Mladé lidi v Novém Jičíně volby příliš netáhnou

Nový Jičín, kromě toho, že volí do krajského zastupitelstva, je také jedním ze 4 regionů severní Moravy, kde si lidé vybírají i senátora. Ve volebních seznamech je tu zapsáno zhruba 19 a půl tisíce voličů. K urnám ale většinou přicházejí zástupci starších generací, mladé lidi tyto volby příliš netáhnou.

V Novém Jičíně je celkem 22 volebních okrsků, například v jedné budově, v základní škole Komenského 66, jsou vedle sebe tři volební místnosti pro tři různé okrsky.

Jak je vidět, přicházejí sem volit zejména lidé starších a středních ročníků. Zástupci mladé generace, kteří po dovršení 18 let získají mnoho nových práv - mezi nimi také právo voliče, se objevili jen ojediněle.

“Já to beru jako právo i jako povinnost,” svěřila se nám mladá volička. “Vzhledem k tomu, že je to takové právo, tak si myslím, že by každý člověk měl jít volit a nenechat to jenom tak, že si budu na gauči stěžovat na to, jaký je systém v zemi, ale využít práva aktivně se do toho zapojit a jít volit,” přidala se další mladá žena.

O místa v krajském zastupitelstvu usiluje z Novojičínska 112 kandidátů, přímo z Nového Jičína pochází 21 z nich. Voliči tu vybírají své favority z 25 kandidátních listin. O křeslo v senátu soupeří 6 mužů.

Mladí voliči dle statistik nejčastěji sympatizují s novými, mladými a alternativními stranami. Jejich účast u voleb ale není příliš vysoká, nicméně výsledek ukáže až závěrečný součet.
Hudební výlety: Velkolepá komorní hra

07.12. 18:00 - 18.10. 0:59
Nový Jičín, Zámek Kunín, Kunín

Věra Žůrková
Nový Jičín
od 19 500 Kč

Detail

Quick Agency 4all s.r.o.
Nový Jičín
od 16 300 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu