Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na beskydskou Prašivou se slétly čarodějnice, jedna shořela na hranici

Celý MS kraj |  | Regionální zprávy POLAR

Prostranství před Horskou chatou Prašivá v Beskydech po roce patřilo tradičnímu loučení se zimou a pálení čarodějnic. Těch opět přiletělo několik a jedna skončila v ohni.

Pálení čarodějnic na Prašivé patří mezi akce, které jsou u lidí oblíbené a k horské chatě jich přicházejí stovky.

Anketa: “My letíme až z Paskova a podle větru poletíme. Je to moc hezké. Jsem tady poprvé na čarodějnice, ale hodněkrát za rok tady si vyjdu ten kopeček, mám to tady hrozně moc ráda. A nejraději mám houpačku, protože já chodím vlastně jen kvůli houpačky.”
Anketa: “Je krásně, počasíčko nám krásně vyšlo, takže jsme si to udělali příjemné s užitečným, s procházkou. Akorát koště nám trošku stávkovalo, po cestě jsme ho nenastartovaly, tak jsme musely použít vlastní nožičky a jít pěšky.”
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Lidi si ten program hodně tvoří sami. Oni chodí v těch svých kostýmech, v oblečení čarodějnic a podobně a samozřejmě tady máme mistr žháře, mu říkáme. Našeho Péťu dřevorubce, to je druhá jeho přezdívka a ten má vždycky nějaké povídání, nějaké vtípky, nějakou srandu. Takže on to zapaluje a on tu akci vede.”

S ohledem na blízký dřevěný kostel, chatu a les věnují pořadatelé velkou pozornost zabezpečení ohně.

Petr Bernatík, spoluorganizátor akce: “Jako každý rok se tady z lesa vytáhnou nějaké suché stromy. Okolo chaty se udělá pořádek. S tou přípravou není problém, jenom časově. Ale my to děláme rádi, děláme to rádi pro lidi, pro všechny lidi různých generací, věkových skupin a jako dobrovolníci Klubu českých turistů, odbor Beskydy. Takže nás to těší že se tady sejdeme nebo v hojné účasti. A dělíme to dobrovolně, s láskou a nadšením. Jsme připraveni na to, že když fouká, tak nám bude asistovat místní dobrovolná jednotka, která je tady každý rok přítomna. Je zvykem na těchto akcích je mít, než nám ta hranice shoří do nějakého minimálního zdroje ohně. Poté jednotka zhodnotí, že je vše v pořádku, aby nedošlo k případnému zapálení lesa a okolí. Máme tady dřevěný kostelík a dřevěnou chatu, o ty bychom samozřejmě nechtěli přijít.”
Ladislav Rozehnal, SDH Vyšní Lhoty: “My primárně jsme tady předurčení k tomu, aby kdyby náhodou došlo k nějakému většímu požáru, tak abychom okamžitě mohli zasáhnout, aby se to právě na ten les nerozšířilo. Takže máme tady připravené vybavení a jsme připravení kdykoli zasáhnout.”
Anketa: “Přišla jsem s maminkou a s tetou a těšila jsem se hodně.”
Anketa: “Přiletěly jsme z Frýdku a Havířova. Jsme kolegyně z práce. Chodíme každý rok a jsme tady už počtvrté a zatím nás neupálili, tak uvidíme letos.”
Anketa: “Já jsem tady přišel s mamkou, jsme z Karviné a dneska se tady pálí čarodějnice.” Anketa: “Chodíme tady pravidelně s tchánem, tchyní, s manželkou i dětmi. Je to příjemný začátek léta. Párky máme, budeme opékat za chvíli, až se to pořádně rozhoří.”
Anketa: “Počasí přeje, pivo mají dobré, čarodějnice shořela a já čarodějník zůstal, takže příští rok zase…”

V průběhu léta mohou lidé na Prašivou přijít na celou řadu dalších zajímavých akci.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My samozřejmě na léto máme různé akce v plánu. Určitě jedna z takových stěžejních je pozorování perseid, což je oblíbená akce pro rodiny s dětmi. V srpnu určitě nebude chybět tradiční setkání dárců a nedárců krve, což je akce, kterou děláme s Fakultní nemocnici Ostrava už několik let a je to opravdu netypická velká akce evropského charakteru, protože nikde nic jiného takového není, že by se dárci a nedárci setkávali. A za pár dní tady máme taky s Fakultní nemocnicí Ostrava setkání lidí, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Přijede obvykle i pan ředitel fakultní nemocnice a spousta pacientů a lékařů a povídají si o téhle chorobě, která je vlastně i nám blízká, protože jednoho z blízkých kamarádů máme, který trpí touhle chorobou. Takže proto rádi takovou akci podpoříme.”
Nahlásit chybu


K tématu

Horská chata Prašivá dostává nový kabát z modřínového šindele

13. září 2023 21:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Postupnou obnovou prochází chata na Prašivé už několik let. Z velké části se tak děje díky finančním příspěvkům od turistů a sponzorů a velký kus práce na chatě odvedli i dobrovolníci.

Děti si v Palkovicích užily čarodějnické odpoledne a s dospělými postavily májku

27. dubna 2024 9:41 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Všichni malí čarodějové a čarodějky z Palkovic se poslední dubnový pátek sešli ve sportovním areálu, kde si společně užili zábavné čarodějnické odpoledne plné soutěží.

Cykloturisté se mohou vydat na několikadenní přejezd Beskyd

11. dubna 2024 12:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

Horské chaty v Beskydech pokračují v zajímavém projektu zaměřeném na cykloturisty. Ti si mohou naplánovat několikadenní hřebenovku, na které jim chataři zajistí nocleh a stravu.


Nemocnice už nebude tolerovat v areálu kouření, závislým postavila před vchod kuřácký box

Přesto, že už několik let platí zákaz kouření v areálech nemocnic, lidé to nerespektují. Nemocnice v Havířově se rozhodla pro striktní dodržování zákona, nicméně závislým kuřákům postavila před urgentním příjmem kuřácký box.

Ostrava v příštím roce rozdělí na kulturu 46 milionů kč. Pro žadatele je připraven webinář

16. července 2024 11:08 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava je velkým podporovatelem kultury o čemž svědčí nabitý kalendář akcí ze všech možných oblastí. V letošním roce mezi jejich pořadatele plánuje rozdělit téměř 50 milionů korun a to jak v jednoletých, tak víceletých dotačních programech.

Nehoda dodávky a cisterny s naftou zastavila provoz na tahu mezi Ostravou a Opavou

Včera 14:51, vydáno včera 7:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Doprava na silnici I/11 na úrovni Josefovic se ve středu dopoledne zastavila v důsledku kolize dvou nákladních vozidel.

Senior nezvládl řízení malého traktoru, sjel do potoka, kde ho stroj přimáčkl

Včera 8:07 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Letecky do ostravské fakultní nemocnice musel být převezen starší traktorista, který v úterý večer v Dolní Lomné sekal trávník pomocí malého traktoru. Se strojem sjel do koryta malého potoka, kde po převrácení zůstal zraněný a zaklíněný do příjezdu záchranářů.

Bývalá márnice v Heřmanicích se mění v muzeum, ukáže historii a zajímavosti obce

Bývalá márnice na starém hřbitově v Heřmanicích změní svůj účel. Vznikne zde nové muzeum, které představí historii a zajímavosti obce. V současnosti probíhají potřebné stavební práce a hotovo by mělo být už na podzim.

Bytové muzeum v ostravské Jubilejní kolonii slaví půl roku

16. července 2024 10:46 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová | Expres Ostrava-Jih

Unikátní bytové muzeum v Jubilejní kolonii je otevřeno už půl roku. Za to dobu se zde dostavila více než tisícovka návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout, jak v Ostravě bydleli řadoví dělníci před sto lety. Zájemci zde přijíždějí dokonce i z Rakouska, Švýcarska a Německa.

Hasiči měli ve sběrném dvoře cvičení na únik radiace a nakonec kvůli rtuti i ostrý zásah

16. července 2024 16:40 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Na sběrné dvory vozí lidé nejrůznější odpad. A mohou dovést například i staré předměty, které obsahují radioaktivní látky. Právě to byl námět cvičení pro profesionální hasiče. Cvičení se ale kvůli nálezu rtuti změnilo v ostrý zásah.

Policie vyšetřuje, co stálo za smrtelným pádem mechanika v železárnách

16. července 2024 19:03 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragický pád z výšky zhruba 10 metrů vyšetřují nejen policisté, ale také pracovníci bezpečnosti práce v Třineckých železárnách.

Pod mostem Miloše Sýkory se tančil swing, přijít si ho vyzkoušet mohl kdokoliv

Pravý břeh Ostravice ožil v minulém týdnu swingem. První letní swingovou tančírnu uspořádala pod mostem Miloše Sýkory ostravská škola, věnující se právě této skupině tanců. Okoukat a vyzkoušet si pár tanečních kroků mohl přijít kdokoli, kdo měl zájem.

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst

15. července 2024 16:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Výstavba nových parkovišť a změna organizace parkování. To jsou aktuálně probíhající řešení, která mají ve Frýdku-Místku zajistit větší počet parkovacích míst pro osobní auta. Ze sídlišť se postupně vytlačují dodávky a dále se hledají plochy pro nová parkoviště.

Muzeum Těšínska vystavuje díla regionálních umělců

Až do 27. října mohou zájemci navštívit výstavu nazvanou Štětcem, tužkou i dlátem, která je instalována v historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně.

Na pomoc Bulharsku vyrazili hasiči z Hlučína. Budou se starat o hasící vrtulníky

Na pomoc Bulharsku, které sužuje rozsáhlý lesní požár, vyrazili členové Hasičského záchranného útvaru z Hlučína. Jednotka se bude starat o podporu vrtulníků, které Česká republika také do zasažených oblastí vysílá.

Minimem Baníku Ostrava je v lize 4. místo, v poháru základní skupina

Baník Ostrava je nažhavený na začátek nové ligové sezóny a i když přípravné zápasy příliš nevyšly, v klubu tradičně panuje optimismus a chce v domácí soutěži vybojovat minimálně 4. místo. Dalším cílem je postup do základní skupiny evropské konferenční ligy.

Hasiči připravili projekt bezpečného chování u vody. S první pomocí poradí zdravotníci

16. července 2024 11:56 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Léto je v plném proudu, lidé navštěvují koupaliště a přehrady a to sebou bohužel také přináší případy tonutí. Hasiči proto připravili projekt, jehož cílem je poradit lidem, jak se u vody chovat bezpečně, ale také, jak pomoci tonoucímu. Zásady první pomoci připojili zdravotníci.

Černé napojení do kanalizace odhalují pomocí diskotékové mlhy

16. července 2024 9:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Osvědčenou kouřovou metodou ověřuje správce kanalizace, zda do jeho sítě není napojeno nelegální potrubí. Důvodem kontrol bývá přetížení čistíren tzv. balastními vodami z dešťových svodů střech domů. Na hříšníky upozorní bílý kouř vycházející z potrubí v domech nebo na jeho střechách.

Pro zraněné při nehodě auta s motorkou v Těrlicku spěchaly sanitky i vrtulník

15. července 2024 16:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vážná nehoda s několika zraněnými se stala v pondělí odpoledne v Těrlicku. Společně s hasiči a posádkami sanitek tam letěl i záchranářský vrtulník.

Na beskydskou Prašivou se slétly čarodějnice, jedna shořela na hranici
Vydáno 28. dubna 2024 11:38, Celý MS kraj, Libor Běčák
Prostranství před Horskou chatou Prašivá v Beskydech po roce patřilo tradičnímu loučení se zimou a pálení čarodějnic. Těch opět přiletělo několik a jedna skončila v ohni.

Pálení čarodějnic na Prašivé patří mezi akce, které jsou u lidí oblíbené a k horské chatě jich přicházejí stovky.

Anketa: “My letíme až z Paskova a podle větru poletíme. Je to moc hezké. Jsem tady poprvé na čarodějnice, ale hodněkrát za rok tady si vyjdu ten kopeček, mám to tady hrozně moc ráda. A nejraději mám houpačku, protože já chodím vlastně jen kvůli houpačky.”
Anketa: “Je krásně, počasíčko nám krásně vyšlo, takže jsme si to udělali příjemné s užitečným, s procházkou. Akorát koště nám trošku stávkovalo, po cestě jsme ho nenastartovaly, tak jsme musely použít vlastní nožičky a jít pěšky.”
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Lidi si ten program hodně tvoří sami. Oni chodí v těch svých kostýmech, v oblečení čarodějnic a podobně a samozřejmě tady máme mistr žháře, mu říkáme. Našeho Péťu dřevorubce, to je druhá jeho přezdívka a ten má vždycky nějaké povídání, nějaké vtípky, nějakou srandu. Takže on to zapaluje a on tu akci vede.”

S ohledem na blízký dřevěný kostel, chatu a les věnují pořadatelé velkou pozornost zabezpečení ohně.

Petr Bernatík, spoluorganizátor akce: “Jako každý rok se tady z lesa vytáhnou nějaké suché stromy. Okolo chaty se udělá pořádek. S tou přípravou není problém, jenom časově. Ale my to děláme rádi, děláme to rádi pro lidi, pro všechny lidi různých generací, věkových skupin a jako dobrovolníci Klubu českých turistů, odbor Beskydy. Takže nás to těší že se tady sejdeme nebo v hojné účasti. A dělíme to dobrovolně, s láskou a nadšením. Jsme připraveni na to, že když fouká, tak nám bude asistovat místní dobrovolná jednotka, která je tady každý rok přítomna. Je zvykem na těchto akcích je mít, než nám ta hranice shoří do nějakého minimálního zdroje ohně. Poté jednotka zhodnotí, že je vše v pořádku, aby nedošlo k případnému zapálení lesa a okolí. Máme tady dřevěný kostelík a dřevěnou chatu, o ty bychom samozřejmě nechtěli přijít.”
Ladislav Rozehnal, SDH Vyšní Lhoty: “My primárně jsme tady předurčení k tomu, aby kdyby náhodou došlo k nějakému většímu požáru, tak abychom okamžitě mohli zasáhnout, aby se to právě na ten les nerozšířilo. Takže máme tady připravené vybavení a jsme připravení kdykoli zasáhnout.”
Anketa: “Přišla jsem s maminkou a s tetou a těšila jsem se hodně.”
Anketa: “Přiletěly jsme z Frýdku a Havířova. Jsme kolegyně z práce. Chodíme každý rok a jsme tady už počtvrté a zatím nás neupálili, tak uvidíme letos.”
Anketa: “Já jsem tady přišel s mamkou, jsme z Karviné a dneska se tady pálí čarodějnice.” Anketa: “Chodíme tady pravidelně s tchánem, tchyní, s manželkou i dětmi. Je to příjemný začátek léta. Párky máme, budeme opékat za chvíli, až se to pořádně rozhoří.”
Anketa: “Počasí přeje, pivo mají dobré, čarodějnice shořela a já čarodějník zůstal, takže příští rok zase…”

V průběhu léta mohou lidé na Prašivou přijít na celou řadu dalších zajímavých akci.

Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My samozřejmě na léto máme různé akce v plánu. Určitě jedna z takových stěžejních je pozorování perseid, což je oblíbená akce pro rodiny s dětmi. V srpnu určitě nebude chybět tradiční setkání dárců a nedárců krve, což je akce, kterou děláme s Fakultní nemocnici Ostrava už několik let a je to opravdu netypická velká akce evropského charakteru, protože nikde nic jiného takového není, že by se dárci a nedárci setkávali. A za pár dní tady máme taky s Fakultní nemocnicí Ostrava setkání lidí, kteří trpí roztroušenou sklerózou. Přijede obvykle i pan ředitel fakultní nemocnice a spousta pacientů a lékařů a povídají si o téhle chorobě, která je vlastně i nám blízká, protože jednoho z blízkých kamarádů máme, který trpí touhle chorobou. Takže proto rádi takovou akci podpoříme.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042783/na-beskydskou-prasivou-se-sletly-carodejnice-jedna-shorela-na-hranici