Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

DIAMO představilo pracovní skupině plán sanace haldy Heřmanice

Celý MS kraj |

Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela ustanovil Mezirezortní pracovní skupinu k problematice řešení sanace a rekultivace odvalu Heřmanice. Její zástupci se už sešli na jednání, kde byl také představen harmonogram sanačních prací.

Členy pracovní skupiny jsou i dva zástupci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Jsem rád, že se konečně začíná něco konkrétního dít. Je potřeba, aby se našlo řešení, které bude ku prospěchu zdraví obyvatel a životního prostředí Moravskoslezského kraje. V minulých týdnech jsem opakovaně komunikoval s Ministerstvem průmyslu a obchodu i s vedením státního podniku DIAMO, spolu s ministrem Síkelou a se zástupci města Ostravy jsme lokalitu navštívili, situaci kontinuálně sleduji a apeluji na všechny zúčastněné strany, aby se začalo konat. Věřím, že tím prvním konkrétním krokem bylo dnešní první setkání pracovní skupiny, Moravskoslezský kraj tam zastupují dva zkušení odborníci na životní prostředí a odpadovou problematiku, se kterými kauzu pravidelně projednávám."

Mezirezortní pracovní skupina, která se zabývá situací kolem heřmanického odvalu, je složená ze zástupců ministerstev průmyslu a obchodu, životního prostředí a regionálního rozvoje, dále zástupců České inspekce životního prostředí, Českého báňského úřadu, Krajské hygienické stanice, Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Jednání se zúčastní i zástupci státního podniku DIAMO.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: editel státního podniku mi na začátku tohoto měsíce zaslal harmonogram sanačních prací, který by mohl být reálný. Tento plán dnes také představil na jednání pracovní skupiny. Všichni víme, že řešení situace ztěžují nejrůznější spory a změny majetkových poměrů, je ovšem na čase napnout síly a udělat maximum pro to, aby se začalo konat. I když jsme neustále ubezpečováni, že teploty odvalu jsou stabilní, a že aktuálně žádné nebezpečí nehrozí, není na místě nechat se uchlácholit a sanaci oddalovat. Zdraví našich občanů a kvalita životního prostředí musí být na prvním místě."

Podle hejtmana by rozhodně nemělo být překážkou financování sanačních prací.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Pro nás, jakožto zástupce všech obyvatel Moravskoslezského kraje je absolutně neakceptovatelné, aby stát nenašel finanční prostředky na trvalé vyřešení situace, a to v co nejkratší době. Jsem přesvědčen, že závazek státu vůči našemu regionu, který je poznamenaný těžkým průmyslem a těžbou černého uhlí, je neoddiskutovatelný."

Situaci bude hejtman nadále sledovat a v rámci svých možností a kompetencí vyvíjet tlak na co nejrychlejší a nejefektivnější řešení celé situace. Příští setkání pracovní skupiny je naplánováno na 25. 3. 2024.

Nahlásit chybu


K tématu

Ostrava požaduje urychlenou sanaci heřmanického odvalu. Apel jde přímo na ministry vlády

2. února 2024 14:24 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vedení Ostravy nechce jen přihlížet sporům kolem sanace heřmanického odvalu a pozvalo proto do města ministry vlády, aby situaci urgentně vyřešili. Cílem je, aby státní podnik DIAMO provedl kompletní sanaci a rekultivaci celé lokality.

Lidé podepisují v Ostravě petici za odstranění haldy. Organizátoři chtějí 10 tisíc podpisů

27. února 2024 8:59 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Jak už z našeho zpravodajství jistě víte, vedení města Ostravy i kraje se vložilo do řešení problémů s likvidací Heřmanické haldy. Nyní se do boje připadli i občané, kteří mohou svým podpisem podpořit petici za odstranění této ekologické zátěže.

Na likvidaci haldy Heřmanice dohlédne pracovní skupina. Ostravu kvůli tomu navštívil ministr J. Síkela

13. února 2024 11:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vedení Ostravy se v posledních dnech zaměřilo na spory kolem haldy Heřmanice a důležité je, že pozvání do města přijal ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela, aby pomohl situaci vyřešit. Výsledkem je pracovní skupina, která dohlédne na likvidaci odvalu a chystá se i další měření znečištění.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

ŘSD zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na rekonstrukci kruhového objezdu na Bludovickém kopci, což přinese i dopravní omezení. Práce by měly být dokončeny nejpozději 2. června.

V Ostravě se konala největší výstava papírových modelů v ČR

Více než tisíc papírových modelů dopravní techniky, ale i budov a dalších, zaplnilo tělocvičnu ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském Lese. Byla totiž místem konání největší mezinárodní soutěže papírových modelů v Česku, s názvem Papír show 2024.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

V Porubě začal výsev květinových luk. Nově rozkvetou na Hlavní třídě a u Oblouku

V Porubě začal výsev květinových luk. První z nich Poruba vysela už v roce 2021 na Francouzské ulici a okamžitě se stala fenoménem. Od té doby jich každým rokem přibývá.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Děti na hradě Hukvaldy hledaly poklad

Hrad Hukvaldy nenabízí jen možnost projít si rozsáhlou zříceninu, ale v průběhu sezony má v programu řadu zajímavých akcí. Při jedné z nich děti hledaly poklad.

