Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodáci s Fokusem otevřeli studánky

Nedaleko Nového Jičína prochází stezka, která protíná 12 studánek. Zkontrolovat po zimě jejich stav a symbolicky je otevřít se teď vydala asi stovka turistů a milovníků přírody. Myšlenka studánkové trasy se zrodila v hlavách lidí z klubu rodáků a daří se jim k projektu připojit i mladší generace.

Jarní procházka kolem všech 12ti studánek, které se nachází v místní části Nového Jičína - Žilině, se konala v režii Klubu rodáků a přátel města a Střediska volného času Fokus po páté.

“Ta myšlenka vznikla při mých toulkách Puntíkem a těmi stráněmi, že by bylo zajímavé přitáhnout sem lidi. To jsou studánky, které byly až na dvě výjimky obnovené z těch bývalých tradičních, které se nacházely na těch jednotlivých rolích,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Na sedmikilometrovou trasu vyrazila zdroje vody zkontrolovat po zimě asi stovka účastníků.

U jedné ze studánek byl pro všechny nachystaný i zálesácký oběd - škvařenice z 210 vajec.

“Připravíme si sádlo se špekem, top už si připravíme ve Fokusu, potom přijedeme na místo, kde si rozděláme oheň, připravíme rošt, pekáč a do toho dáváme suroviny. Nakonec přidáme vajíčka, asi 45 minut před tím, než přijdou, a pak už servírujeme,” popsal vaření v přírodě Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín.

Na zapití oběda mohli turisté klidně použít i vodu ze studánek.

”My jsme pili ze všech studánek a zatím jsme neslyšel o nějakém případu problému z titulu vody,” zdůraznil Pavel Wessely.

Tato trasa po zdrojích pramenité vody je vyznačena i na turistických mapách. To, že po ní lidé procházejí, dokazuje fakt, že stezka je trvale prošlapaná.

“My, a teď mluvím za naši malou tvůrčí skupinku, jsme velmi rádi, že jsme nedělali věc zbytečnou a že si naši spoluobčané, milovníci přírody a turistiky více všímají toho prostoru, který byl tak trošku ve stínu Svince,” dodal předseda klubu rodáků.

Pro ty z vás, kteří snad studánkovou stezku neznáte, je tu stručný popis trasy: vyšlápnout si na ni můžete z horní části Žiliny v místech za autobusovou zastávkou U partyzána. Je tam i směrovka Studánky a poté lze pokračovat po modré značce směrem k Puntíku a zpět do Nového Jičína. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy