Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

K obřímu požáru cisteren s benzolem na Přerovsku vyrazili i moravskoslezští hasiči

Celý MS kraj |

Husté černé oblaky dýmu stoupající k nebi, plameny šlehající vysoko nad železniční trať a desítky hasičů v akci. Tak to vypadalo od pátečního poledne v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Vykolejil tam nákladní vlak převážející nebezpečný benzen, který následně začal hořet. Hasiči na místo povolali jednotky z několika krajů i ze Slovenska. Pomáhají i moravskoslezští kolegové.

požár Hustopeče nad Bečvou; video: HZS Olomouckého kraje

Nehoda se stala v pátek před polednem v katastru železniční stanice Hustopeče nad Bečvou mezi Hranicemi na Moravě a Valašským Meziříčím. 

Martin Kavka, mluvčí hasičů Správy železnic: "Hoří několik vagonů a lokomotiva. Na místě už zasahují hasiči Olomouckého kraje a Správy železnic. Podle informací od velitele hoří několik vykolejených cisteren."
Lucie Balážová, mluvčí HZS OLO: "Potvrzuji, že zasahujeme na železnici po srážce vlaku u požáru. Hoří minimálně pět vagónů."

Celkem nakonec požár zachvátil 15 ze 17 cisteren. Naštěstí neměl být nikdo zraněn. Zásah vzhledem k rozsahu probíhá už několik hodin. Jihomoravští hasiči poslali na místo na pomoc letecké záchranáře na palubě policejního vrtulníku.

Z místa stoupal obrovský černý kouř, který byl vidět na kilometry daleko. Hasiči následně informovali obyvatele prostřednictvím SMS zpráv a rozhlasů v okolních obcích.

SMS zpráva HZS OLO: "V důsledku požáru cisteren na železniční trati u obce Hustopeče nad Bečvou dochází v oblasti zásahu k masivnímu vývinu kouře. Žádáme všechny občany, aby nevětrali a dbali zvýšené opatrnosti."

Drážní hasiči na místo povolali jednotky z Přerova, Ostravy, Brna a České Třebové. Profesionální hasiči vyslali na místo jednotky z Olomouckého, Zlínského a také Moravskoslezského kraje. Hasiči si později na místo vyžádali také pomoc kolegů ze Slovenska, kteří poslali velkokapacitní cisternu a speciálního robota.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "U požáru v Hustopečích nad Bečvou zasahují také jednotky z MSK. Profesionální z Nového Jičína a Frýdku-Místku a dobrovolné jednotky z Fulneku, Starého Jičína, Kopřivnice a Příboru. Na místě rovněž chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm."
Lucie Balážová, mluvčí HZS OLO: "Na místě jsou jednotky ve zvláštním stupni požárního poplachu a přes 50 kusů techniky."

Podle informací Českých drah na síti X je aktuálně přerušen provoz na trati Hranice na Moravě - Horní Lideč v úseku Hustopeče nad Bečvou a Lhotka nad Bečvou.

Benzol je směs chemických látek vznikajících při koksování uhlí. Obsahuje mimo jiné benzen, toluen a xyleny. Jedná se o vysoce hořlavou a zdraví škodlivou látku, která se řadí mezi karcinogeny. Její dlouhodobé vdechování může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně poškození nervového systému a krvetvorby.

Nahlásit chybu


K tématu

Požár autoservisu v Šenově u Nového Jičína způsobil škodu za 2 miliony

20. března 2025 13:23 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly u požáru autoservisu v Šenově u Nového Jičína. Požár zasáhl nejen vnitřní prostory servisu, ale také střechu. Událost se naštěstí obešla bez zranění, předběžná škoda byla vyčíslena na dva miliony korun.

Jeden zraněný a škoda půl milionu po požáru domu v Petřvaldu na Karvinsku

19. března 2025 10:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Pět jednotek hasičů zasahovalo v úterý večer u požáru rodinného domu v Petřvaldu na Karvinsku. Jeden člověk byl odvezen do nemocnice. Škoda je půl milionu korun a příčina požáru v šetření.

Požár chatky v Doubravě na Karvinsku způsobil škodu za 1,5 milionu korun

23. března 2025 14:54 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly v neděli dopoledne u požáru chatky v Doubravě na Karvinsku. Oheň napáchal škodu za 1,5 milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.


Lidé se zapojili do plánování vnitrobloku na Šumbarku

Dnes 8:27 | Havířov | Bára Kelnerová

Radnice v Havířově chce postupně revitalizovat vnitrobloky. Do plánování jejich podoby se mohou zapojit i samotní občané. Veřejné projednání připravované revitalizace vnitrobloku mezi ulicemi Marie Pujmanové a Mládí se uskutečnilo v městské knihovně.

Děti se na přednášce dozvěděly, jak moc je sociální sítě ovlivňují

Mnoho nových informací o tom, jak fungují a jak ovlivňují člověka sociální sítě, se dozvěděli školáci, kteří se účastnili přednášky v Kulturním centru.

Zdravotní střediska v Horní Suché čeká po letech oprava

V Horní Suché se připravuje rekonstrukce budov zdravotních středisek. Obec si nechala zpracovat odborný posudek jejich technického stavu. Radnice chce práce naplánovat tak, aby nebyl omezen provoz ordinací.

Cena hejtmana pro Jana Štefelu, do Síně slávy byl uveden Luděk Mikloško

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Skokan do výšky Jan Štefela se stal nejlepším sportovcem MS kraje za rok 2025. Cenu hejtmana převzal na vydařeném galavečeru v Domě kultury v Karviné. Do Síně slávy byl uveden fotbalový brankář Luděk Mikloško.

Bytové domy na Zelené v Ostravě-Mariánských Horách procházejí rekonstrukcí

V Ostravě-Mariánských Horách pokračují opravy městských bytových domů. Aktuálně se rekonstrukce týká čtyř vchodů na ulici Zelená.

Gynekoložka v Havířově vysvětlovala, co se děje s tělem ženy po čtyřicítce

Dnes 9:00 | Havířov | Bára Kelnerová

Přednáška gynekoložky Timey Dobošové o změnách ženského těla po čtyřicítce přilákala do Havířova velké množství zájemkyň. Setkání je součástí cyklu osvětových přednášek o ženském zdraví, které ve městě podporuje také magistrát.

Chovatelské výstavě se dařilo, klece byly brzy prázdné

Dnes 11:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Chovatelé ze Studénky pořádali prodejní výstavu drobného zvířectva. Zájem, především o různá plemena králíků, byl tak velký, že už hodinu po otevření byla polovina klecí prázdných.

Za nezodpovědné lidi platí celé město. Opava dala zámky na kontejnery na sklo

Včera 20:58 | Opava | Jiří Cileček

Na zelených kontejnerech na sklo v Opavě se nově objevily zámky. Město k tomu přistoupilo kvůli opakovanému znečišťování odpadu, kdy lidé do skla vyhazují věci, které tam nepatří. Kvůli tomu už sklárny odmítly převzít několik tun materiálu a město muselo zaplatit zbytečné náklady za jeho likvidaci.

Ostrava připravuje ptačí budky na další sezónu. Letos břibudou i budky pro netopýry

Včera 10:09 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Projekt Ptačí budky pro Ostravu!!! je velmi úspěšný a v těchto dnech už vrcholí přípravy na další sezónu. Budky se čistí, opravují, dělají se i nové a letos je na některých místech doplní také speciální budky pro netopýry.

V Dobré se začal stavět rondel, má zabránit tragickým nehodám

Riziková křižovatka v obci Dobrá na Frýdecko-Místecku bude přestavěna na rondel. Ten by měl zabránit vážným kolizím, které se tam dosud stávají.

Vrátní

Frýdlant nad Ostravicí Nástup: od 1. dubna 2026 od 26 000 do 33 000 Kč/měsíc

Octavie shořela u frekventované křižovatky v Ostravě

Dnes 16:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V řadě aut čekajících na zelenou začala v pátek po poledni hořet v Ostravě starší Škoda Octavia. Oheň uhasili až přivolaní hasiči. Škoda byla odhadnuta na 10 tisíc korun.

Hosté ve studiu: Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana MS kraje

Transformační projekty hýbou krajem, CEPIS v Karviné se začíná stavět

Stavba podjezdu ve Studénce uzavře od 7. března železniční přejezd

Projekt podjezdu pod železniční tratí ve Studénce vstupuje do druhé fáze. Stavba, která má nahradit frekventovaný přejezd v ulici Nádražní – místo tragické srážky kamionu s Pendolinem – si vyžádá úplné uzavření komunikace pro auta od 7. března.

Lidé poslali ženě dopředu za dovolenou 23,4 milionu korun a nikam neodjeli

Včera 11:31 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Na 300 poškozených napříč celou republikou. Škoda téměř 23,4 milionu korun. 33letá žena nabízela čtyři roky na sociálních sítích zájezdy do exotických destinací za desítky tisíc. O klienty mělo být kompletně postaráno. Peníze si nechala posílat dopředu, ale nic nezařídila. Moravskoslezští kriminalisté na případu pracují už tři roky a nyní ženu obvinili ze zvlášť závažného zločinu podvodu. Žena je ale na útěku v zahraničí.

