Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Gemma navrhla deváťákům, co dál po škole

Stovky žáků devátých tříd řeší v současné době, co dál po absolvování základní školy. Výstava Gemma, která se konala v Novém Jičíně, jim představila střední školy a učiliště většinou z Moravskoslezského kraje, ale i ze Zlínska a Olomoucka.

Více než tři desítky středních škol a učilišť se prezentovaly na přehlídce Gemma. Tradiční akce měla za úkol seznámit žáky posledních ročníků základních škol s nabídkou dalšího vzdělávání.

“Každoročně výstavu navštěvuje okolo 1 500 žáků a rodičů a myslím si, že v tom rozhodování může jenom pomoci, proto je tak i vysoká ta účast středních škol. Oslovujeme je tak, aby byly zastoupeny všechny školy okresu Nový Jičín a z jiných okresů těch příhraničních krajů, aby byly zastoupeny ty obory, které zdejší školy nenabízejí,” uvedl Petr Habrnál, ředitel KVIC Nový Jičín.

anketa: žáci základních škol

“Právě tady vybírám, hodně mě zajímá IT obor, a také strojírenské obory, také mi jdou hodně jazyky, takže přemýšlím i nad nějakou jazykovou školou nebo management v cestovním ruchu,” přemítal jeden z deváťáků. “Já ještě netuším, na jakou školu bych mohla jít,” reagovala další školačka. “Přišla jsem se inspirovat, ale asi půjdu na zdravku nebo na pedagogickou školu,” přidala se spolužačka.

Velký zájem mezi mladou populací je stále o studium na gymnáziích.

“Pokud jde o šestileté studium, tak převyšuje až dvojnásobně naše možnosti, pokud jde o čtyřleté studium, každý rok jsme naplněni maximálně,” sdělil Patrik Kočí, zástupce ředitele Gymnázium Nový Jičín.

Naproti tomu zástupci strojírenských a řemeslných oborů hovoří jinak.

“Zájem žáků není až tak velký, jak bychom si přáli, protože zájem firem je obrovský. Snažíme se dělat různé akce a aktivity a žákům přibližovat, co to obnáší,” řekl Jaromír Macháček, zástupce ředitele, Vítkovická střední průmyslová škola.

“Žáci málo chtějí pracovat odborně, ale snažíme se dělat osvětovou reklamu o naší škole, děláme řezbářská sympozia,” popsal situaci Pavel Blažek, Střední škola nábytkářská a obchodní, Bystřice pod Hostýnem.

Situaci nenahrává ani nízká míra nezaměstnanosti, ta je aktuálně na Novojičínsku 3,2 procenta, což představuje zhruba 3 a půl tisíce lidí bez práce.

Pozitivní je to, že velká část pracovních míst ve firmách je i pro absolventy.

“Tlak zaměstnavatelů především z oborů strojírenství, elektrotechniky a stavebnictví je v dané chvíli enormní, firmy lační po zaměstnancích, ti zaměstnavatelé mají takovou potřebu, že ti absolventi jsou rozebráni, pokud jsou v naší evidenci, v řádu týdnů,” uzavřel Zdislav Zima, ředitel Úřadu práce v Novém Jičíně.

Největší zájem je tedy mezi zdejšími zaměstnavateli stále o absolventy strojírenských a stavebních oborů a také o mladé lidi vzdělané v oblasti služeb. 

Nahlásit chybu