Moravskoslezský kraj patří mezi regiony s nejhorším ovzduším v zemi. Proto chce vedení kraje získat 15 miliard z operačního programu životního prostředí. Čerpání Evropských peněz pomůže i fond Jessica, který umožní čerpat peníze na rozvoj měst.
Jaroslav Palas, hejtman MS kraje: "My jsme do fondu Jessica vložili půl miliardy korun, který použijeme vícekrát na projekty, které vznikají v městských aglomeracích. Další výhodou tohoto fondu je, kromě toho, že se použijí vícekrát, i to, že se tyto prostředky počítají jako vyčerpané. To znamená, že v závěru, kdyby nám zbyly nějaké prostředky, pak je opětovně vložíme do tohoto fondu a pak je budeme půjčovat za zvýhodněný úrok."
Moravskoslezský kraj vytvořil strategii pro další období, která by měla zajistit další rozvoj tohoto regionu.
Marian Lebiedzik, náměstek hejtmana: "Regionální inovační strategie je koncepční materiál, který se zabývá koncepcí vědy a výzkumu na území MS kraje. Především se snaží výsledky vědy a výzkumu transformovat do konkrétních aktivit jednotlivých podniků."
Pavel Bartoš, předseda krajské hospodářské komory: "Je dobré, že je nějaká inovační strategie. My jsme se bavili, jak ji ještě upravit, aby byla účinější. Třeba aby více sledovala procesy, které probíhají na VŠB. Taky nás hodně trápí, že Českomoravské záruční a rozvojové bance došly peníze na záruky pro úvěry malým a středním podnikatelům."
Jednání tripartity tedy hospodářské a sociální dohody kraje se účastnili i odboráři. Zlepšování životního prostředí je podle nich příležitostí pro další pracovní místa.
Lubomír Klosík, regionální odborový svaz: "Má představa toho řešení nezaměstnanosti je dohodnout se s podnikateli a hledat společná řešení, jak najít všechny ty programy a projekty na podporu nezaměstnanosti."
Moravskoslezský kraj by měl být i nadále zaměřen na strojírenství, stále více by se ale také měla rozvíjet odvětví informačních technologií.