Konference nabídla pohledy odborníků se zkušenostmi z mezinárodního byznysu, ekonomiky, energetiky i nových technologií. Na různorodost témat i názorů sází pořadatelé z Regionální rozvojové agentury MSIC, která konferenci uspořádala letos již po čtvrté.
Napříč hosty i řečníky zaznívala jedna společná myšlenka: důležitost osobních setkání a komunikace. Společný networking podle nich nedokáže plně nahradit ani elektronická komunikace, ani umělá inteligence.
Diskuse se zaměřily na investice, které mění podobu regionu, na nové rozvojové projekty, bydlení i podporu podnikání. Právě schopnost přitahovat investory a vytvářet kvalitní podmínky pro život označují zástupci kraje za jednu z klíčových podmínek dalšího rozvoje.
Michal Kokošek (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Spolupracujeme v rámci nabízeného území , v rámci rozvoje tohoto území, možnosti připojení na infrastrukturu a samozřejmě potom i v oblasti různých dotačních titulů."
Konference otevřela také témata spojená s bydlením a demografickým vývojem.
Mojmír Hampl, ekonom, Národní rozpočtová rada: "Mít tolik obcí, které mají pod 100 obyvatel nebo pod 500 obyvatel, je něco, co je opravdu v dlouhém horizontu skoro neudržitelné. Myslím, že ta příležitost je v tom, co bylo zahájeno během posledních dvou volebních období: spolupráce těch menších obcí, dobrovolné svazky obcí, sdílení některých funkcí."
V debatách o budoucím rozvoji Moravskoslezského kraje se přitom často prolínaly také pohledy do budoucnosti s inspirací z minulosti.
Součástí programu byly také panelové diskuze o velkých investičních projektech, budoucnosti bydlení nebo ekonomických přínosech významných kulturních a společenských akcí. Všechny debaty spojovala snaha hledat příležitosti, jak udržet Moravskoslezský kraj mezi nejrychleji se rozvíjejícími regiony v zemi.

