Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“

Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 4 stovek metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

Ondřej Tomický, průvodce: „Lidé, kteří tu těžili často nebyli profesionální horníci, často to byli místní sedláci, kteří vlastnili půdu, statky a protože v zimě se na poli nepracovalo a potřebovali přivýdělek, tak se rozhodli, že tady budou těžit břidlici. Razili to tady nástroji, které jako zemědělci z pole znali, to znamená měli motyky, krumpáče a ven ten vytěžený materiál tahali na kolečkách a u toho si svítili petrolejovými lampami."

Během prohlídky je možno nahlédnout do dvou štol.

Ondřej Tomický, průvodce: „Johann je starší a z velké části bohužel nepřístupný a zavalený, naopak Hortenzie je mladší ale zachovaná. Je téměř nedotčená, v původním stavu.“

U vstupu do štoly Hortenzie je soška sv. Barbory. Je to patronka všech horníků.

Ondřej Tomický, průvodce: „S bezpečností práce to tady bylo dost hrozné. Žádná pravidla bezpečnosti tady neplatila. Horníci pracovali v čem přišli do práce, proto si pak někteří z vlastních peněz kupovali kožené klobouky, ale nikdo jim to neproplácel. Kdyby do práce přišli nahatí, těžili by nahatí.“
Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Soustředíme se také na rodiny s dětmi. Máme tam vybudovanou takovou štolku, kde jsou schovaní naši permoníci. Máme tam modely netopýrů, neboli netopýří štola. Zase si mohou děti i dospělí zahrát na sčítače netopýrů, kteří tady vlastně jsou v zimním období a můžou spočítat, kolik těch modelů tady najdou.“

Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Ondřej Tomický, průvodce: „Můžete tady vidět docela zajímavý skalní útvar, která nám důl zachránil doslova před zničením. Tady se nám na té straně komory táhne kamenný válec – je to čelo břidlicové vrásy. Zkuste si představit, že ta původně vodorovná vrstva břidlice byla tlačena z obou stran proti sobě. Neměla kam uhnout a skrčila se do tvaru písmene S.“
účastník prohlídky: „Já jsem z Kladenska, které je známé těžkou černého uhlí, takže tam byla velká síť těch kamenouhelných dolů. Tady je to trošku něco jiného a je to teda úžasná prohlídka. Opravdu je to zajímavé a pěkné.“

Po cestě z dolu je třeba zdolat ještě 19ti metrový žebřík, vedoucí větrací šachtou. Venku poté mají ještě návštěvníci možnost, vyzkoušet si štípání břidlice. Ta měla v minulosti mnoho využití.

Ondřej Tomický, průvodce: „Tohle je břidlicová školní tabulka, na kterou psali děti ve školách před sto lety, když ještě neměli papírové sešity. Dnes už se na tabulky z břidlice nepíše, ale pokud jste viděli pohádku Lotrando a Zubejda, tak ji znáte.“

Ročně důl navštíví přes čtyři a půl tisíce zájemců. Je mimo jiné součástí Technotrasy. Celkově tak turismu v oblasti velmi prospívá.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Odersku to velice pomohlo, protože se z toho stal největší tahák turismu na Odersku. Máme tady poté k tomu spoustu dalších turistických zajímavostí, drobnějších. Třeba rozhledny, vodní mlýn Veselský, muzeum Oderska, katovnu nebo nedaleko je Mendelův rodný dům. Když už ten turista tady zavítá, tak tu může strávit více dnů, ale ten Flascharův dům je určitě největším tahákem.“ 

Od listopadu do dubna je Flascharův důl zavřený. V tuto dobu patří netopýrům, kteří zde hibernují. Jejich životnímu cyklu je uzpůsoben i režim dolu pro návštěvníky, kteří se zde mohou přijít podívat od května do konce října.

Nahlásit chybu


Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Dnes 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Včera 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Včera 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Policisté hledají zloděje, který v prodejně ukradl hodinky

Včera 8:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nápadně tlustý muž procházející Ostravou s cestovním kufrem se před časem zastavil v prodejně s hodinkami, kde se mu jeden vystavený kousek zalíbil natolik, že si ho odnesl, aniž by za něj zaplatil. Proti krádeži byl lankem chráněn pouze náramek, ze kterého zloděj hodinky nepozorovaně sejmul.

Policisté a příbuzní pohřešovali ženu z Jablunkova, našli ji v pořádku

Včera 12:05, vydáno 20. listopadu 2024 12:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Naposledy v neděli 17. listopadu byli rodinní příslušníci v kontaktu se ženou z Jablunkova. Od pondělka se už jim neozývala a nikdo nevěděl, kde se nachází. Ve čtvrtek bylo pátrání odvoláno, když byla žena nalezena.

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí
Vydáno 5. června 2024 10:30, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“

Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 4 stovek metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

Ondřej Tomický, průvodce: „Lidé, kteří tu těžili často nebyli profesionální horníci, často to byli místní sedláci, kteří vlastnili půdu, statky a protože v zimě se na poli nepracovalo a potřebovali přivýdělek, tak se rozhodli, že tady budou těžit břidlici. Razili to tady nástroji, které jako zemědělci z pole znali, to znamená měli motyky, krumpáče a ven ten vytěžený materiál tahali na kolečkách a u toho si svítili petrolejovými lampami."

Během prohlídky je možno nahlédnout do dvou štol.

Ondřej Tomický, průvodce: „Johann je starší a z velké části bohužel nepřístupný a zavalený, naopak Hortenzie je mladší ale zachovaná. Je téměř nedotčená, v původním stavu.“

U vstupu do štoly Hortenzie je soška sv. Barbory. Je to patronka všech horníků.

Ondřej Tomický, průvodce: „S bezpečností práce to tady bylo dost hrozné. Žádná pravidla bezpečnosti tady neplatila. Horníci pracovali v čem přišli do práce, proto si pak někteří z vlastních peněz kupovali kožené klobouky, ale nikdo jim to neproplácel. Kdyby do práce přišli nahatí, těžili by nahatí.“
Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Soustředíme se také na rodiny s dětmi. Máme tam vybudovanou takovou štolku, kde jsou schovaní naši permoníci. Máme tam modely netopýrů, neboli netopýří štola. Zase si mohou děti i dospělí zahrát na sčítače netopýrů, kteří tady vlastně jsou v zimním období a můžou spočítat, kolik těch modelů tady najdou.“

Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Ondřej Tomický, průvodce: „Můžete tady vidět docela zajímavý skalní útvar, která nám důl zachránil doslova před zničením. Tady se nám na té straně komory táhne kamenný válec – je to čelo břidlicové vrásy. Zkuste si představit, že ta původně vodorovná vrstva břidlice byla tlačena z obou stran proti sobě. Neměla kam uhnout a skrčila se do tvaru písmene S.“
účastník prohlídky: „Já jsem z Kladenska, které je známé těžkou černého uhlí, takže tam byla velká síť těch kamenouhelných dolů. Tady je to trošku něco jiného a je to teda úžasná prohlídka. Opravdu je to zajímavé a pěkné.“

Po cestě z dolu je třeba zdolat ještě 19ti metrový žebřík, vedoucí větrací šachtou. Venku poté mají ještě návštěvníci možnost, vyzkoušet si štípání břidlice. Ta měla v minulosti mnoho využití.

Ondřej Tomický, průvodce: „Tohle je břidlicová školní tabulka, na kterou psali děti ve školách před sto lety, když ještě neměli papírové sešity. Dnes už se na tabulky z břidlice nepíše, ale pokud jste viděli pohádku Lotrando a Zubejda, tak ji znáte.“

Ročně důl navštíví přes čtyři a půl tisíce zájemců. Je mimo jiné součástí Technotrasy. Celkově tak turismu v oblasti velmi prospívá.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Odersku to velice pomohlo, protože se z toho stal největší tahák turismu na Odersku. Máme tady poté k tomu spoustu dalších turistických zajímavostí, drobnějších. Třeba rozhledny, vodní mlýn Veselský, muzeum Oderska, katovnu nebo nedaleko je Mendelův rodný dům. Když už ten turista tady zavítá, tak tu může strávit více dnů, ale ten Flascharův dům je určitě největším tahákem.“ 

Od listopadu do dubna je Flascharův důl zavřený. V tuto dobu patří netopýrům, kteří zde hibernují. Jejich životnímu cyklu je uzpůsoben i režim dolu pro návštěvníky, kteří se zde mohou přijít podívat od května do konce října.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043350/byvaly-bridlicovy-flascharuv-dul-laka-na-odersko-tisice-lidi