Výskyt chráněných rostlin i živočichů v Beskydech mapují zdejší ochránci přírody. Zjišťování jejich přítomnosti ale probíhá pomalu a pouze na vymezeném území. Díky novému projektu na monitoring přírodního prostředí začne v této oblasti spolupracovat celý kraj.
Tomáš Kotyza, vedoucí Odboru životního prostředí Moravskoslezského kraje: "V Moravskoslezském kraji existuje různá úroveň poznání o jednotlivých chráněných částech přírody. A také zvlášť chráněných druzích živočichů. A my jsme se rozhodli dotáhnout tu úroveň poznání u těchto segmentů přírody na tu nejvyšší úroveň. Tou je zpracování toho monitoringu a výzkumu podle nejnovějších platných metodik a samozřejmě jejich moderní zpřístupnění na internetových stránkách MSK, případně dalších institucí tak, ať jsou využitelné pro všechny subjekty, které působí jak v ochraně přírody, tak pro širokou veřejnost."
Průzkum podobného rozsahu ČR ještě nezažila. Počet odborníků, kteří ho budou realizovat, má být nebývalý, řádově se zapojí desítky lidí. Měli by vypomáhat i biologové a zoologové z jiných krajů.
Marie Popelářová, pracovnice CHKO Beskydy: "Pokud bychom pracovali pouze jako správci CHKO, momentálně pracujeme ve dvou, projít toto naše území, které činí 1200 kilometrů čtverečních, je prakticky nereálné. Anebo bychom museli neustále chodit, pokud bychom chtěli plošně mapovat a zabralo by nám to deset let. Díky tomu projektu pozveme externí pracovníky a ti nám s touto prací pomůžou."
Anketa, návštěvníci Beskyd: "Je tady příroda dost neporušená proti tomu, jak to vypadá v Čechách. Ať si to tady Moraváci pěkně užijí a ochrání." 2. "Příroda se musí chránit, protože nám jí stále ubývá." 3. "Ráda pozoruji, co se změnilo k lepšímu."
Data navíc zrychlí jednání mezi lídry obcí a vedením chráněných oblastí. Při rozhodování o změně územního plánu a řešení nové zástavby, je totiž vždy třeba povolení z CHKO.
Marie Popelářová, pracovnice CHKO Beskydy: "Považujeme to za velmi důležité, mít ta data u sebe na stole. A to z toho důvodu, že ten tlak hlavně na zástavbu v CHKO Beskydy, je obrovský. Zejména za posledních deset let vyrostly na tomto území stovky nových objektů. A územní plánování a rozvoj toho urbanismu je velmi těžce regulovatelný."
Tomáš Kotyza, vedoucí Odboru životního prostředí Moravskoslezského kraje: "Kromě stavu životního prostředí monitorujeme také vlivy například návštěvnosti. Můžeme snáze rozhodovat o infrastruktuře zvlášť chráněných území. O tom, kde návštěvnost regulovat, protože je příliš velká."
Náklady projektu činí 10 milionů korun. 85% se podařilo získat z EU. Celý průzkum začne v září avýstupy z něj mají být k dispozici v prosinci 2010.