Čerstvou úrodu ovoce a zeleniny a snůšku medu přicházejí každoročně obdivovat na výstavu Život na zahradě na ostravské Černé louce zástupy lidí. Letošní 13. ročník přinesl změnu - zamířil k moderním trendům zahradní architektury.
“Loni tady byly stoly plné jablíček, hrušek, švestek, zeleniny a letos jsem to chtěli pojmout tak trošičku dekorativně, nebo možná i umělecky, ale to jsou právě ty expozice aranžmá zahrad, které jsou tady kolem nás,” uvedl Dan Tyleček, Ostravské Výstavy.
Na dekorativní části výstavy se kromě zahrádkářského svazu podílely také školy.
Pro včelaře je výstava místem, kde mohou veřejnost seznámit se svou prací a svým koníčkem.
”Máme tady nejstarší medomet na Ostravsku, je to zhruba z 19. století, je plně funkční, je na dva rámky, nádoba je smaltovaná. Zatím jsem starší neobjevili,” ukazuje přístroj včelař Josef Važík.
Včelaři ze severu Moravy tu také obhajovali kvalitu svého produktu.
“Med je jedna z komodit, která se opravdu hodně falšuje, ale já tvrdím lidem, najděte si svého včelaře a on vám popovídá o tom medu a máte jistotu, že to je pravý včelí med. A další faktor, který hodnotí kvalitu medu je, že ten med musí zkrystalizovat,” doporučuje Václav Sciskala, předseda Včelařského spolku Moravy a Slezska.
Jako novinku proto zavedli na výstavě hodnocení medu jako regionální potraviny.
“To znamená medy, které mají certifikát z laboratoří, že opravdu splňují to, co včelaři deklarují,” zdůraznil včelař Václav Sciskala.
Zkontrolovat letošní úrodu dorazilo během víkendu na výstavu Život na zahradě přes deset tisíc návštěvníků.