Halda hlušiny vznikla na konci 19. století, kdy se moc neřešilo životní prostředí, ale hlavně aby to bylo blízko šachty. Obrovský kopec tak leží na okraji Heřmanic, Muglinova a Bohumína a dokonce sousedí i s přírodní památkou Heřmanický rybník. Státní podnik Diamo hledá už řadu let možnosti sanace. Nakonec byl zvolen sarkofág, který byl ale na posledním jednání odborníků a politiků zpochybněn a bylo rozhodnuto, že se halda nechá vyhořet.
Halda hoří od konce devadesátých let a zřejmě bude hořet dalších deset let. Stejnou dobu mělo trvat stavění sarkofágu, což by ale velmi zhoršilo ovzduší v okolí stavby. Lidé, kteří u od Valu bydlí, rozhodnutí přivítali.
Diamo se zaměří na stavbu oddělovacích vzdušných stěn, které oddělí termicky aktivní část od skládky nebezpečného odpadu OKK Koksovny.
Vzhledem ke shodě zainteresovaných by v brzké době mělo budování vzdušných stěn začít. Část opatření má zasahovat na pozemky koksovny a proto v minulých dnech změnila Ostrava územní plán tak, aby je v případě nedohody s majitelem mohla vyvlastnit.

