Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“

Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 4 stovek metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

Ondřej Tomický, průvodce: „Lidé, kteří tu těžili často nebyli profesionální horníci, často to byli místní sedláci, kteří vlastnili půdu, statky a protože v zimě se na poli nepracovalo a potřebovali přivýdělek, tak se rozhodli, že tady budou těžit břidlici. Razili to tady nástroji, které jako zemědělci z pole znali, to znamená měli motyky, krumpáče a ven ten vytěžený materiál tahali na kolečkách a u toho si svítili petrolejovými lampami."

Během prohlídky je možno nahlédnout do dvou štol.

Ondřej Tomický, průvodce: „Johann je starší a z velké části bohužel nepřístupný a zavalený, naopak Hortenzie je mladší ale zachovaná. Je téměř nedotčená, v původním stavu.“

U vstupu do štoly Hortenzie je soška sv. Barbory. Je to patronka všech horníků.

Ondřej Tomický, průvodce: „S bezpečností práce to tady bylo dost hrozné. Žádná pravidla bezpečnosti tady neplatila. Horníci pracovali v čem přišli do práce, proto si pak někteří z vlastních peněz kupovali kožené klobouky, ale nikdo jim to neproplácel. Kdyby do práce přišli nahatí, těžili by nahatí.“
Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Soustředíme se také na rodiny s dětmi. Máme tam vybudovanou takovou štolku, kde jsou schovaní naši permoníci. Máme tam modely netopýrů, neboli netopýří štola. Zase si mohou děti i dospělí zahrát na sčítače netopýrů, kteří tady vlastně jsou v zimním období a můžou spočítat, kolik těch modelů tady najdou.“

Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Ondřej Tomický, průvodce: „Můžete tady vidět docela zajímavý skalní útvar, která nám důl zachránil doslova před zničením. Tady se nám na té straně komory táhne kamenný válec – je to čelo břidlicové vrásy. Zkuste si představit, že ta původně vodorovná vrstva břidlice byla tlačena z obou stran proti sobě. Neměla kam uhnout a skrčila se do tvaru písmene S.“
účastník prohlídky: „Já jsem z Kladenska, které je známé těžkou černého uhlí, takže tam byla velká síť těch kamenouhelných dolů. Tady je to trošku něco jiného a je to teda úžasná prohlídka. Opravdu je to zajímavé a pěkné.“

Po cestě z dolu je třeba zdolat ještě 19ti metrový žebřík, vedoucí větrací šachtou. Venku poté mají ještě návštěvníci možnost, vyzkoušet si štípání břidlice. Ta měla v minulosti mnoho využití.

Ondřej Tomický, průvodce: „Tohle je břidlicová školní tabulka, na kterou psali děti ve školách před sto lety, když ještě neměli papírové sešity. Dnes už se na tabulky z břidlice nepíše, ale pokud jste viděli pohádku Lotrando a Zubejda, tak ji znáte.“

Ročně důl navštíví přes čtyři a půl tisíce zájemců. Je mimo jiné součástí Technotrasy. Celkově tak turismu v oblasti velmi prospívá.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Odersku to velice pomohlo, protože se z toho stal největší tahák turismu na Odersku. Máme tady poté k tomu spoustu dalších turistických zajímavostí, drobnějších. Třeba rozhledny, vodní mlýn Veselský, muzeum Oderska, katovnu nebo nedaleko je Mendelův rodný dům. Když už ten turista tady zavítá, tak tu může strávit více dnů, ale ten Flascharův dům je určitě největším tahákem.“ 

Od listopadu do dubna je Flascharův důl zavřený. V tuto dobu patří netopýrům, kteří zde hibernují. Jejich životnímu cyklu je uzpůsoben i režim dolu pro návštěvníky, kteří se zde mohou přijít podívat od května do konce října.

Nahlásit chybu


K tématu

Dětský domov Radkově na Opavsku má novou střechu za 29 milionů

30. října 2023 20:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Radkovský dětský domov sídlí v historické budově zámku Dubová, loni v říjnu začala oprava jeho střechy. Po roce prací je hotovo. Zámek má novou střešní krytinu, musela se opravit i část konstrukce krovu. Zámecká věž je nově obložená dřevem a opět ji zdobí hodiny. Celou akci za 29 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj.


Radnice města Ostravy zve na Den otevřených dveří

Včera 16:25 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravský magistrát se opět chystá na Den otevřených dveří. Tradičně se Nová radnice otevře veřejnosti u příležitosti Dne české státnosti v sobotu 28. 9. od 14 do 18 hodin. Úplně poprvé budou moci návštěvníci nahlédnout i do běžně nepřístupných prostor národní kulturní památky. Radnice byla totiž zapsána do seznamu národních kulturních letos 1. července.

Ostravské hlavní nádraží bude v provozu o víkendu. Regionální doprava se obnoví v pondělí

Včera 16:59 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od soboty 28. září odpoledne budou dálkové vlaky Českých drah znovu jezdit do stanice Ostrava hlavní nádraží  a také do Bohumína. Správa železnic ohlásila obnovení provozu na traťovém úseku Ostrava-Svinov – Ostrava hl.n. – Bohumín – Dětmarovice od sobotní 14:00 hod. Na svou běžnou trasu se tak v průběhu  soboty a neděle v plném rozsahu vrátí dálkové vlaky linky Ex1 směřující na Slovensko.

Klimkovický tunel čekají plánované opravy, chystá se uzavírka i omezení

26. září 2024 16:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Opravy tunelu Klimkovice změní dopravní režim na dálnici D1 před Ostravou. Ve směru na Ostravu se plánuje v termínu od 27. září do 13. října zásah techniků. To přinese dvě dočasné uzavírky i omezení provozu.

Voda v Ostravě-Nové Vsi klesla natolik, že některá čerpadla už musela být odpojena

Likvidace následků povodně stále pokračuje. V Ostravě-Nové Vsi klesla hladina natolik, že některá velkokapacitní čerpadla už musela být odpojena a voda se čerpá pomocí menších přenosných zařízení. Pod vodou zůstává už pouze poslední ulice.

Ostravské sběrné místo pro pomoc po povodních končí provoz

Včera 14:40 | Ostrava-město | Jiří Cileček

V Ostravě pokračují práce související s následky povodní, situace se v mnoha oblastech stabilizovala. Ve středu 25. září byl ukončen provoz centra k nouzovému ubytování, které bylo zřízeno na Černé louce. Dnes, v pátek, 27. září skončí večer také provoz tamního sběrného místa pomoci.

S následky po povodni pomáhají v Petrovicích u Karviné i odsouzení

I odsouzení z karvinské věznice se aktivně zapojili do pomáhání městům, obcím a firmám v odstraňování škod po povodních. Jedna ze skupin momentálně pomáhá v Petrovicích u Karviné.

Na Jičínce opravili zvedací lávku, která zvládne i stoletou vodu

Nový Jičín nechal opravit zvedací lávku přes řeku Jičínku v místní části Žilina. Ta byla postavena rok po ničivých povodních v roce 2009. Zvládne průtok i stoleté vody. Od loňského podzimu byl ale dřevěný mostek už v nevyhovujícím stavu.

Dobrovolníci z Adry chodí už 20 let za klienty Domova pro seniory Frýdek-Místek

Dobrovolníci už 20 let navštěvují klienty domova pro seniory na ulici 28. října. Právě tady navíc ADRA začala se svými dobrovolnickými programy, které postupně rozšířila. Významné výročí spolupráce teď všichni společně oslavili.

Vězeň využil příležitosti a utekl. Pomáhal uklízet po povodních v Bohumíně

26. září 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Uklízet následky povodní pomáhají na mnoha místech také vězni. Jeden ale pracovní nasazení využil jako příležitost k útěku. Policie ho hledá od středy a žádá o pomoc i veřejnost.

Obce Bruntálska potřebují těžkou techniku, vodovod a vysoušeče

26. září 2024 20:18 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Obce Bruntálska sbírají všechny síly, aby si poradily s následky povodní. Jde zejména o záchrany nemovitostí a snahy o obnovu infrastruktury. V mnoha obcích nefunguje dodávka vody, kanalizace, opravují se přívody elektřiny. Do pomoci se zapojuje i armáda a dobrovolníci.

Velkoobjemová čerpadla v Nové Vsi konečně vypla. Hasiči řeší ještě malé laguny

Včera 11:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hasiči konečně odčerpali vodu ze zatopených objektů v ostravské části Nová Ves. Velkokapacitní čerpadla vypla a postupně je odvážejí. Ještě budou ale malými čerpadly likvidovat malé laguny kolem. Podrobnosti o situaci v Ostravě i celém kraji přiblížili moravskoslezský hejtman a šéfové hasičů i policie.

Krnovská nemocnice se vrací k běžnému provozu

26. září 2024 18:10 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Krnovská nemocnice má za sebou velmi náročné období způsobené rozsáhlou povodní. Díky zaměstnancům nemocnice, složkám IZS, vedení Moravskoslezského kraje, dobrovolníků a dalších organizací se daří těžké období překlenout. Zdravotnické zařízení se pozvolna vrací k běžnému provozu.

