Stavba by měla podle dokumentace začít v roce 2029 a skončit o pět let později. Kdo by mohl nový jaderný zdroj v Temelíně postavit, není z dokumentace jasné. „Dodavatel elektrárny bude vybrán v dalších etapách přípravy projektu,“ uvádí ČEZ. Zmiňuje ale čtyři možné varianty malých modulárních reaktorů, a to od společností Rolls-Royce, GE Hitachi, EDF a Westinghouse.
Blok s malým modulárním reaktorem by měl stát jihozápadně od stávajícího areálu jaderné elektrárny Temelín. ČEZ předpokládá, že na provoz a údržbu bloku bude při běžném provozu potřeba nejvýše 300 pracovníků.
ČEZ již dříve oznámil, že plánuje do roku 2050 postavit modulární reaktory o souhrnném výkonu tři gigawatty. Stávající elektrárny v Dukovanech a Temelíně mají každá výkon asi dva gigawatty. Modulární reaktory by podle dřívějšího vyjádření ČEZ měly sloužit především pro dodávky tepla a měly by vznikat například na území nynějších uhelných elektráren, například v Prunéřově nebo v Dětmarovicích.
ČEZ koncem října podepsal se společností Rolls-Royce SMR strategickou spolupráci na vývoji modulárních reaktorů. V britské firmě koupí zhruba dvacetiprocentní podíl, za nějž zaplatí jednotky miliard korun. Spolupráce, která je připravována na několik desetiletí, počítá s tím, že ČEZ se bude přímo podílet na vývoji nové technologie modulárních reaktorů i na jejich výrobě v globálním měřítku. Nepůjde tak pouze o nákup nebo dodávku hotových zařízení.