Téma stavitelů, kteří dali Novému Jičínu jeho podobu, se prolínalo na různých akcích různých institucí a výrazně poznamenalo také letošní slavnost města. Klub rodáků a přátel města teď zřejmě přichází s poslední aktivitou - a to s výstavou, která je věnována současné moderní architektuře.
Kamil Mrva, autor výstavy
“Tady v Novém Jičíně prezentujeme zhruba 30 realizovaných staveb nebo projektů, v této části jsou stavby pro veřejný prostor plus tady z nejbližšího okolí, třeba i přímo Nový Jičín, a v patře máme rodinné domy a starší projekty,”
Jan Zemánek, člen Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína
“Tím vlastně uzavíráme rok, na kterém se novojičínské kulturní instituce domluvily, a ten rok byl věnován architektům, stavitelům a tvůrcům Nového Jičína v historii. Kamil Mrva jako rodák Nového Jičína je posledním architektem, který ten projekt uzavírá,”
Na výstavě jsou tak k vidění moderní realizace s výrazným použitím betonu a skla.
Kamil Mrva, autor výstavy
“Máme samozřejmě historickou část města, historické objekty, ale i vedle toho historického objektu si můžeme dovolit udělat, pokud je to možné, i soudobý prvek. Tak jak dříve byla renesance, baroko, rokoko, tak i dnes je tady určitá doba. Tak jak vidíme, že Tančící dům stojí vedle renesančního a barokního domu, tak to si myslím, že je to obohacení, ten život v tom městě,”
Propojení historie a současnosti v architektuře je na výstavě dobře zdůrazněno třeba na dokumentaci z rekonstrukce 220 let starého zájezdního hostince, který je majetkem obce Trojanovice.
Jan Zemánek, člen Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína
“Je to vlastně architektura, která vychází z regionu, ale dneska už má přesah přes Moravu, do Čech a i mezinárodně, protože to jsou opravdu věci, které jsou velmi známé a velmi hodnocené,”
Vernisáž výstavy si v Baště nenechal ujít architekt David Vávra, který v ten večer právě vystupoval s představením divadla Sklep v Beskydském divadle.
K tématu této výstavy proběhne ještě 8. prosince v prostorách Bašty přednáška a křest publikace.