Miroslav Novák (ČSSD), náměstek primátora: „MS kraj již druhým rokem instaluje tzv. pachové ohradníky, které by měly odpuzovat zvěř. V minulém roce se ten projekt osvědčil. Důležitým faktorem je to, že chráníme nejen zvířata ale i motoristy."
V roce 2009 se v Moravskoslezském kraji stalo 608 střetů automobilů se zvěří a o rok později jejich počet stoupl na 842. Zvýšení je důsledkem nárůstu počtu aut a tím i intenzity dopravy. Proto myslivci navrhli toto řešení. Projekt stál 270 tisíc korun z nichž kraj věnoval 120 a zbývající 150 tisíc darovala Nadace Generali.
Jiří Cívka, mluvčí Nadace Gerali: „Nadace se rozhodla přispět k bezpečnosti silničního provozu. Jedním z důvodů byl fakt, že jsme loni uvedli na trh první povinné ručení, které pokrývá střety se zvěří."
Pachové ohradníky se aplikují nástřikem na tyče nebo stromy a díky účinné látce, která obsahuje pach člověka nebo predátorů, jako například medvěda, rysa či vlka.
Pachové ohradníky zabraňují střetům automobilů se zvěří
Moravskoslezský kraj se snaží snížit počet nehod automobilů se zvěří, a proto na základě požadavku České myslivecké jednoty zahájil instalace pachových ohradníků. Na projektu se finančně podílí i Nadace Generali. Cílem je ochránit zhruba 200 km nejrizikovějších úseků silnic v celém kraji.