Bílý dům uvedl, že schvalování je zapotřebí pozastavit kvůli zastaralým kritériím, která již dostatečně nezohledňují ekonomické a klimatické dopady projektů. Export LNG ze Spojených států v posledních letech prudce roste a po útoku Ruska na Ukrajinu se země stala největším vývozcem zkapalněného plynu na světě. Loni podle Bílého domu zhruba polovina vývozu směřovala do Evropy a administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ujišťuje, že dodávky spojencům budou skrze existující infrastrukturu pokračovat.
Mluvčí Evropské komise sdělil, že rozhodnutí USA nebude mít v krátkém až středně dlouhém období žádné dopady na bezpečnost zásobování plynem v Evropské unii. Dovoz LNG z USA pomohl Evropské unii vypořádat se s výpadky v dodávkách ruského plynu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Ačkoli bylo schvalování nových projektů pozastaveno, budou se podle analytiků v USA kapacity pro vývoz zvyšovat. V USA existuje řada projektů, které jsou již ve výstavbě, nebo již získaly povolení.
Spotřeba plynu v EU by se naopak měla dlouhodobě snižovat kvůli odklonu od fosilních paliv. Vzhledem k předpokládané silné poptávce v jiných částech světa si však LNG pravděpodobně najde své odběratele. EU se stane regionem s klesající spotřebou plynu.
Společnost Uniper, která je největším německým obchodníkem s plynem, nicméně uvedla, že rozhodnutí USA by mohlo mít v budoucnosti negativní důsledky pro energetickou bezpečnost Německa i celé Evropy, a to například ve formě růstu cen v důsledku nedostatečného objemu plynu na trhu.
Mezinárodní plynárenská unie označila rozhodnutí za „velmi znepokojivé“. Dodala, že rozhodnutí „poškodí globální energetickou bezpečnost a snižování emisí“. Americké plynárenské sdružení LNG Allies vyzvalo Washington, aby ponechal na trhu, které nové LNG projekty by se měly realizovat.