Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jízda na koni je terapií i rozptýlením

Děti se zdravotním postižením se často samy pohybují s obtížemi, nicméně na hřbetě koně zvládnou mnohé dovednosti. Své umění teď předvedli žáci speciální základní školy z Nového Jičína na jezdecké akademii. Podpořit je na ranč přišli i jejich rodiče.

Rehabilitační jízdu na koni, nebo-li hipoterapii, provozují v novojičínské speciální škole 20 let. Je určena dětem s kombinovaným a mentálním postižením. Své jezdecké umění teď předvedly na školní akademii.

“Je to v podstatě vyvrcholením naší celoroční činnosti, kdy děti chodí v rámci tělocviku a pracovního vyučování na Hermelín ranč a dělají tady jak pracovní terapii, tak hippoterapii,” uvedla Marcela Komendová, ředitelka ZŠ a MŠ speciální v Novém Jičíně.

Jako rozptýlení, aby se děti koně nebály, a současně také jako další pohybová aktivita je součástí jezdeckých dovedností i další cvičení.

“Chytají balon, hází do kuželek, polohují, snaží se nějakým způsobem lehnout a pochválit toho koníka, takže všechno proto, aby se jim zlepšila motorika, psychika a hlavně ta radost z koníčků,” doplnila Irena Dudková, speciální pedagog ZŠ a MŠ speciální v Novém Jičíně.

Během celoročního docházení na ranč se dětí učí i tomu, že zvíře není jen pro zábavu, ale musí se o něj i starat. A za péči a vztah ke koníkovi dostávají vysvědčení.

Zooterapie je mezi dětmi velmi oblíbená. Speciální škola proto před čtyřmi lety pořídila i vlastního koně Simona, který je na hipoterapii vycvičen.

“Ten výběr byl, aby to byl opravdu klidný kůň, aby nedivočil, aby byl zvyklý na balóny na kruhy, protože ne každý kůň tohle dokáže. Koně jsou jako ostatní zvířata tvorové lekaví,” sdělila Kateřina Tlachová, původní majitelka Simona.

V době konání jezdecké akademie slavil Simon 10. narozeniny a také on samotný se ocitl ve středu pozornosti.

Na závěr akademie Simona zapřáhli do bryčky a ten všechny děti a jejich rodinné příslušníky povozil po ranči. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy