Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čerťák v NJ se vypouští, bude se opravovat

Vodní nádrž Čerťák v Novém Jičíně bude zhruba za měsíc bez vody. Vypouštět se začala kvůli plánované opravě. Správce vodního díla, Lesy České republiky, budou měnit technologickou část spodní výpusti. Rybáře čeká odlov ryb a stěhovat se budou také případně nalezené chráněné druhy škeblí.

Voda z novojičínské nádrže Čerťák se začala odpouštět před týdnem, v těchto dnech klesla hladina zhruba o jeden metr.

“Opravíme vypouštěcí objekt, s dokončením prací počítáme ještě letos. Poté bude posouzen stav nádrže a souvisejících funkčních objektů a navrhneme případné další údržbové práce,” informovala Eva Jouklová, tisková mluvčí, Lesy ČR.

Předpokládané náklady na výměnou nefunkčního šoupěte vypouštěcího zařízení a plánovaná údržba jsou 250 tisíc korun.

Pro rybáře platí na Čerťáku od 20. září zákaz lovu. Rybářský svaz bude muset všechny ryby přestěhovat.

“Náš úkol je počkat, až hladina klesne, a my budeme ryby lovit dole ve vývařišti,” uvedl Petr Frous, předseda MO Českého rybářského svazu Nový Jičín.

Přemístit se budou muset i případně nalezený chráněný druh škeblí.

“Jsou tady velcí mlži, ty budeme teprve identifikovat. Na základě toho se bude provádět postupně sběr s tím, jak bude nádrž vypouštěna, aby nedošlo k mimořádným škodám,” sdělil Bohumír Lojkásek, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita.

Vodní nádrž Čerťák slouží k rybaření a především také k rekreaci. V příštím roce by zde mělo investovat také město, v plánu je úprava pláže a vstupu do vody a také vybudování nových toalet, sprch a stánku s občerstvením.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy