Jan Kondziolka, Beskydská oblast tmavé oblohy: “V přednášce jsem se věnoval právě aktivitám Beskydské oblasti tmavé oblohy. Mluvil jsem o tom, jak je to o té popularizaci, co dělat, jak lépe svítit, jak zbytečně neoslňovat a co prostě dělat pro to, abychom si té noci více vážili. Zmínil jsem se také o těch horších případech, mělo by to být ovšem o tom pozitivním, jak svítit lépe.”
Na louce mezi kostelem a horskou chatou si lidé našli místa k ležení a po setmění pozorovali oblohu.
Anketa: "Přijeli jsme z Ostravy a Bašky a budeme tady nocovat. Těšíme se, že budou padat hvězdy, doufáme, že něco uvidíme a že se nám bude hezky usínat."
Anketa: "Přijeli jsme z Ropice a očekáváme od toho krásný zážitek v podobě padajících hvězd. Jsme vybavení, máme čelovky, takže v noci půjdeme domů."
Anketa: "My jsme tady z Dobratic, z pod kopce, máme to tady asi 4 kilometry. Chodíme tady posledních 5 nebo 6 let. Už jsme asi propásli přednášku, ale večer tady je pán z astrologického centra, který má dalekohled, kterým pozorujeme oblohu a říká nám o vesmíru, o různých útvarech, planetách, hvězdokupách."
Jan Kondziolka, Beskydská oblast tmavé oblohy: “Začneme pozorováním noční oblohy. To bude probíhat tak, že ukážu souhvězdí běžným laserovým ukazovátkem. Uděláme si přehled, kde je Polárka, ukážeme si Mléčnou dráhu a potom později, až se pořádně setmí, tak velkým dalekohledem ukážeme nějaké objekty hlubokého vesmíru, třeba galaxie či hvězdokupy. Později nad ránem vyjde ještě i planeta Jupiter. A samozřejmě průběhem celé noci budeme pozorovat ty Perseidy, jak nám ta tělíska vesmírného kamení proletí atmosférou, dělají ten jev. Perseidy, nebo všeobecně všechny meteorické roje, jsou vlastně zrnka ohonu komety. Představme si, že letí sluneční soustavou kometa a zanechává za sebou prachovou vlečku. Pokud my do té prachové vlečky vletíme, tak to jsou právě ty meteory, ten meteorický roj, kdy prostě to kosmické smítko udělá tu světelnou stopu. Říkám kosmické smítko, protože velikost toho tělesa, které nám způsobuje ten optický úkaz, tak ta velikost je velikosti zrnka písku. To, po čem jako lidi už jako fakt hodně koukají, že to bylo něco, tak to je třeba velikosti štěrku.”