Prapor Podpůrného spolku, který v Novém Jičíně vykonával za první republiky charitativní činnost, ležel ve sbírkách muzea několik desítek let. Zrestaurovat se ho podařilo až nyní díky dotaci z Moravskoslezského kraje z programu rozvoje muzejnictví.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Bylo na něm rozpadající se vlákno, chyběly taktéž i některé ozdobné hřeby, takže prapor prošel kompletní restaurátorskou péčí,”
Obnova praporu je dílem vyhlášené české restaurátorky Zuzany Červenkové, která se podílela také na renovaci textilií ve vile Tugendhat v Brně.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Prapor je velmi cenný i tím, že obsahuje znak města Nového Jičína vycházející z původní historické pečeti z 16. století,”
Při samotné přípravě restaurátorského záměru, konkrétně při zkoumání donátorských značek, došli pracovníci muzea před několika měsíci k nečekanému objevu.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Podařilo se nám objevit člověka, který byl donedávna neznámý pro město Nový Jičín, Franz August Kamprath, rodák z Nového Jičína, který se stal nejen vídeňským světícím biskupem, ale v roce1944 dosáhl i titulu arcibiskupa,”
Právě tento muž podpůrnému spolku prapor v roce 1929 věnoval. Jak dále historik muzea doplňuje, jedná se o jediného, zatím známého arcibiskupa, který se ve městě narodil, a to 29. října 1871 v rodině soukeníka. V červenci 1894 byl ve Vídni vysvěcen na kněze.
Radek Polách, historik Muzea Novojičínska
“Na tomto praporu jsou velice cenné donátorské znaky, které svědčí o podporovatelích Podpůrného spolku. Mezi těmi nejvýznamnějšími byl tehdejší vídeňský světící biskup Franz Kamprath, a tehdejší novojičínský děkan,”
Do rodného Nového Jičína se Kamprath několikrát vrátil. Zemřel v roce 1952 ve Vídni.
Veřejnost bude moci tento prapor vidět při příležitostných výstavách muzea. Nejbližší se naskýtá za dva roky při stém výročí založení samostatné Československé republiky.