Anketa, uživatelé Krajánku: Je to lepší bydlení? 1. "Ano je to lepší. Vaření mě baví, uklízíme, všechno mě baví." 2. "Nám se tady líbí, že je to tady všechno nové, já vařím a chodím ke koním."
Miloslav Juráň, vedoucí střediska: „Jsou tady postižení hlavně mentálně, lehké mozkové disfunkce a k tomu různé zdravotní problémy. Jsou schopni se adaptovat na normální život."
Jaroslav Palas(ČSSD), hejtman MS kraje: „Je to dlouhodobý program, kdy klienti, kteří jsou schopni se starat sami o sebe, tak je úlohou kraje aby jim proto vytvářel podmínky. Ta rekonstrukce tohoto objektu proběhla v tomto duchu tak, aby určití klienti, kteří jsou schopni se o sebe starat, měli velmi solidní zázemí."
Objekt je samozřejmě bezbariérový se dvěmi bytovými jednotkami s jednolůžkovými a dvoulůžkovými pokoji, obývákem, kuchyní a samozřejmě sociálním zařízením. K dispozici jsou také prostory pro volný čas.
Uživatel Krajánku: "Sportujeme no, jezdíme na běžky, byli jsme v Krkonoších."
Svatomír Recman(KSČM), náměstek hejtmana: "Kraj schválil koncepci zkvalitňování sociálních služeb, což je dlouhodobý proces, kdy příspěvkové organizace kraje, máme jich 26, tak ta pobytová část se bude transformovat s využitím rozpočtu státního a Regionálních operačních programů."
Vybudování Krajánku stálo téměř 16 milionů korun a o náklady se podělil Krajský úřad a Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu. Hejtman Moravskoslezského kraje, Jaroslav Palas, navštívil i nedalekou budovu Základní umělecké školy, která je také ve správě kraje a v posledních letech do ní investoval několik milionů korun.
Jana Fojtová, ředitelka ZUŠ Město Albrechtice: "Jednalo se o výměnu oken, střechu, omítky, ty jsou teď nové, sanace, kotelna a vkvětnu nás čeká výměna elektroinstalace."
Do transformace je v současné době zapojeno hned 12 příspěvkových organizací MS kraje.
V Městě Albrechtice otevřeli nové chráněné bydlení
V Moravskoslezském kraji se daří začleňovat mentálně postižené lidi mezi ty zdravé. Ve Městě Albrechtice začalo fungovat nové chráněné bydlení Krajánek pro 11 osob. V posledních měsících je to už čtvrté podobné zařízení v kraji a budou následovat další. Lidé s poruchami učení díky tomu mohou žít téměř stejným způsobem jako my ostatní.