Policisté kontrolovali motorkáře na Opavsku a Frýdecko-Místecku

Včera 21:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté mají za sebou další dopravně bezpečností akci. Zaměřili se při ní na kontrolu motorkářů, ale kontrolovali také ostatní účastníky silničního provozu. Zkontrolovaných bylo 190 a zjištěných přestupků 60.

Jesenický umělecký festival Jes Art se konal v Janovicích již pošesté, představil umění, řemesla i workshopy

Včera 19:47 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Malíři, sochaři, fotografové, řezbáři, výtvarníci a představitelé noha dalších odvětví umění se již pošesté sjeli do Janovic u Rýmařova. Ve westernovém kempu Indiana se konal další ročník uměleckého festivalu Jes Art. Svou pestrostí a záběrem zaujal každého návštěvníka.

Dům v Petrovicích u Karviné zachvátil velký požár, rodina spala uvnitř

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina z Petrovic u Karviné měla štěstí v neštěstí. Spali v domě, který zachvátil po druhé hodině v noci velký požár. Naštěstí se jim nic nestalo a z domu se dostali ještě před příjezdem hasičů. Ti ale zachraňovali ještě zvířecí mazlíčky dětí. Škoda po požáru je 5 milionů korun.

Pád na motokrosu, paraglidingu, i z koně. Náročný den pro moravskoslezské záchranáře

Včera 8:00 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezští záchranáři zasahovali v neděli u řady zraněných pacientů. Kromě běžných úrazů a nehod cyklistů to byl také pád při motokrosu, pád paraglidisty, či pád koně.

Léčivé prameny v Horských lázních Karlova Studánka požehnal biskup ostravsko-opavský

26. května 2024 12:17 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Jesenický expres

V lázních Karlova Studánka byla slavnostně zahájena letošní sezóna. Zdejší prameny železité kyselky požehnal biskup ostravsko-opavský Mons. Martin David. V Karlově Studánce se nachází 7 lázeňských pramenů, z nichž nejstarší, Maxmilián, byl objeven již v roce 1780. Léčivé prameny tryskají z hloubky více než 100 metrů.

DIAMO představilo pracovní skupině plán sanace haldy Heřmanice
Vydáno 9. března 2024 11:31, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela ustanovil Mezirezortní pracovní skupinu k problematice řešení sanace a rekultivace odvalu Heřmanice. Její zástupci se už sešli na jednání, kde byl také představen harmonogram sanačních prací.

hejtman MSK na kontrole stavu odvalu; zdroj foto: Moravskoslezský kraj

Členy pracovní skupiny jsou i dva zástupci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Jsem rád, že se konečně začíná něco konkrétního dít. Je potřeba, aby se našlo řešení, které bude ku prospěchu zdraví obyvatel a životního prostředí Moravskoslezského kraje. V minulých týdnech jsem opakovaně komunikoval s Ministerstvem průmyslu a obchodu i s vedením státního podniku DIAMO, spolu s ministrem Síkelou a se zástupci města Ostravy jsme lokalitu navštívili, situaci kontinuálně sleduji a apeluji na všechny zúčastněné strany, aby se začalo konat. Věřím, že tím prvním konkrétním krokem bylo dnešní první setkání pracovní skupiny, Moravskoslezský kraj tam zastupují dva zkušení odborníci na životní prostředí a odpadovou problematiku, se kterými kauzu pravidelně projednávám."

Mezirezortní pracovní skupina, která se zabývá situací kolem heřmanického odvalu, je složená ze zástupců ministerstev průmyslu a obchodu, životního prostředí a regionálního rozvoje, dále zástupců České inspekce životního prostředí, Českého báňského úřadu, Krajské hygienické stanice, Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, města Ostravy a Moravskoslezského kraje. Jednání se zúčastní i zástupci státního podniku DIAMO.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: editel státního podniku mi na začátku tohoto měsíce zaslal harmonogram sanačních prací, který by mohl být reálný. Tento plán dnes také představil na jednání pracovní skupiny. Všichni víme, že řešení situace ztěžují nejrůznější spory a změny majetkových poměrů, je ovšem na čase napnout síly a udělat maximum pro to, aby se začalo konat. I když jsme neustále ubezpečováni, že teploty odvalu jsou stabilní, a že aktuálně žádné nebezpečí nehrozí, není na místě nechat se uchlácholit a sanaci oddalovat. Zdraví našich občanů a kvalita životního prostředí musí být na prvním místě."

Podle hejtmana by rozhodně nemělo být překážkou financování sanačních prací.

Jan Krkoška (ANO), hejtman MSK: "Pro nás, jakožto zástupce všech obyvatel Moravskoslezského kraje je absolutně neakceptovatelné, aby stát nenašel finanční prostředky na trvalé vyřešení situace, a to v co nejkratší době. Jsem přesvědčen, že závazek státu vůči našemu regionu, který je poznamenaný těžkým průmyslem a těžbou černého uhlí, je neoddiskutovatelný."

Situaci bude hejtman nadále sledovat a v rámci svých možností a kompetencí vyvíjet tlak na co nejrychlejší a nejefektivnější řešení celé situace. Příští setkání pracovní skupiny je naplánováno na 25. 3. 2024.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000041946/diamo-predstavilo-pracovni-skupine-plan-sanace-haldy-hermanice