Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • V SOBOTU SE V DOLNÍ OBLASTI VÍTKOVIC KONÁ GASTROFESTIVAL POJEZFEST
  • V BESKYDSKÉ OBCI ŘEKA LIDÉ ODMÍTAJÍ ZÁMĚR ROZŠÍŘIT TĚŽBU V KAMENOLOMU
  • KAŠNA NA MASARYKOVĚ NÁMĚSTÍ V KARVINÉ SE REKONSTRUUJE PO JEJÍM POŠKOZENÍ
  • RADNICE MORAVSKÉ OSTRAVY A PŘÍVOZU SE ZAPOJÍ DO OSTRAVSKÉ MUZEJNÍ NOCI
  • NA SÍDLIŠTI DUBINA HOŘEL BYT, NĚKOLIK LIDÍ BYLO PŘED PLAMENY ZACHRÁNĚNO
  • DO KARVINÉ SE VRACÍ NHL GLOBAL FAN TOUR PRO VŠECHNY HOKEJOVÉ FANOUŠKY
  • KRAJ INVESTUJE DO PROMĚNY INTERNÁTU V OSTRAVĚ-ZÁBŘEHU
  • V OSTRAVĚ-PORUBĚ ZAČALO RAJONOVÉ ČIŠTĚNÍ KOMUNIKACÍ
  • PORUBSKÝ DEN BEZPEČÍ PŘILÁKAL DAVY LIDÍ, K VIDĚNÍ BYLY UKÁZKY SLOŽEK IZS
  • SŠ HOTELNICTVÍ A SLUŽEB V OPAVĚ REKONSTRUUJE PROSTORY ZNIČENÉ POVODNÍ
  • STÁTNÍ ZÁMEK JANOVICE U RÝMAŘOVA OTEVŘE 30. 5. NOVOU PROHLÍDKOVOU TRASU
  • DOBROVOLNÍ HASIČI Z FRÝDKU VYHRÁLI KRAJSKOU SOUTĚŽ VE VYPROŠŤOVÁNÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK OPRAVÍ ČÁST TĚŠÍNSKÉ, SLEZSKÉ A TŘÍDY TGM. ŘIDIČE ČEKAJÍ UZAVÍRKY

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“

      Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 4 stovek metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

      Ondřej Tomický, průvodce: „Lidé, kteří tu těžili často nebyli profesionální horníci, často to byli místní sedláci, kteří vlastnili půdu, statky a protože v zimě se na poli nepracovalo a potřebovali přivýdělek, tak se rozhodli, že tady budou těžit břidlici. Razili to tady nástroji, které jako zemědělci z pole znali, to znamená měli motyky, krumpáče a ven ten vytěžený materiál tahali na kolečkách a u toho si svítili petrolejovými lampami."

      Během prohlídky je možno nahlédnout do dvou štol.

      Ondřej Tomický, průvodce: „Johann je starší a z velké části bohužel nepřístupný a zavalený, naopak Hortenzie je mladší ale zachovaná. Je téměř nedotčená, v původním stavu.“

      U vstupu do štoly Hortenzie je soška sv. Barbory. Je to patronka všech horníků.

      Ondřej Tomický, průvodce: „S bezpečností práce to tady bylo dost hrozné. Žádná pravidla bezpečnosti tady neplatila. Horníci pracovali v čem přišli do práce, proto si pak někteří z vlastních peněz kupovali kožené klobouky, ale nikdo jim to neproplácel. Kdyby do práce přišli nahatí, těžili by nahatí.“
      Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Soustředíme se také na rodiny s dětmi. Máme tam vybudovanou takovou štolku, kde jsou schovaní naši permoníci. Máme tam modely netopýrů, neboli netopýří štola. Zase si mohou děti i dospělí zahrát na sčítače netopýrů, kteří tady vlastně jsou v zimním období a můžou spočítat, kolik těch modelů tady najdou.“

      Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

      Ondřej Tomický, průvodce: „Můžete tady vidět docela zajímavý skalní útvar, která nám důl zachránil doslova před zničením. Tady se nám na té straně komory táhne kamenný válec – je to čelo břidlicové vrásy. Zkuste si představit, že ta původně vodorovná vrstva břidlice byla tlačena z obou stran proti sobě. Neměla kam uhnout a skrčila se do tvaru písmene S.“
      účastník prohlídky: „Já jsem z Kladenska, které je známé těžkou černého uhlí, takže tam byla velká síť těch kamenouhelných dolů. Tady je to trošku něco jiného a je to teda úžasná prohlídka. Opravdu je to zajímavé a pěkné.“

      Po cestě z dolu je třeba zdolat ještě 19ti metrový žebřík, vedoucí větrací šachtou. Venku poté mají ještě návštěvníci možnost, vyzkoušet si štípání břidlice. Ta měla v minulosti mnoho využití.

      Ondřej Tomický, průvodce: „Tohle je břidlicová školní tabulka, na kterou psali děti ve školách před sto lety, když ještě neměli papírové sešity. Dnes už se na tabulky z břidlice nepíše, ale pokud jste viděli pohádku Lotrando a Zubejda, tak ji znáte.“

      Ročně důl navštíví přes čtyři a půl tisíce zájemců. Je mimo jiné součástí Technotrasy. Celkově tak turismu v oblasti velmi prospívá.

      Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Odersku to velice pomohlo, protože se z toho stal největší tahák turismu na Odersku. Máme tady poté k tomu spoustu dalších turistických zajímavostí, drobnějších. Třeba rozhledny, vodní mlýn Veselský, muzeum Oderska, katovnu nebo nedaleko je Mendelův rodný dům. Když už ten turista tady zavítá, tak tu může strávit více dnů, ale ten Flascharův dům je určitě největším tahákem.“ 

      Od listopadu do dubna je Flascharův důl zavřený. V tuto dobu patří netopýrům, kteří zde hibernují. Jejich životnímu cyklu je uzpůsoben i režim dolu pro návštěvníky, kteří se zde mohou přijít podívat od května do konce října.

      Nahlásit chybu


      K tématu

      V Horní Lomné se řeší ožehavá těžba zemního plynu v chráněné oblasti

      24. dubna 2025 21:16 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Beskydský expres

      Bouřlivou atmosféru mělo zasedání Obecního zastupitelstva v Horní Lomné. Soukromá společnost tam totiž připravuje těžbu zemního plynu. Obyvatelé beskydské obce se proti tomu bouří.


      Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajskou soutěž ve vyprošťování

      Dobrovolní hasiči z Frýdku vyhráli krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod. Soutěž prověřila celkem 17 týmů profesionálních i dobrovolných jednotek, které se utkaly v simulacích reálných scénářů nehod. Frýdecký tým předvedl nejlepší výkon právě mezi dobrovolnými jednotkami.

      Školáci soutěžili v netradičních disciplínách o finále Wolframu ve vojenském prostoru Libavá

      Včera 11:27 | Havířov | Libor Běčák

      V Havířově a Opavě odstartoval 8. ročník branně vědomostní soutěže Wolfram pro základní a střední školy Moravskoslezského kraje. Letos se do ní zapojilo rekordních 152 škol. Vítězové oblastních kol postoupí do zářijového finále ve vojenském prostoru Libavá.

      Městské koupaliště v Opavě prochází rekonstrukcí. Povodně poškodily přízemí památkově chráněné budovy

      7. května 2025 22:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

      Městské koupaliště v Opavě se připravuje na letní sezonu. Aktuálně prochází rekonstrukcí přízemí hlavní budovy, která je spolu s bazény vedena v seznamu kulturních památek a na které se podepsaly loňské zářijové povodně.

      Šoférka s přetíženým návěsem na dezolátních pneumatikách ohrožovala všechny okolo

      Včera 11:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Policisté, kteří se v rámci tzv. Kamion teamu zaměřují na kontroly nákladních vozidel, zaznamenali v minulých dnech hned několik hříšníků. Křiklavým případem byla 30letá řidička soupravy s pískem, která neuhlídala hmotnost nákladu, nedodržela bezpečnostní přestávky a především hazardovala na značně poškozených pneumatikách.

      Největší hvězdy atletického světa přijedou do Ostravy. Zlatá tretra je velkým lákadlem i pro ně

      Atletický mítink Zlatá tretra bude opět světový. Účast totiž potvrdily největší hvězdy současné atletiky v technických disciplínách - oštěpař Níradž Čopra a létající muž Armand "Mondo" Duplantis, který nemá konkurenci ve skoku o tyči.

      Na sídlišti Dubina hořel byt, několik lidí bylo před plameny zachráněno, žena slezla 7 pater po hromosvodu

      7. května 2025 12:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Exploze předcházela požáru bytu na sídlišti Ostravě-Dubina. Několik lidí bylo z domu evakuováno. Jedna žena se přímo z hořícího bytu zachránila slezením po hromosvodu. O zraněné se postarali zdravotníci záchranné služby. Potvrzenou obětí je pes.

      Aktivita klíšťat je na vrcholu, lékaři doporučují očkování

      Aktivita klíšťat je podle měření výskytu na vrcholu. A Krajská hygienická stanice eviduje první případy nemocných boreliózou i klíšťovou encefalitidou. Na očkování však stále není pozdě.

      Obchvat kolem Karviné chce zamezit nehodovosti a instaluje bezpečnostní reflexní prvky

      6. května 2025 16:04 | Karviná | Gabriela Stašová | Karvinský expres

      Na obchvatu kolem Karviné přibudou nové bezpečnostní prvky, které zamezí dalším nehodám. Na křižovatce mezi obchvatem a Třídou 17. listopadu se totiž od jejího otevření stalo již dvanáct nehod.

      V Porubě se mění druhy ptáků. Květen je ideálním obdobím pro jejich pozorování

      S příchodem jara ožila příroda a s ní i ptačí svět. V Ostravě-Porubě nyní můžeme pozorovat, jak čerstvě narozená mláďata, tak dospělé jedince, kteří se je snaží krmit a chránit.

      Mezi Rychvaldem a Bohumínem se staví nový rondel, řidiče čekají objížďky

      7. května 2025 12:12 | Rychvald | Libor Běčák | Rychvaldský miniexpres

      V pondělí 5. května odstartovala druhá etapa rekonstrukce silnice II/471 v úseku Rychvald – Bohumín Záblatí. Klíčovou změnou je přeměna stávající nevyhovující křižovatky Rozcestí na moderní okružní křižovatku. Hotovo by mělo být předběžně v říjnu letošního roku.

      Šoférka s přetíženým návěsem na dezolátních pneumatikách ohrožovala všechny okolo

      Včera 11:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

      Policisté, kteří se v rámci tzv. Kamion teamu zaměřují na kontroly nákladních vozidel, zaznamenali v minulých dnech hned několik hříšníků. Křiklavým případem byla 30letá řidička soupravy s pískem, která neuhlídala hmotnost nákladu, nedodržela bezpečnostní přestávky a především hazardovala na značně poškozených pneumatikách.

      Z kravína knihovna. Hospodářský dvůr v Hukvaldech se mění v centrum obce

      Někdejší hospodářský dvůr v centru Hukvald získává nové využití. Z bývalého kravína vznikla knihovna a prostor pro komunitní akce. Nová budoucnost čeká také na bývalý teletník a sýpku.

      Žáci uměleckých škol soutěžili ve hře na akordeon

      7. května 2025 20:22 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

      Základní umělecká škola v centru Ostravy pořádala velmi zajímavou mezinárodní soutěž. Tentokrát změřili své umění žáci, kteří se učí hrát na akordeon.

      Zdravotní společnosti se prezentovaly na Dni pro zaměstnavatele

      7. května 2025 20:20 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

      Do Střední zdravotnické školy a VOŠ zdravotnické přijeli zástupci 22 organizací, aby nabídli studentům obou škol práci. A nutno dodat, že den pro zaměstnavatele měl velký ohlas.

      Umělá inteligence může pomáhat i v sociálních službách

      7. května 2025 20:16 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

      Obchodní akademie a Vyšší odborná škola sociálně právní v Ostravě pořádá každý školní rok mezinárodní odbornou konferenci na konkrétní téma. Tentokrát padla volba na využití umělé inteligence v sociálních službách.

      Stavební firmy v kraji se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků

      Nedostatek pracovníků ve stavebnictví – to bylo hlavní téma setkání úspěšných stavebních firem z našeho kraje. Řešení tohoto problému stavební šéfové konzultovali s náměstkem hejtmana MS kraje pro investice Michalem Kokoškem.

      Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí
      Vydáno 5. června 2024 10:30, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
      Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

      Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“

      Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 4 stovek metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

      Ondřej Tomický, průvodce: „Lidé, kteří tu těžili často nebyli profesionální horníci, často to byli místní sedláci, kteří vlastnili půdu, statky a protože v zimě se na poli nepracovalo a potřebovali přivýdělek, tak se rozhodli, že tady budou těžit břidlici. Razili to tady nástroji, které jako zemědělci z pole znali, to znamená měli motyky, krumpáče a ven ten vytěžený materiál tahali na kolečkách a u toho si svítili petrolejovými lampami."

      Během prohlídky je možno nahlédnout do dvou štol.

      Ondřej Tomický, průvodce: „Johann je starší a z velké části bohužel nepřístupný a zavalený, naopak Hortenzie je mladší ale zachovaná. Je téměř nedotčená, v původním stavu.“

      U vstupu do štoly Hortenzie je soška sv. Barbory. Je to patronka všech horníků.

      Ondřej Tomický, průvodce: „S bezpečností práce to tady bylo dost hrozné. Žádná pravidla bezpečnosti tady neplatila. Horníci pracovali v čem přišli do práce, proto si pak někteří z vlastních peněz kupovali kožené klobouky, ale nikdo jim to neproplácel. Kdyby do práce přišli nahatí, těžili by nahatí.“
      Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Soustředíme se také na rodiny s dětmi. Máme tam vybudovanou takovou štolku, kde jsou schovaní naši permoníci. Máme tam modely netopýrů, neboli netopýří štola. Zase si mohou děti i dospělí zahrát na sčítače netopýrů, kteří tady vlastně jsou v zimním období a můžou spočítat, kolik těch modelů tady najdou.“

      Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

      Ondřej Tomický, průvodce: „Můžete tady vidět docela zajímavý skalní útvar, která nám důl zachránil doslova před zničením. Tady se nám na té straně komory táhne kamenný válec – je to čelo břidlicové vrásy. Zkuste si představit, že ta původně vodorovná vrstva břidlice byla tlačena z obou stran proti sobě. Neměla kam uhnout a skrčila se do tvaru písmene S.“
      účastník prohlídky: „Já jsem z Kladenska, které je známé těžkou černého uhlí, takže tam byla velká síť těch kamenouhelných dolů. Tady je to trošku něco jiného a je to teda úžasná prohlídka. Opravdu je to zajímavé a pěkné.“

      Po cestě z dolu je třeba zdolat ještě 19ti metrový žebřík, vedoucí větrací šachtou. Venku poté mají ještě návštěvníci možnost, vyzkoušet si štípání břidlice. Ta měla v minulosti mnoho využití.

      Ondřej Tomický, průvodce: „Tohle je břidlicová školní tabulka, na kterou psali děti ve školách před sto lety, když ještě neměli papírové sešity. Dnes už se na tabulky z břidlice nepíše, ale pokud jste viděli pohádku Lotrando a Zubejda, tak ji znáte.“

      Ročně důl navštíví přes čtyři a půl tisíce zájemců. Je mimo jiné součástí Technotrasy. Celkově tak turismu v oblasti velmi prospívá.

      Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Odersku to velice pomohlo, protože se z toho stal největší tahák turismu na Odersku. Máme tady poté k tomu spoustu dalších turistických zajímavostí, drobnějších. Třeba rozhledny, vodní mlýn Veselský, muzeum Oderska, katovnu nebo nedaleko je Mendelův rodný dům. Když už ten turista tady zavítá, tak tu může strávit více dnů, ale ten Flascharův dům je určitě největším tahákem.“ 

      Od listopadu do dubna je Flascharův důl zavřený. V tuto dobu patří netopýrům, kteří zde hibernují. Jejich životnímu cyklu je uzpůsoben i režim dolu pro návštěvníky, kteří se zde mohou přijít podívat od května do konce října.

      Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043350/byvaly-bridlicovy-flascharuv-dul-laka-na-odersko-tisice-lidi