Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: „Je to opravdu technologicky vyspělé zařízení, které bude mít pro Ostravu dva efekty, které jsou opravdu klíčové. První je, že nám klesne poměr skládkování, my budeme separovat podstatně levněji a více než doposud. Ten druhý bonus je, že ta třídící linka umí vyseparovat odpad, který je možné využít k druhotnému energetickému využití.“
Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Přijede směsný komunální odpad tady do OZO Ostrava, oni separují – petky, papír a jiné věci, které můžou prodat a užít někde jinde. A to, co zůstane po této separaci, má ještě nějaký energetický obsah a my jsme schopni tuto energetickou část využít v novém kotli, který je instalován v Teplárně Přerov a z hlediska objemu a dodávek tepla tento kotel dodává teplo velké části města Přerov.“
Karel Belda, jednatel, OZO Ostrava: „Veolia se k tomu problému jako první z energetiků postavila čelem a nejrychleji a my jsme po 3 letech komunikace a spolupráce rozhodli o realizaci - jak oni s kotlem tak my s technologií.“
Všechna města musí výrazně omezit skládkování do roku 2030. Využitelný odpad už nebude končit na skládkách, ale bude smysluplně využitý k výrobě tepla a elektřiny pro města. To pomůže i při odchodu tepláren od uhlí.
Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Já si myslím, že to můžu hodnotit jako velký milník pro naši energetiku, jsme v procesu vytěsňování černého uhlí. Naše společnost do roku 2030 nám dala za úkol odejít od uhlí, jak černého tak hnědého. A to je první důležitý krok, kdy vytěsňujeme černé uhlí v teplárně Přerov.“
Karel Belda, jednatel, OZO Ostrava: „My jdeme cestou fluidních kotlů ve spolupráci se společností Veolia a jsme schopni garantovat občanům, že všechno, co hodí do popelnic a kontejnerů, je využito.“
Velký důraz se při tom klade na ekologické parametry a kvalitu vytříděného materiálu.
Karel Belda, jednatel, OZO Ostrava: „Je to otázka výhřevnosti, vlhkosti, obsahu chlóru, jsou tam čtyři parametry, které jsou klíčové a které musíte dodržet. Ta technologie kotle je na to postavená.“
Moderní třídící linka v Ostravě umí nejen ze směsného odpadu vytřídit suroviny pro materiálové a energetické využití. Dokáže také dotřiďovat i separované složky odpadu, které se sbírají do žlutých nádob, nebo například i směs plast-papír.
Aleš Boháč, náměstek primátora Ostravy: „Díky té třídící lince a odklonu od skládkování předcházíme zdražování v podobě toho, že bychom museli platit sankce za skládkování. Protože skládkování bude čím dál dražší.“
Veolia plánuje využívat část odpadů zpracovaných na tuhé alternativní palivo i na dalších místech a tím podpořit transformaci energetiky.
Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava, Veolia Energie: „Nejdál v rámci přechodu od uhlí na takovéto palivo jsme v Teplárně Karviná a myslím si, že také Teplárna Třebovice v Ostravě do budoucna bude tím dalším příjemcem tohoto paliva.“
Ostravská linka už nyní pracuje ve dvousměnném provozu, do budoucna je v plánu i třísměnný provoz, který by dokázal roztřídit až 66 tisíc tun směsného odpadu a 6 tisíc tun plastů ročně. V Moravskoslezském kraji by měla vzniknout i další podobná zařízení.