V roce 2015 bylo v České republice necelých 400 onemocnění klíšťovou encefalitidou z toho přibližně 100 v Moravskoslezském kraji. Jeden z nejvážnějších případů byl 30letý muž, kterému se na Opavsku přisálo klíště. Po dvou týdnech u něj nemoc propukla naplno a musel být hospitalizován v Ostravě.
MUDr. Lenka Petroušová, Klinika infekčního lékařství FNO: “Během onemocnění ochrnul na tři končetiny, měl dlouhou rehabilitaci, dlouhý pobyt v nemocnici a nedošlo k trvalé nápravě.”
Pacient má trvalé následky. Ty mohou být úporné bolesti hlavy, třes i ochrnutí. Na klíšťovou encefalitidu totiž není lék. Lékaři léčí pouze její příznaky. Přitom před nemocí se dá ochránit očkováním.
MUDr. Lenka Petroušová, Klinika infekčního lékařství FNO: “Prevencí klíšťové encefalitidy, ne boreliozy, je očkování a očkovat se můžeme celý rok, ale v zimě je to nejlepší.”
Česká republika je na 1. místě ve výskytu klíšťové encefalitidy z celé EU. Lidé o očkování sice vědí, ale často jej podceňují.
anketa: obyvatelé Ostravy: 1/ “Asi jsem to nějak neřešila.” 2/ “Kdo chodí do lesa, měl by být očkovaný. Já tam moc nechodím, takže já si nechávám na jindy.” 3/ “Já jsem se byla zrovna včera naočkovat, protože v létě často chodím do přírody a chci být chráněná.”
Právě nyní, ještě než začnou být klíšťata aktivní, je očkování nejvhodnější. Očkují všichni praktičtí lékaři a většina pojišťoven očkování z velké části proplácí.