Národní zemědělské muzeum v Ostravě zaplnili příznivci ovčí vlny

Včera 8:30 | Celý MS kraj | Andrea Holeszová

Příznivci a zpracovatelé ovčí vlny zaplnili Národní zemědělské muzeum v Ostravě. Konal se zde totiž tzv. Woolfest. K této příležitosti byla vystavena také velkoplošná vlněná tapisérie Antonína Kybala.

Záchranáři zasahovali u dvou vážných pádů z výšky v Holčovicích a Josefovicích, k těžce zraněným mužům letěl vrtulník

4. března 2026 20:27 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Zdravotničtí záchranáři v Moravskoslezském kraji zasahovali ve středu 4. března u dvou vážných úrazů po pádu z výšky. První případ se stal v Holčovicích na Bruntálsku, druhý v Josefovicích na Opavsku. V obou případech zasahovaly pozemní posádky i vrtulník a zranění muži skončili v ostravském traumatologickém centru.

K obřímu požáru cisteren s benzolem na Přerovsku vyrazili i moravskoslezští hasiči
Vydáno 28. února 2025 13:00, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Husté černé oblaky dýmu stoupající k nebi, plameny šlehající vysoko nad železniční trať a desítky hasičů v akci. Tak to vypadalo od pátečního poledne v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku. Vykolejil tam nákladní vlak převážející nebezpečný benzen, který následně začal hořet. Hasiči na místo povolali jednotky z několika krajů i ze Slovenska. Pomáhají i moravskoslezští kolegové.

požár Hustopeče nad Bečvou; foto: HZS Jihomoravského kraje

Nehoda se stala v pátek před polednem v katastru železniční stanice Hustopeče nad Bečvou mezi Hranicemi na Moravě a Valašským Meziříčím. 

Martin Kavka, mluvčí hasičů Správy železnic: "Hoří několik vagonů a lokomotiva. Na místě už zasahují hasiči Olomouckého kraje a Správy železnic. Podle informací od velitele hoří několik vykolejených cisteren."
Lucie Balážová, mluvčí HZS OLO: "Potvrzuji, že zasahujeme na železnici po srážce vlaku u požáru. Hoří minimálně pět vagónů."

Celkem nakonec požár zachvátil 15 ze 17 cisteren. Naštěstí neměl být nikdo zraněn. Zásah vzhledem k rozsahu probíhá už několik hodin. Jihomoravští hasiči poslali na místo na pomoc letecké záchranáře na palubě policejního vrtulníku.

Z místa stoupal obrovský černý kouř, který byl vidět na kilometry daleko. Hasiči následně informovali obyvatele prostřednictvím SMS zpráv a rozhlasů v okolních obcích.

SMS zpráva HZS OLO: "V důsledku požáru cisteren na železniční trati u obce Hustopeče nad Bečvou dochází v oblasti zásahu k masivnímu vývinu kouře. Žádáme všechny občany, aby nevětrali a dbali zvýšené opatrnosti."

Drážní hasiči na místo povolali jednotky z Přerova, Ostravy, Brna a České Třebové. Profesionální hasiči vyslali na místo jednotky z Olomouckého, Zlínského a také Moravskoslezského kraje. Hasiči si později na místo vyžádali také pomoc kolegů ze Slovenska, kteří poslali velkokapacitní cisternu a speciálního robota.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "U požáru v Hustopečích nad Bečvou zasahují také jednotky z MSK. Profesionální z Nového Jičína a Frýdku-Místku a dobrovolné jednotky z Fulneku, Starého Jičína, Kopřivnice a Příboru. Na místě rovněž chemická laboratoř z Frenštátu pod Radhoštěm."
Lucie Balážová, mluvčí HZS OLO: "Na místě jsou jednotky ve zvláštním stupni požárního poplachu a přes 50 kusů techniky."

Podle informací Českých drah na síti X je aktuálně přerušen provoz na trati Hranice na Moravě - Horní Lideč v úseku Hustopeče nad Bečvou a Lhotka nad Bečvou.

Benzol je směs chemických látek vznikajících při koksování uhlí. Obsahuje mimo jiné benzen, toluen a xyleny. Jedná se o vysoce hořlavou a zdraví škodlivou látku, která se řadí mezi karcinogeny. Její dlouhodobé vdechování může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně poškození nervového systému a krvetvorby.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000047532/k-obrimu-pozaru-cisteren-s-benzolem-na-prerovsku-vyrazili-i-moravskoslezsti-hasici