Jaroslav Palas, hejtman MS kraje: „Spolupráce kvalitativně vyšší úrovně byla dána dohodou z minulého roku, kdy jsme se dohodli, že uděláme evropské seskupení spolupráce. Budeme řešit společné problémy v oblasti dopravy, energetiky, turistického ruchu a v dalších oblastech. Toto uskupení 4 krajů zahrnuje zhruba 10 milionů lidí a myslím si, že to je velká síla a stojí zato budovat ty vztahy na nové kvalitativně vyšší úrovni."
Konferenci uspořádala Krajská hospodářská komora MS kraje a přizvala na ni i představitele hospodářských komor z Polska i Slovenska. Všichni společně pak podepsali memorandum o spolupráci v oblasti dopravní infastruktury, životního prostředí a vzdělání, vědy a výzkumu.
Pavel Bartoš, předseda krajské hospodářské komory MS kraje: „Tento region by měl být vyhlášen za evropsky strategický region, protože ten svět je o surovinách, je o oceli, a to všechno my tady máme a byla by škoda toho nevyužít. Když se ještě spojíme s Polskem, ta síla je několikanásobně větší."
Moravskoslezský kraj má podepsánu dohodu o meziregionální spolupráci se Žilinským krajem. Akční rovina se naplňuje hlavně v oblasti kultury, dopravy, školství a cestovním ruchu.
Jozef Štrba, místopředseda (náměstek hejtmana) Žilinského kraje: „Velký význam klademe na vyměňování zkušeností z realizací jednotlivých projektů a řešení problémů, se kterými se setkáváme na slovenské nebo na moravské straně."
Spolupráce mezi jednotlivými příhraničními regiony je důležitá i kvůli čerpání peněz z Evropských fondů.
Rostislav Vondruška, ministr pro místní rozvoj: „Přeshraniční programy jsou jedny z těch, které vykazují konkrétní výsledky zejména tam, kde jsou zaměřeny na podnikatele. Je to i o tom, že nejsou megalomanské, jsou středního charakteru a jsou zacíleny na potřeby občanů na obou stranách hranice."
Účastníci fóra se shodli, že díky příhraniční spolupráci se tento region může v budoucnu stát zcela ojedinělým a velmi významným z hlediska celé Evropské unie.