Rodáci s Fokusem otevřeli studánky

Nedaleko Nového Jičína prochází stezka, která protíná 12 studánek. Zkontrolovat po zimě jejich stav a symbolicky je otevřít se teď vydala asi stovka turistů a milovníků přírody. Myšlenka studánkové trasy se zrodila v hlavách lidí z klubu rodáků a daří se jim k projektu připojit i mladší generace.

Jarní procházka kolem všech 12ti studánek, které se nachází v místní části Nového Jičína - Žilině, se konala v režii Klubu rodáků a přátel města a Střediska volného času Fokus po páté.

“Ta myšlenka vznikla při mých toulkách Puntíkem a těmi stráněmi, že by bylo zajímavé přitáhnout sem lidi. To jsou studánky, které byly až na dvě výjimky obnovené z těch bývalých tradičních, které se nacházely na těch jednotlivých rolích,” uvedl Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města NJ.

Na sedmikilometrovou trasu vyrazila zdroje vody zkontrolovat po zimě asi stovka účastníků.

U jedné ze studánek byl pro všechny nachystaný i zálesácký oběd - škvařenice z 210 vajec.

“Připravíme si sádlo se špekem, top už si připravíme ve Fokusu, potom přijedeme na místo, kde si rozděláme oheň, připravíme rošt, pekáč a do toho dáváme suroviny. Nakonec přidáme vajíčka, asi 45 minut před tím, než přijdou, a pak už servírujeme,” popsal vaření v přírodě Pavel Sedlář, SVČ Fokus Nový Jičín.

Na zapití oběda mohli turisté klidně použít i vodu ze studánek.

”My jsme pili ze všech studánek a zatím jsme neslyšel o nějakém případu problému z titulu vody,” zdůraznil Pavel Wessely.

Tato trasa po zdrojích pramenité vody je vyznačena i na turistických mapách. To, že po ní lidé procházejí, dokazuje fakt, že stezka je trvale prošlapaná.

“My, a teď mluvím za naši malou tvůrčí skupinku, jsme velmi rádi, že jsme nedělali věc zbytečnou a že si naši spoluobčané, milovníci přírody a turistiky více všímají toho prostoru, který byl tak trošku ve stínu Svince,” dodal předseda klubu rodáků.

Pro ty z vás, kteří snad studánkovou stezku neznáte, je tu stručný popis trasy: vyšlápnout si na ni můžete z horní části Žiliny v místech za autobusovou zastávkou U partyzána. Je tam i směrovka Studánky a poté lze pokračovat po modré značce směrem k Puntíku a zpět do Nového Jičína. 
Eduard Michna
Nový Jičín
od 13 350 Kč

Detail

ESSAT CZ, s.r.o.
Nový Jičín
od 87 Kč

Detail

BOHEMIA MARTEN SECURITY s.r.o.
Nový Jičín
od 16 400 Kč do 17 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků