-vyzvu-mezi-zajemce-rozdeli-220-milionu