Paní Lucie Ševčíková z Ostravy šla se svým psem po chodníku nedaleko Hlavní třídy v městské části Poruba. Bylo 16. ledna a zrovna napadl čerstvý sníh.
Lucie Ševčíková: „Chodník byl asi tak 20 cm hrbolatý, já jsem to chtěla překročit a už to bylo. Mám dvojitou zlomeninu kotníku a bérce."
Od té doby je paní Ševčíková už druhý měsíc na nemocenské. Rozhodla se proto, že po porubské radnici bude vyžadovat odškodné.
Lucie Ševčíková: „Budu chtít odškodné za ušlou mzdu."
Porubská radnice už podobných žádostí o odškodnění eviduje 40. Nejvíce v celém Moravskoslezském kraji.
Petra Špornová, mluvčí MO Ostrava - Poruba: „Když srovnáme loňskou zimu a tu letošní dlouhů, kdy docházelo k namrzání chodníků, tak se není čemu divit."
Ostatní města evidují stížností mnohem méně, ale přesto je jich několikanásobně více než v předchozích letech.
Šárka Swiderová, mluvčí karvinského magistrátu: „Nový zákon přinesl spoustu koumesů, kteří si myslí, že když někde zakopnou nebo spadnou, můžou to nahlásit, jako úraz na našem."
Anketa, obyvatelé Ostravy: 1. "Byla to hrůza." 2. "Obec se nepostarala vůbec, ani v létě ani v zimě."
Většina úřadů je pojištěná a požadavky občanů, tak nakonec budou řešit pojišťovny.
V kraji byl zaznamenán nárůst stížností na nebezpečné chodníky
Snad každý už v průběhu této zimy uklouzl na zasněženém chodníku a v tu chvíli si zanadával na silničáře. To ale v lepším případě. V tom horším následoval pád a úraz. Radnice měst a obcí v celém kraji zaznamenaly několikanásobný nárůst počtu stížností na nebezpečné chodníky s žádostí o odškodnění.