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu. Pacienty zachraňovali i z vrtulníku

26. září 2024 13:47 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

ZZS prokázala při povodních vysokou profesionalitu. Pacienty zachraňovali i z vrtulníku

Zdravotnická záchranná služba byla při zvládání povodní v minulých dnech jednou z klíčových složek Integrovaného záchranného systému MS kraje. Pozemní posádky prováděly evakuaci i akutní zásahy a vrtulník létal do zcela odříznutých oblastí. Aktivován byl i traumatologický plán.

86letá seniorka přecházela v Třinci mimo přechod a srazilo ji auto

25. září 2024 21:46 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V ohrožení života skončila 86letá žena, kterou v Třinci ve středu ráno srazilo auto. Seniorka přecházela mimo přechod pro chodce. Do nemocnice ji transportoval vrtulník.

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí
Vydáno 5. června 2024 10:30, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“

Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 4 stovek metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

Ondřej Tomický, průvodce: „Lidé, kteří tu těžili často nebyli profesionální horníci, často to byli místní sedláci, kteří vlastnili půdu, statky a protože v zimě se na poli nepracovalo a potřebovali přivýdělek, tak se rozhodli, že tady budou těžit břidlici. Razili to tady nástroji, které jako zemědělci z pole znali, to znamená měli motyky, krumpáče a ven ten vytěžený materiál tahali na kolečkách a u toho si svítili petrolejovými lampami."

Během prohlídky je možno nahlédnout do dvou štol.

Ondřej Tomický, průvodce: „Johann je starší a z velké části bohužel nepřístupný a zavalený, naopak Hortenzie je mladší ale zachovaná. Je téměř nedotčená, v původním stavu.“

U vstupu do štoly Hortenzie je soška sv. Barbory. Je to patronka všech horníků.

Ondřej Tomický, průvodce: „S bezpečností práce to tady bylo dost hrozné. Žádná pravidla bezpečnosti tady neplatila. Horníci pracovali v čem přišli do práce, proto si pak někteří z vlastních peněz kupovali kožené klobouky, ale nikdo jim to neproplácel. Kdyby do práce přišli nahatí, těžili by nahatí.“
Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Soustředíme se také na rodiny s dětmi. Máme tam vybudovanou takovou štolku, kde jsou schovaní naši permoníci. Máme tam modely netopýrů, neboli netopýří štola. Zase si mohou děti i dospělí zahrát na sčítače netopýrů, kteří tady vlastně jsou v zimním období a můžou spočítat, kolik těch modelů tady najdou.“

Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Ondřej Tomický, průvodce: „Můžete tady vidět docela zajímavý skalní útvar, která nám důl zachránil doslova před zničením. Tady se nám na té straně komory táhne kamenný válec – je to čelo břidlicové vrásy. Zkuste si představit, že ta původně vodorovná vrstva břidlice byla tlačena z obou stran proti sobě. Neměla kam uhnout a skrčila se do tvaru písmene S.“
účastník prohlídky: „Já jsem z Kladenska, které je známé těžkou černého uhlí, takže tam byla velká síť těch kamenouhelných dolů. Tady je to trošku něco jiného a je to teda úžasná prohlídka. Opravdu je to zajímavé a pěkné.“

Po cestě z dolu je třeba zdolat ještě 19ti metrový žebřík, vedoucí větrací šachtou. Venku poté mají ještě návštěvníci možnost, vyzkoušet si štípání břidlice. Ta měla v minulosti mnoho využití.

Ondřej Tomický, průvodce: „Tohle je břidlicová školní tabulka, na kterou psali děti ve školách před sto lety, když ještě neměli papírové sešity. Dnes už se na tabulky z břidlice nepíše, ale pokud jste viděli pohádku Lotrando a Zubejda, tak ji znáte.“

Ročně důl navštíví přes čtyři a půl tisíce zájemců. Je mimo jiné součástí Technotrasy. Celkově tak turismu v oblasti velmi prospívá.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Odersku to velice pomohlo, protože se z toho stal největší tahák turismu na Odersku. Máme tady poté k tomu spoustu dalších turistických zajímavostí, drobnějších. Třeba rozhledny, vodní mlýn Veselský, muzeum Oderska, katovnu nebo nedaleko je Mendelův rodný dům. Když už ten turista tady zavítá, tak tu může strávit více dnů, ale ten Flascharův dům je určitě největším tahákem.“ 

Od listopadu do dubna je Flascharův důl zavřený. V tuto dobu patří netopýrům, kteří zde hibernují. Jejich životnímu cyklu je uzpůsoben i režim dolu pro návštěvníky, kteří se zde mohou přijít podívat od května do konce října.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043350/byvaly-bridlicovy-flascharuv-dul-laka-na-odersko-tisice-lidi