Hřibů tam roste, jako hub po dešti. Mají tam jedno z nejčistších prostředí, které je navíc protkáno nejednou cyklostezkou. Řeč je o přehradě Morávka, která je na úplné periferii republiky, těsně u hranic se Slovenskem.
Ivo Tošenovjan, hrázný na přehradě Morávka: "Máme tady cyklistickou stezku. Je značená a objíždí celou přehradu, může se i na Bílý kříž, Visalaje."
Vodní dílo vzniklo vznikalo od roku 1961 do roku 1967. Morávka je zdrojem pitné vody pro Karvinou, Havířov nebo Třinec, a proto se v ní také nemůže koupat.
Ivo Tošenovjan, hrázný na přehradě Morávka: "Kolem celé přehrady je takzvané asanační pásmo. Do něj je zákaz vstupu. Tím si chráníme čistotu vody."
Délka přehrady je 2, 7 kilometrů. Objem má 12 milionů kubíků. Samotná hráz je vysoká 39 metrů a stává se nejčastější zastávkou turistů.
Anketa, turisté: 1. "Přišli jsme ukázat vnoučatům přehradu, odkud se bere pitná voda." 2. "Mně se to líbilo, ale je škoda, že se tam nemůžeme jít podívat." 3. "Chtěli jsme cyklistický výlet a Morávka je málo kopcovitá."
Přehrada má tři přítoky. Slavíč, Skalku a stejnojmennou Morávku. Zajímavostí na samotné hrázi je i geotextilie, která zabraňuje prosakování. Takovéto bezpečnostní opatření je jediné svého druhu ve východní Evropě.