Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vrah mladého varhaníka z Bašky dostal 15,5 roku vězení

Krajský soud v Ostravě poslal na 15,5 roku do vězení 21letého mladíka, který loni na konci listopadu surovým způsobem zavraždil na půdě kostela v Bašce svého 18letého kamaráda. Soud byl velmi rychlý, protože vrah přijal trest navrhovaný státním zástupcem. Rodině zavražděného musí navíc zaplatit přes 8 milionů na odškodném.

Tragédie, která otřásla Baškou, malou obcí na Frýdecko-Místecku, i celou církevní diecézí, se odehrála ve středu 30. listopadu odpoledne. Po dlouhodobě neopětované náklonnosti se tam rozhodl přímo v kostele připravit o život dnes 21letý Jaroslav svého tehdy 18letého kamaráda Josefa.

Vít Legerský, státní zástupce: "Frustrován nenaplněným očekáváním, které měl vůči poškozenému, pod smyšlenou záminkou opraváře varhan ho kontaktoval prostřednictvím smyšlených textových zpráv z telefonního čísla, které bylo poškozenému neznámé. 

Coby opravář varhan měl přijít zřejmě seřídit varhany v tamním kostele, kde zavražděný Josef pravidelně hrával.

Vít Legerský, státní zástupce: "Vybaven kuchyňským nožem s čepelí dlouhou 14,5 centimetru a rukavicemi. Přijel a zaparkoval na parkovišti obecního úřadu. Následně vyčkával příchodu poškozeného. S nasazenými rukavicemi a kuchyňským nožem v igelitové tašce vystoupil z auta. Vydal se do kostela bočním vchodem vedoucím do prostoru schodiště ke kůru."

Tam potkal svého kamaráda, kterého tím překvapil. Vzápětí vytáhl nůž a zarazil mu ho vší silou do hrudníku. Josef ještě stihl vyběhnout do prostoru kůru, kde upadl na podlahu a přestal reagovat. Tam mu vrah následně zasadil ještě řadu šílených bodných ran.

Vít Legerský, státní zástupce: "Následně poškozenému ukradl mobilní telefon a utekl. Telefon hodil do říčky Čeladenky ve Frýdlantu nad Ostravicí a vražednou zbraň zahodil v Palkovicích."

Podle státního zástupce se vrah inspiroval tímto postupem v televizi. Soud byl velmi rychlý, protože obžalovaný se dohodl se státním zástupcem na vině a trestu. Státní zástupce navrhl 15,5 roku vězení, které 21letý Jaroslav rovnou přijal bez pokračování soudního dokazování a také bez možnosti odvolání. Hrozil mu totiž i výjimečný trest. Zároveň musí rodině poškozeného zaplatit odškodné ve výši 8,1 milionu korun. Kromě toho musí podstoupit také ochranné psychiatrické léčení ambulantní formou.

Nahlásit chybu


K tématu
NOBUS PRINT s.r.o. - pracoviště Kopřivnice
Kopřivnice
od 18 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava
Ostrava
od 34 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

TOPLINGVA s.r.o., MSK
Ostrava
od 150 Kč/hod.

Detail