Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zámek Kunín je známý jako barokní perla severní Moravy

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Barokní perla severní Moravy. Právě tak je často označován kunínský zámek, který byl přestavěn do současné podoby letního barokního sídla na počátku 18.stoleti.

Po druhé světové válce byl zámek vyrabován, a během éry socialismu dále chátral. V devadesátých letech už z kunínského zámku byla ruina, avšak po přestavbách započatých v roce 1998 se letos zámek může pyšnit svou 20. sezónou.

Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „V současnosti patří k těm nejbohatěji vybaveným zámkům, které u nás máme a my jsme pyšní na to, že se podařilo sehnat spoustu těch drobností a osobních předmětů. Je to hlavně díky práci pana kastelána, který navázal kontakt s těmi potomky původních majitelů a s jejich pomocí se pak dařilo zámek vybavovat. Tady například máme stavitelku kunínského zámku, Marie Eleonoru, princeznu z Liechtensteinu, provdanou hraběnku z Harrachu, a právě rod Harrach byl asi nejvýznamnějším, který jsme tady na zámku měli.“

Na zámku se vystřídalo hned několik šlechtických rodů. Největšího rozkvětu se zámek dočkal na přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky Marie Walburgy.

Matěj Dorazil, průvodce zámkem: „Nacházíme se v tzv. pompejském pokoji, podle téhle překrásné výzdoby, ale především si tady můžeme všimnout tohohle krásného portrétu naší nejvýznamnější majitelky a obyvatelky zámku. Ona se stala také jednou z významných osobností osvícenské doby a ku příkladu tady na zámku založila zámeckou školu. Tzv. Filantropium. Především to byla škola přepychová a revoluční. Mohli zde docházet nejen chlapci, ale také dívky, evangelíci, katolíci, židé, Češi a Němci. Jeden z nejvýznamnějších studentů byl ku příkladu František Palacký.“

Jelikož Marie neměla dědice, zámek přepsala jednomu ze svých studentů – Emilu Schindlerovi.

Matěj Dorazil, průvodce zámkem: „Zde máme toho našeho malého chlapce, Emila Schindlera, na portrétu už staršího. Právě on se stal majitelem. Dokonce se nám podařilo, především díky našemu panu kastelánovi, nalézt jeho potomky a to v Korutanech v Rakousku. Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem se nám podařilo navrátit tyto věci, mobiliář zpět na zámek.“

Každý z 16 vybavených historických pokojů na zámku vypráví příběh jeho dřívějších obyvatelů.

Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Nacházíme se v dámském budoáru. My tady rádi připomínáme příběh dalšího šlechtického rodu lantkrabata z Fürstenberga. Na zámku nežili dlouho, ale zapsali se zde příběhem takové zakázané lásky, protože lantkrabě Fritz si vybral ženu neurozenou z obyčejné chudé rodiny Marii Sdražilovou. Pocházela z Kateřinek na Opavsku a náš pan kastelán opět našel její praneteře. Od těch se podařilo získat obrovskou sbírku původních předmětů, které v této místnosti můžete vidět kolem nás. Jedná se opravdu o zajímavosti jako například tady Marií vyšívaný kapesníček, na který si vyšila dokonce korunku na znamení svého nově nabitého postavení ve šlechtě.“

Autentickou podobu místností se podařilo zajistit také díky fotografiím posledních obyvatelů zámku – rodiny Bauerů a zejména doktora, rytíře Viktora Bauera.

Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Viktor byl nesmírně všestranný člověk. Byl poliglot, domluvil se devíti jazyky, byl jedním z prvních pilotů na světě, obrovský dobrodruh, cestovatel, ale co je pro nás důležité, že byl taky nadšený fotograf. Právě on nafotil interiéry místností z několika různých úhlů, což je taky vidět na těchto zvětšeninách a díky těmto fotografiím a následně také dokumentům od jeho potomků, se vůbec podařilo přestavět zámek z té ruiny, která tady byla v 90. letech. Do současné podoby, kdy jsme opravdu nejden z nejbohatěji vybavených zámků u nás.“

Na zámku se konají také pravidelné výstavy a koncerty barokní hudby. Během podzimu navíc zámecké komnaty pravidelně provoní květiny.

Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Nacházíme se ve velkém sále a zajímavá je tady ta výmalba, ta je totiž ještě jak ji tady měla naše hraběnka Marie Walburga. Vy můžete vidět, že tady nahoře na té malbě jsou všude růžičky. Byla to její oblíbená květina a my tady právě na její počest pořádáme slavnosti růží, které zrovna aktuálně probíhají a vy tak můžete vidět vazby floristy Slávka Rabušice.“

Půda kunínského zámku skrývá unikátní komínový systém nebo také dobové fotografie z 90. let minulého století.

anketa, návštěvníci zámku: „Ten zámek je moc pěkný a ta výstava květin je fantastická.“ – „A je tady i úžasný personál, který stojí za to.“

Prohlídky zámku probíhají od května do října. Zájemci, kteří tedy chtějí kunínský zámek vidět ještě letos, si musí pospíšit a dojet některý z říjnových víkendů.

Nahlásit chybu


K tématu

Zámek Kunín ukázal svou krásu veřejnosti právě na Velký pátek před Velikonoci

7. dubna 2024 18:52 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Barokní zámek Kunín byl postaven rodinou Harrachů v polovině 18. století a po dalších změnách vlastníků a poválečné konfiskaci byl následně vypleněn vojáky Sovětské armády. Teprve převod zámku do majetku obce Kunín a spolupráce s Muzeem Novojičínska umožnily realizovat projekty na jeho záchranu.

Přijďte si užít adventní svátky na náměstí, do kina i MěDK Karviná

25. listopadu 2023 17:50 | Karviná | Monika Danková

Doba adventu se blíží a Karviná je na ně připravena se vším všudy. Obyvatelé města se mohou těšit na vánoční jarmark, sváteční programy v kině i divadle a také na Cestu k vánoční harmonii.

Růže pro hraběnku byly největší slavností v roce na zámku Kunín

6. října 2024 20:12 | Celý MS kraj | Karel Soukop | Kulturní okénko

Největší letošní akcí na zámku v Kuníně byly Růže pro hraběnku. Slavnost, která vzdávala hold nejznámější majitelce zámku, hraběnce Marii Walburze, zaplnila prostory zámku květinami a jejich vazbami. Mezi nimi samozřejmě dominovaly hraběnčiny milované růže.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

Dnes 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

Dnes 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Policisté hledají zloděje, který v prodejně ukradl hodinky

Dnes 8:42 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nápadně tlustý muž procházející Ostravou s cestovním kufrem se před časem zastavil v prodejně s hodinkami, kde se mu jeden vystavený kousek zalíbil natolik, že si ho odnesl, aniž by za něj zaplatil. Proti krádeži byl lankem chráněn pouze náramek, ze kterého zloděj hodinky nepozorovaně sejmul.

Policisté a příbuzní pohřešovali ženu z Jablunkova, našli ji v pořádku

Dnes 12:05, vydáno včera 12:55 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Naposledy v neděli 17. listopadu byli rodinní příslušníci v kontaktu se ženou z Jablunkova. Od pondělka se už jim neozývala a nikdo nevěděl, kde se nachází. Ve čtvrtek bylo pátrání odvoláno, když byla žena nalezena.

Zámek Kunín je známý jako barokní perla severní Moravy
Vydáno 14. října 2024 11:15, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Barokní perla severní Moravy. Právě tak je často označován kunínský zámek, který byl přestavěn do současné podoby letního barokního sídla na počátku 18.stoleti.

Po druhé světové válce byl zámek vyrabován, a během éry socialismu dále chátral. V devadesátých letech už z kunínského zámku byla ruina, avšak po přestavbách započatých v roce 1998 se letos zámek může pyšnit svou 20. sezónou.

Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „V současnosti patří k těm nejbohatěji vybaveným zámkům, které u nás máme a my jsme pyšní na to, že se podařilo sehnat spoustu těch drobností a osobních předmětů. Je to hlavně díky práci pana kastelána, který navázal kontakt s těmi potomky původních majitelů a s jejich pomocí se pak dařilo zámek vybavovat. Tady například máme stavitelku kunínského zámku, Marie Eleonoru, princeznu z Liechtensteinu, provdanou hraběnku z Harrachu, a právě rod Harrach byl asi nejvýznamnějším, který jsme tady na zámku měli.“

Na zámku se vystřídalo hned několik šlechtických rodů. Největšího rozkvětu se zámek dočkal na přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky Marie Walburgy.

