Křížová cesta má zajímavou minulost a bohatou historii.
Jan Gemela, autor záměru: „Tady toto je poutní místo, které má staletou tradici několik set let. Německy se mu říkalo Bildkiefer, protože na borovici, paradoxně v lipovém lese, jak se to tady jmenuje, byl umístěn kdysi obraz. Říká se, že ho přinesly ženy, které obchodovaly s místními krajkami a s dalším zbožím a jejich pouť šla až do Čantoryje, ze které přinesly panenku Marii, pověsily ji tady na tu borovici a protože to byly místní obchodnice, tak před tou cestou, než se vydávaly na nebezpečnou dlouhou tenkrát cestu, tak se chodily modlit k té panence Marii za zdar té jejich obchodní cesty.“
Jarmila Schnaubeltová (nez.), starostka Bohušova: „Pro obec dnešní akce má význam ten, že křížová cesta se znovu obnovila, lidé se k ní budou chodit modlit a o to nám šlo. Aby se to dalo znovu do pořádku a plnila svoji funkci, jak by měla.“
Požehnání a modlitba křížové cesty proběhlo u všech jejích 14 zastavení.
Marcel Puvák, farář, farnost Bohušov: „Obnova této křížové cesty, která byla postavena před více než sto lety a která prožila smutnou kapitolu dějin v podobě odsunu německého obyvatelstva, je nádherným příkladem smíření mezi generacemi a toho, že lidé se neustále mají možnost kam vracet ke svým duchovním kořenům.“
Žehnání obnovené cesty má také svůj mezinárodní přesah.
Lorenz Loserth, předseda německého krajanského spolku: „Pro mě je velmi příjemné vidět, že všechno je tady krásně renovované. Je to něco speciálního pro moje srdce srdce. Protože se sem mohou přijet modlit společně i lidé z Německa, což je velký pocit.“
Od Křížové cesty se nyní mohou návštěvníci místa projít i po obnovené historické stezce Bohušov s naučnými zastaveními.