Nejrůznější besedy a přednášky už k chatě Prašivé patří dlouhodobě. Tentokrát se lidé dozvěděli zajímavosti z náročné plavby v lehkých nafukovacích člunech zvaných packraft.
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “My jsme se vydali na outdoorovou aktivitu, které se říká packrafting. Přiznám se, že rok před expedicí jsem vůbec netušil, co to je, než mi to kamarád Libor prozradil a nalákal mě. Packrafting je vlastně aktivita, při které si pořídíte skládací rafty. V balení jsou tak malé, že velikostí připomínají spacák. Naložíte si je do batohu, vezmete veškeré vybavení na dny, které plánujete strávit v přírodě, a vyrazíte divočinou. Procházíte kaňony, a když narazíte na vodu, nafouknete rafty a pokračujete dál po řece. My jsme byli v Utahu, v totální divočině mimo civilizaci, což bylo o to zajímavější. Původně jsme chtěli jet ve čtyřech nebo pěti lidech, ale nakonec se expedice rozrostla na 13 lidí. S námi jely i čtyři děti ve věku od 9 do 16 let a také několik seniorů. Expedice tak byla velmi různorodá. Když se vydáte do divočiny s dětmi, je potřeba se na to opravdu dobře připravit. Jdete tam, kde vám nikdo nepomůže, a pokud se něco stane, musíte si poradit sami. Proto bylo skvělé, že nás bylo tolik – v případě potřeby jsme si mohli navzájem pomoci. Nejlepší na tom bylo to, že jsme byli úplně mimo civilizaci, kde téměř nepotkáte lidi a musíte se o sebe plně postarat. Kempovali jsme v divočině, počasí bylo krásné a i když byl podzim, díky posunutému létu bylo stále teplo. Celých 14 dní jsem nesundal tričko a plavky – od rána do večera. Jeli jsme nádhernými kaňony po průzračně modré vodě, obklopeni fantastickými skalami. Byl to zážitek, který se nezapomíná, to se musí zažít.”
Karolína Tichá, návštěvnice přednášky: ”Před půl rokem jsme se přestěhovali do Raškovic, což je vesnice pod Prašivou, a moc rádi sem chodíme. Zjistili jsme, že tu probíhají přednášky, a asi před třemi týdny jsme byli na první. Moc se nám to líbilo, takže jsme teď přišli na další, protože nás zaujalo, že je o cestování na raftech v Americe – kam se sami chystáme. Líbí se nám, že můžeme jít z domu pěšky, dojít sem a večer se vrátit zpátky. Atmosféra tady je skvělá. Navíc víme, že dobrovolné vstupné jde na dobrou věc, takže sem rádi přispíváme.“
Příprava podobné výpravy trvá několik měsíců a ne vždy se vše podaří zajistit.
Martin Stiller, provozovatel Horské chaty Prašivá: “Pokud by se někdo chtěl na podobnou expedici vydat, rád poradím osobně, stačí se zastavit. Je potřeba se na takový výlet pořádně připravit, protože jakmile zmizíte z civilizace, musíte se spolehnout jen sami na sebe. Důležité je mít například satelitní telefon pro případ nouze nebo znát úniková místa z kaňonů pro případ změny počasí. V těchto oblastech může dojít k takzvaným flash floods – bleskovým povodním, kdy hladina řeky v kaňonu stoupne během krátké chvíle i o 10 až 15 metrů. Proto je nutné vědět, kde se schovat nebo kam utéct. Pokud se vydáváte do americké divočiny, je také potřeba se nahlásit správcům národních parků nebo rezervací. Do některých oblastí jsou vyžadovány speciální povolenky (permity), které se často rezervují i rok dopředu. Někdy je limit pouze 10 osob na den, takže se do nich s větší skupinou často nelze dostat. Nám se nepodařilo získat povolenky do všech míst, která jsme chtěli navštívit. Cestovali jsme po různých lokalitách a do některých jsme dostali permity jen pro dvě osoby, protože během prvních tří minut od spuštění rezervací byla kapacita plná. Celá expedice tedy vyžaduje hodně plánování a zjišťování informací.”