Matěj Dorazil, průvodce zámkem: „Nacházíme se v tzv. pompejském pokoji, podle téhle překrásné výzdoby, ale především si tady můžeme všimnout tohohle krásného portrétu naší nejvýznamnější majitelky a obyvatelky zámku. Ona se stala také jednou z významných osobností osvícenské doby a ku příkladu tady na zámku založila zámeckou školu. Tzv. Filantropium. Především to byla škola přepychová a revoluční. Mohli zde docházet nejen chlapci, ale také dívky, evangelíci, katolíci, židé, Češi a Němci. Jeden z nejvýznamnějších studentů byl ku příkladu František Palacký.“

Jelikož Marie neměla dědice, zámek přepsala jednomu ze svých studentů – Emilu Schindlerovi.

Matěj Dorazil, průvodce zámkem: „Zde máme toho našeho malého chlapce, Emila Schindlera, na portrétu už staršího. Právě on se stal majitelem. Dokonce se nám podařilo, především díky našemu panu kastelánovi, nalézt jeho potomky a to v Korutanech v Rakousku. Ve spolupráci s Moravskoslezským krajem se nám podařilo navrátit tyto věci, mobiliář zpět na zámek.“

Každý z 16 vybavených historických pokojů na zámku vypráví příběh jeho dřívějších obyvatelů.

Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Nacházíme se v dámském budoáru. My tady rádi připomínáme příběh dalšího šlechtického rodu lantkrabata z Fürstenberga. Na zámku nežili dlouho, ale zapsali se zde příběhem takové zakázané lásky, protože lantkrabě Fritz si vybral ženu neurozenou z obyčejné chudé rodiny Marii Sdražilovou. Pocházela z Kateřinek na Opavsku a náš pan kastelán opět našel její praneteře. Od těch se podařilo získat obrovskou sbírku původních předmětů, které v této místnosti můžete vidět kolem nás. Jedná se opravdu o zajímavosti jako například tady Marií vyšívaný kapesníček, na který si vyšila dokonce korunku na znamení svého nově nabitého postavení ve šlechtě.“

Autentickou podobu místností se podařilo zajistit také díky fotografiím posledních obyvatelů zámku – rodiny Bauerů a zejména doktora, rytíře Viktora Bauera.

Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Viktor byl nesmírně všestranný člověk. Byl poliglot, domluvil se devíti jazyky, byl jedním z prvních pilotů na světě, obrovský dobrodruh, cestovatel, ale co je pro nás důležité, že byl taky nadšený fotograf. Právě on nafotil interiéry místností z několika různých úhlů, což je taky vidět na těchto zvětšeninách a díky těmto fotografiím a následně také dokumentům od jeho potomků, se vůbec podařilo přestavět zámek z té ruiny, která tady byla v 90. letech. Do současné podoby, kdy jsme opravdu nejden z nejbohatěji vybavených zámků u nás.“

Na zámku se konají také pravidelné výstavy a koncerty barokní hudby. Během podzimu navíc zámecké komnaty pravidelně provoní květiny.

Natálie Minarčíková, průvodkyně zámkem: „Nacházíme se ve velkém sále a zajímavá je tady ta výmalba, ta je totiž ještě jak ji tady měla naše hraběnka Marie Walburga. Vy můžete vidět, že tady nahoře na té malbě jsou všude růžičky. Byla to její oblíbená květina a my tady právě na její počest pořádáme slavnosti růží, které zrovna aktuálně probíhají a vy tak můžete vidět vazby floristy Slávka Rabušice.“

Půda kunínského zámku skrývá unikátní komínový systém nebo také dobové fotografie z 90. let minulého století.

anketa, návštěvníci zámku: „Ten zámek je moc pěkný a ta výstava květin je fantastická.“ – „A je tady i úžasný personál, který stojí za to.“

Prohlídky zámku probíhají od května do října. Zájemci, kteří tedy chtějí kunínský zámek vidět ještě letos, si musí pospíšit a dojet některý z říjnových víkendů.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000045367/zamek-kunin-je-znamy-jako-barokni-perla-severni-moravy